şükela:  tümü | bugün
  • yine teknoloji dusmanlari ususmus.

bunlara kalsa sokaklarimizda aydinlatma icin gaz lambasi kullanmaliyiz cunku o gaz lambalarini her gece yakip/sondurmek/gaz doldurmak icin kullanilan insanlar issiz kaldilar. derhal yeniden istihdam acmaliyiz.

yillarca istanbul trafigine cozum olabilecek rayli toplu tasima sistemine engel olan dolmuscu kafasi iste. sebep ? dolmuscular issiz kalir.

kafanizi seveyim.
  • amazon'un son numarası, kasasız süpermarket. telefonunuzdaki amazon hesabınızı tanımlayan kodu turnikede taradıktan sonra içeri giriyorsunuz. raflardan istediğiniz ürünü alıp, kasada kuyruk beklemeden, ödeme yapmadan marketten çıkıyorsunuz. ödeme amazon hesabınıza bağlı karttan kesiliyor.

seçtiğiniz ürünü raftan aldığınızda sepetinize ekleniyor, rafa geri koyduğunuzda sepetinizden geri çıkıyor.

şu anda seattle, washington'da test amaçlı kurdukları süpermarket çalışır halde. diğer noktalara da 2017'nin ilk aylarında yayılmayı hedefliyorlar.

haber kaynağı, tanıtım videosu
  • (bkz: komunizmin basarisiz olmasinin nedenleri)

burada iscilere ne olacak diye aglayanlarda resmen s.ke surulecek akil yok. zamaninda insanlar issiz kalacak diye matbaanin gelmesini istemeyen gruba benziyorlar.

ınsanlara vakit kazandiracak, guzel bir uygulamadir, umarim yakin zamanda hayata gecer.
  • iceri girip titresimli ozel evraginizi alip elinizi kolunuzu sallaya sallaya cikabileceginiz dukkan.

dua ile
  • amazon uzun süredir kâr yerine, büyüme odaklı ilerliyor. jeff bezos'taki vizyonun farkında olmayanlar da eleştiriyorlar bu durumu. hatta amazon'un asla çok kâr eden bir şirket olamayacağını, büyümenin illüzyon olduğunu söyleyenler bile vardı.

tabi ki bu doğru değil. amazon şu an en inovatif şirketlerden biri. ilk 3'te diyebiliriz. şöyle anlatayım, hepsiburada.com'un dünyanın en büyük bulut sistemlerinden birini oluşturduğunu, işletim sistemi ve donanım tasarladığını, binlerce yıllık bir "ürün"de (mesela kitap) çığır açtığını, yapay zeka, speech recognition gibi teknolojileri içeren "echo" benzeri bir ürün çıkardığını hayal edin. ne kadar uzak geliyor değil mi? işte amazon böyle bir şirket. sürekli yeni sektörlerde, değişik şeyler deniyor. kiminde başarılı oluyor (aws, echo, kindle), kiminde de başarısız (fire serisi) oluyor. ama sonuç olarak risk almayan, öleceği günü beklemiş oluyor bir anlamda.

bunun sebebi ise, şirketin kurucusunun jeff bezos gibi bir adam olması ve hala şirketin başında olması. ünlü bir ceo getirseler muhtemelen ilk yapacağı şey var olan operasyonlarda karlılığı arttırmaya çalışıp, "ne alaka?" diyeceğin projeleri iptal etmek olur.

bunları şunun için anlattım: amazon go da amazon'un aldığı risklerin bir ürünü. başarılı olur mu olmaz mı şu an kestirmek zor. (ben olacağına inanıyorum.) olmasa bile yapılmış bir ar-ge var. olursa ama, "brick and mortar" perakende sektörünü bitireceği düşünülen internetin, bunu internet üzerinden değil de doğrudan onların sahasında yapmış olması çok ilginç olacak.
  • burada merak edilen bir çok soruyu adamlar zaten düşünüp bir çözüm üretmiştir. gerçekten şöyle bir senaryoya inanabiliyor musunuz?

markete giriyorum. 50 liralık alışveriş yapıyorum ve kartımda 20 lira limit olduğu için 30 lirayı ödemeden çıkıp gidiyorum.

bu sırada amazon tarafında;

- hey, mayki. sanırım çok büyük bir şeyi unuttuk. şu herife az önce 30 liralık bedava ürün sunduk ve korkarım ki bu daha başlangıç.
    + jesus christ, f*ck f*ck f*ck... `:evet her şeyi türkçe konuşup küfürleri ingilizce ediyorlar`

işin asıl bombası, verileri işleme kısmında. 1 yıla kalmaz, siz daha susamadan amazon telefonunuza bir bildirim gönderip, ayağınıza kadar su teslimi yapabileceğini söyleyen bir bildirim gönderecektir.

ayrıca müşteri hizmetleri dorukta olan bir firma olarak doğum günü olan müşterilere donut hediye edeceklerini düşünüyorum.
  • ibm'in 10 sene onceki reklamini hatirlatmistir :) https://www.youtube.com/watch?v=eob532iepqk
  • verimlilik namına hakikaten çok ileri düzey bir proje olmuş.

bir dışavurum:
    tanıtım videosunu imrenerek seyrettim.dünya her gün ileriye doğru koşarak gelişirken, ülkemizi çamura saplanmış bir araba olarak görüyorum.patinaj çekiyor ama asla kurtulamıyor ve gititkçe çamurun içine doğru çekiliyoruz.biz türkiye olarak her gün aynı şeyleri konuşuyoruz,yıllardır aynı tas aynı hamam,olduğumuz yerde saymaktayız ve bu benim canımı artık çok acıtıyor. hayat çok hızlı akıyor ve refah seviyemizin artması gereken yerde bizim olduğumuz yer ve hal belli.gerçekten çok acı.
  • iyi bir black mirror senaryosu olabilecek uygulama. firmalara,sürekli aldığın ürünlerinden dolayı iyi bir denek potansiyeli sunması ve bazı gizli değişikliklerinin sonucunu izleyebilme olanağı sunabilir.

(bkz: black mirror) senaryo ekibine cv yolladım cevap bekliyorum.
  • kusura bakmayın, yazı ilerledikçe biraz amazon go'dan şaşacak fakat yazmadan edemedim.

öncelikle amazon go gerçekten çok faydalı bir teknoloji. özellikle yiyecek içecek tarzı gündelik ihtiyaç alışverişi gibi gereksiz zaman harcayan bir aktiviteyi son derece pratik, kolay ve hızlı bir hale getiriyor bu bakımdan son derece takdir edilesi.

işin diğer tarafına, yani amazon go gibi yeni teknolojilerin vasıfsız işçilerin işsiz kalmasına, dünya genelinde işsizliğin artmasına yol açacağı ve bunun da daha farklı sorunlara yol açacağı konusuna gelirsek açıkçası belli bir noktadan sonra bu fikirlere katılmadan da edemiyorum. bu şekilde düşünenlere de "teknoloji düşmanı" demenin ya da vasıfsız işlerde çalışan insanlara "gerçek bir meslek edin" deyip geçmenin, olayı biraz küçümsemek, olayın varabileceği boyutu görememek olduğu fikrindeyim.

bir kere sanmıyorum ki insanlar bu tarz teknolojileri öcü gibi görüyor, hiç geliştirilmesin istiyor olsun. böylesi varsa da o ayrı bir tartışma konusu olur. ancak şöyle bir 15-20 sene öncesiyle kıyasladığımızda geldiğimiz noktada elimizde neler var bakalım.

tesla autopilot ve google car - son haline ulaştığı zaman sürücü gerektiren hiçbir iş kalmayabilir. buna taksi şoföründen, çöpçüsüne, otobüs, tır şoförüne kadar herkesi katabilirsiniz.

drone - askeri drone'lar zaten bir süredir kullanılmaktaydı ve son birkaç yılda sivil drone'lar da inanılmaz yaygın ve gelişmiş durumda. şehir içi kargo taşımacılığında insan faktörü ortadan kalkmak üzere. denemeleri zaten yapılıyor. askeri drone'lar yani insansız hava aracı teknolojisi yeterince geliştiğinde pilotluk diye bir meslek de kalmayacak.

robotik - üzerinde çok durmaya gerek yok. boston dynamics'in olayı ne seviyelere taşıdığı, ne derece geliştirdiği hepinizin malumu. robotik yeterince geliştiğinde fiziksel güç gerektiren hemen her iş alanı yok olacak.

yapay zeka ve machine learning - zurnanın zırt dediği yer de tam olarak bu alan. evet mühendis kardeşim, senin şu an gerçek bir işin var. belki bu teknolojinin yeterince olgunlaştığını göremeyeceksin, göremeyeceğiz. ancak teknolojik tekillik noktasına ulaşıldığında (ki ulaşılacak) mühendis, doktor, diplomat aklına gelebilecek herhangi bir "gerçek meslek" dalı ortadan kalkmış olacak. yz senden daha iyi kod yazacak, tasarım ve planlama yapacak, yz senden daha iyi teşhis koyup ameliyat yapacak, yz stratejik düşünme açısından senden daha iyi iş çıkaracak. kısaca insana ihtiyaç kalmayacak.

tüm bu yazdıklarım teknoloji geliştirilmesin demek mi? hayır.

sadece sen önümüzdeki 20-30 belki 100 sene için totoyu sağlama aldın ve bunun için kibirlisin ama bunu başaramamış, çeşitli sebeplerden belki hiç başaramayacak olan senden daha şanssız insanlar var. onlara (belki gerçekten öyle olsalar bile) cahil cühela muamelesi yapma, ileride sen de o insanların konumunda olacaksın ve bundan kaçışın neredeyse yok.

saygılar.