şükela:  tümü | bugün
218 entry daha
 • teknoloji harikası.

  calibre yüzünden bir aralar kitaptan soğumuştum. yok paragraflar, yok satır başları derken ne kadar ince ayar da yapsak pdf çevirme konusunda ne yazık ki çok başarılı olamıyordu. neyse ki imdadıma k2pdfopt isimli minik program yetişti. program mobi formatına çevirmiyor, olaya farklı bir açıdan yaklaşıyor.

  misal elinizde bir pdf var, (bu pdf nin ne kadar kompleks olduğu önemli değil, iki, üç sütunlu bile olabilir) bu pdf'yi programa ekliyoruz.
  ardından sağ taraftaki bölümden kindle modelimizi seçiyoruz.
  program kindle modelimize göre bir en boy oranı ayarlıyor ve az önce eklediğimiz dosyayı çevir dediğimizde bizim kindle'mıza uygun pdf haline getiriyor.

  bu kadar basit.

  uygulamayı kullananlardan geri dönüş bekliyorum.

  link: http://www.willus.com/k2pdfopt/download/

  edit: uygulamada bulunan margin select seçeneği, listeye eklediğiniz pdf dosyasının tamamını tarayarak yinelenen yerleri koyulaştırıyor. bu sayede kaynak pdf'deki istenmeyen sayfa numarası, alt bilgi veya üst bilgi traşlanarak son derece okuyucu dostu belgeler oluşturulabiliyor. incelemeye devame diyorum. faydalı bir özellik veya kısayol keşfedersem tekrar paylaşırım.

  edit 2: örnek çeviriler;

  orjinal ilk sayfa

  orjinal ikinci sayfa

  kindle ilk sayfa

  kindle ikinci sayfa

  örneklerden de farkedileceği üzere sayfa sonları ve sayfa başları arasında bir uyumsuzluk oluşmamakta ve program otomatik olarak aradaki bağlantıyı kurmaktadır. bu tarz çıktıları ancak doğru margin select ayarı ile yapabilirsiniz.

  not: kitap seçimi tamamen gelişigüzel yapılmış olup, telif sorunu olmayan bir örnek vermek adına kitap, gov.tr uzantılı herhangi bir kamu kurumunun web sitesinden indirilmiştir.

  edit 3: iki sütunlu kitap çevirisi

  orjinal sayfa

  kindle sayfa

  not 2: mümkün olduğu bir ara kindle üzerinde nasıl göründüğünün fotoğrafını çekip eklerim.

  edit 4:

  kindle screen caps;

  https://eksiup.com/p/bz1071746s2t
  https://eksiup.com/p/cs107176iq7o
  https://eksiup.com/p/hc107177rty9
  https://eksiup.com/p/d5107178opbh

  görüntülerden de anlaşılacağı üzere türkçe kitapta bazı metinlerde gereksiz bölmeler yapılmış ve paragraf başları iptal edilmiş gözükmekte. bu gibi sorunlar ince ayar yapılarak atlatılır diye düşünüyorum.

  (düzeltme: kitabın orjinalinde paragraf başlarındaki girinti bulunmadığı için çeviride de yokmuş haliyle, şuan farkettim.)

  edit 5: boyut konusunda sıkıntı çeken arkadaşlar eğer eklediğim ekran görüntüsündeki ayarları yaparlarsa boyutun neredeyse hiç artmadığını görürler. yalnız bu ayarların bir dezavantajı var. pdf dosyası metin olarak değil de imaj olarak çevriliyor. eğer highlight veya sözlük özelliğini kullanmıyorsanız bu ayar tam size göre.

  ekran görüntüsü

  not: eski bir yazıydı. neden silmişim bilmiyorum. linkleri güncelleyip tekrar yolladım. ayrıca ev taşınırken kindle'm çalındı ve bu yazı maalesef ben yeni bir kindle alana kadar kendisini geliştiremeyecek. belki bu haliyle de birilerinin işine yarar.