şükela:  tümü | bugün soru sor
  • amazonun yeni oyuncagi. alisverislerinizi dronelar araciligiyla 30 dk icerisinde ulastirmayi vaadediyor. tabi boyle yeni konular yeni kanunlar gerektirdiginden yayin hayatina baslamasi icin faa'in ilgili kanunlari duzenlemesi beklenecekmis. amazon r&d bos durmuyor, calisiyor. http://www.amazon.com/…_amzn_mx3eqp&node=8037720011

    edit: imla
  • tamamen otonom dronlar kullanılıyor.
    henüz gerekli onaylar bulunmadığından sadece test aşamasında.
  • 2015 sonlarina dogru federal aviation administration tarafindan gerekli duzenlemelerin yapilip faaliyete gecebilecegini soylemisler sistemin. aklima o kadar cok yol geldi ki bu sistemin yanlis gidebilecegi, bekleyip nasil calisacagini gormekten baska bir sey dusunemiyorum su an.

    bunu zevk icin sapanla vurup dusurmeye calisacak tiplerden tutta, bahceye helikopterin yaklastigini gorup uzerine atlayacak bekci kopeklerine kadar, bir dunya farkli sorunla karsilasilabilir.
  • drone'larla ilgili bu kadar controversy varken regulatorlerin buna yesil isik yakabilecegine inanmak oldukca guc.

    ama bezos kafaya koyduysa yapar.

    amazon drones - 60 minutes
  • çok mantıklı sistem. ama düşünmeleri gereken bir sürü şey de var, ufo zannedip olay çıkaran taş atan mı dersin o aleti çalmaya çalışan mı dersin, umarım stabil hale gelir.
  • dominos pizzanın benzer bir projesi vardır.(bkz: domicopter)
  • amerika ' nın bir eyaletinde drone avlamak için sertifika bile verilirken sisteme geçirilemeyecek bir projedir.

    bir de hatasız birşekilde waypoint üzerinden adrese gidip geri dönebilecek bir drone bence mevcut değil. ıstersen en iyi motor, esc ve mc kullan. böyle bir sistemin de maliyeti 10000$. drone hırsızları türer. ben de görsem indiririm bir tanesini mevcut quadcopterimin parçalarını upgrade ederim*

    reklam kokan hareketler bunlar başka birşey değil.
  • bıyıklı ve babacan drone'lar tarafından teslimat yapılacak yeni amazon sistemi. sistemde büyük saçmalama potansiyeli var, saçmalama hakkımız saklı.

    şimdi bu drone'lar zili çalabilecekler mi? haydi çaldılar diyelim, evde yokuz. kapıya "geldik ama yoktunuz, artık şubeye gelirsiniz! yurtiçi drone 5 eylül salı." diye not düşebilecekler mi? zannetmiyorum. ayrıca bunların üzerine güvenlik amacıyla yürüteni tespit etmek için kamera koysan 50 metreden üzerine siyah çarşaf atacak tanıdıklarım var, tanıştırabilirim.

    tamam biz de insanız, karides değiliz, gelişmelerin farkındayız ama potansiyeli olan ve daha eğilip bükülmesi gereken sistemi "hazır ya kanun çıksın iteleyeceğiz eve" diye sunmak ayıp. bundan 20 sene önce atm'leri sokağa koyarken "içi para dolu şeyi sokakta bırakabilir miyiz?" diye düşünen insanlar vardı, olacaklar. netice arada şöyle olsa da sistem işliyor.

    belki bu drone'lar da yakın gelecekte kapıyı çalacak, ablam bi su var mı soğuk diyecek. ama henüz zamanı değil, insanlık hem teknolojik hem de ahlaki olarak o seviyenin uzağında.
  • sistem deponun 16km çapında çalışıyor, drone'lar ülkeyi bir üçtan öbür uca kat etmiyorlar yani.

    drone'ların taşıyabileceği yük miktarı hayli kısıtlı. küçük ve hafif paketleri taşıyabilecekler.

    drone'ların birbirine çarpmaması için gereken haberleşme ve sensör sistemlerinin konulması tüm prosesin en kolay aşaması olsa gerek. izin konusunda bir şey diyemiyorum ama verilmemesi için bir sebep de göremiyorum. ben hali hazırda rc helikopterimi dışarıda uçurabiliyorsam, ona gps takıp arkadaşımın evine gönderebiliyorsam bunun da bir problem teşkil etmemesi gerekiyor.

    drone'lar sizin sapanla vuramayacağınız kadar yüksekten uçabilir.

    bu yine de çok ciddi bir ar ge gerektirecek, amazon bu işe ciddi paralar harcayacak ve sonunda ürünü sahibine yarım saatte teslim etmek, kuryenin geleneksel yöntemlerle 1 gün sonra teslim etmesinden daha pahalıya gelecek. ben bu seçeneceğin kaç para olacağını çok merak ediyorum.

    yapılmayacak bir şey değil. über bir şey de değil. hatta 16km ve 2 kg sınırlamalı ve epey pahalı olursa gereksiz bile olabilir ama bu ilk adımdan sonra rakamların esnetilip daha ağır, büyük ve uzak menzilli teknolojilerin önünü açacağı aşikar. bir gövde gösterisi, aynı zamanda insanlık için güzel bir düş.
  • (bkz: fütürizm)