• şu an türkiye'de işitme engelliler için en iyi seçenek netflix'tir.
    altyazı hizmeti kusursuz denecek gibidir.
    diğer platformlar sikine takmıyor işitme engellileri.
  • amazon, app store ise netflix, google play store'dir.
  • netflix'te icerik fazla, ama nitelik gittikce dusuyor. gereksiz yere yapilan sjw ve azinlik guzellemeleri cok sakil duruyor ve olay orgusuyle hic ilgisi yok. bu gereksiz antipati yaratiyor.

ote yandan, netflix'te turkce dublaj cok fazla. bu ciddi bir avantaj. amazon'da cogu eserde turkce altyazi bile yok. yalniz netflix'te cok fazla icerik eklediklerinden dublaj kalitesi cok dusmeye basladi. devlet memuru konusmasi gibi ruhsuz dublajlar cok fazla gorulur oldu.

odemeli platformlar icinde acik ara en dandigi disney+.
  • ımdb’deki yuksek puanli filmleri netflix’te kolay kolay bulamazsiniz. amazon’da kaliteli film orani netflix’ten cok daha fazladir. amazon’da aradiginiz film prime uyeliginiz kapsaminds size sunulmasa bile parasini verip izleyebilirsiniz. netflix o yok bunu verelim der. kendi acimdan bakarsam ikisinde de vazgecemedigim diziler oldugu icin ikisini birlikte kullaniyorum. eger amazon tv stick ile kullaniyorsaniz alexa ile arama yaptiginizda hangisinde ucretsiz olarak icerik varsa once onu getiriyor.
    malesef ikisi birlesince bile tamam baska sey lazim degil diyemiyorsunuz. billions ikisinde de yok mesela.
  • netflix'e gereksiz eşcinsel propagandası, pedofili tartışması gibi olaylar yüzünden bayağı kıl olmuştum zaten, 8.99 gibi bir fiyatla girmesi ve netflixin getirmeye tenezzül etmediği seinfeld, buffy, heroes gibi bazı eski dizileri bulundurmasıyla amazon prime iyi bir alternatif oldu gibi :)
  • netflix = bugün hangi çöpü izlesem diye yeni eklenen 800 içeriğin içinde kaybol, 45 dakika sonra o içeriği bul ve izleye tıkla "bir hata oldu galiba" türü o galibalı hatayla karşılaş ve rage quit yapıp uygulamayı kapat... böyle bir ay birbuçuk ay çöp içeriğe maruz kal arada star trek discovery sıkıla sıkıla izle, tekrardan çöplere bolca maruz kal en sonunda dayanamayıp breaking bad'i tekrardan izle. benim için netflix=breaking bad'i tekrardan izleme platformu.

amazon = startup efsanesinin üçüncü sezonunu mu izlesem dispatches from elsewhere mi devam etsem patriot ve mr. robot'tan random sekizyüzüncü defa izlediğim bölümü mü izlesem the romanoffs'u tekrardan mı izlesem expanse ve mrs. maisel'e devam mı etsem superstore ve office'e mi aksam yoksa parks'a mı başlasam, lodge 49'u ağır ağır tekrar mı izlesem, the americans ve tmithc gibi politik gerilimlerin içinde mi kaybolsam yoksa tarihin izlemesi en zevkli dizileri olan justified, bosch ve the shield'ı tekrardan mı izlesem vpn açıp halt and cath fire'a mı başlasam counterpart efsanesini tekrardan mı izlesem? vb. sorularını iki dakika kadar düşünüp bunlar harici bir başka şahesere başla...

(bkz: netflix'in çöplüğe dönüşmesi/@don drapper)
  • - şu an izlediğim widows'u netflix'ten izlediğimi düşünüyorum da net kafayı yerdim, bu o muydu falan diye diye imdb yollarında şizofren olur çıkardım...

- netflix popüler olanı yani kendi orijinal yapımlarını dayatır, oysa amazon arayüzünde böyle bir problem yok. üstüne pr yaratıp sosyal medyadan çöp dizileri şişirmiyorlar kii kendi yapımı olan çöp dizisi yok gibi bişey...

- amazon'da izlediğin ve bitirdiğin yapımlarla yeni sezonu gelmediği müddetçe bir daha karşılaşmazsın, çünkü izlediklerini anasayfadan çıkartıyor. üstüne siz de yeni gelen güncellemeyle görmek istemediğiniz çöplük yapımları gizleyebiliyorsunuz artık, örneğin ben uzay dizisi izlememden mütevellit sürekli önerilen battlestar galactica gibi çöplükleri ve dahasını arayüzden gizledim huzura erdim...

bunlar dışında karşılaştırmaya gerek yok. çünkü elbette dünyadaki tüm streaming servisler içinde en çok içerik bu ikisinde var, haliyle çöp de en çok bu ikisinde var(kısmen amazon türkiye hariç, ama o da birkaç seneye şişecek maaalesef) ancak orijinal yapım kalitesi, üyelik şekilleri ve üretim modelleri farklı streaming service/#118873530'ler... aynı ligdeki ürünleri karşılaştırırsak şöylesi karşılaştırmalar çook daha uygun;

(bkz: netflix vs disney+/@don drapper)
    (bkz: apple tv+ vs amazon prime video vs hbo max)
  • amazon içerikleri netflix' e göre oldukça az. ayrıca arayüzü netflix' in yanına bile yaklaşamaz.
  • amazon ve disneyin videoplayer kullanışı içerik listeleri bildiğin kullanıcın kaybolmasına sebep oluyor. seri dizileri izleme bildiğin işkence.

amazonda videoyu oynatmak için kırk takla atıyorsunuz.

netflix bu konuda çok ileride. içerikler zevklere göre tartışılabilir. amazon ve disney klasikler açısından çok iyi. netflix ise southparkı harika bir türkçe dublaja rağmen çıkardı.

özetle bütün platformlar eskinin tv kanalı durumunda. ancak önde kullanıcı deneyimi.
  • beinconnect, netflix, blu, amazon prime, disney + üyesi olarak versuslara karşıyım. her birine üye oluş nedenim ayrı. hbo max gelsin (ya da blu ile birleşsin), apple + gelsin onları da alırım.

bunlardan netflix hariç diğerlerinde izlediğim şeyler belli, o dizi için bu dizi için ya da marvel/star wars gibi evrenler için aldım.

başlığa bir katkım olması amacı ile diyeceğim şu ki, 90'larda trt ne ise netflix ona döndü benim için. elime kumanda geçtiği anda önce ona bakıyorum, sürekli açık olan o. diğerleri ise yeni yeni yayın hayatına başlayan özel kanallar gibi, acaba bunda da ne varmış dercesine….
hesabın var mı? giriş yap