şükela:  tümü | bugün
 • amazon.com'un yeni hizmeti. çok büyüyüp çığır açma potansiyeli var. amatör senarist ve yönetmenler yazdıkları senaryoları ya da çektikleri düşük bütçeli test filmleri studios.amazon.com adresine yüklüyorlar ve yükledikleri tarihe uygun düşen dönemin yarışmasına katılıyorlar. holywood'un profesyonelleri tarafından değerlendirilen senaryo ve test filmleri yarışma sonunda epey güzel paralarla ödüllendiriliyor ve gerçekten sevilen hikayeler vizyona girmek üzere çekim aşamasına geçebiliyor. sektörde sesini duyuramayan gençler için özellikle kaçırılmaz bir fırsat amazon studios. hele ki projenin bu aşamasında aşırı katılımcı olmadığı göz önünde bulundurulursa dikkat çekme olasılığı da daha fazla. ben senaryomu ingilizce'ye çevirmeye ve yeniden gözden geçirmeye başladım bile. askere gitmeden tamamlayıp siteye yüklersem neler olacağını kim bilebilir. denemekte fayda var.
 • teknoloji devlerinin her alana el atma sevdasının örneklerinden biri. güzel işler çıkıyor , daha da çıkar muhtemelen ama korkuyoruz akla gelebilecek her şey kontrol edebilmenizden.
 • amazon'un yaptığı süper akıllıca işlerden biri. bizde niye yok dersen, bizde yapım şirketlerinin klasiğidir... elinle götürdüğün senaryoyu çalarlar, haber çıkmaz bi müddet, sonra bi gün televizyonda yazdığın şeyi izlersin. senarist dayısının oğlu. falan filan. aynı modeli uygulasa bi şirket orasına devlet memurluğuna yeğen, kız çocuk, halaoğlu aldırma falan gibi işler eminim.

  gerçi bu amcıklar da çok küçük işlere, üç arkadaşın bi araya gelip çektiği bi pilot'a okey dememişler. biri van dam ve kendisi oynuyor zaten, diğeri tick ki zaten hali hazırda dünyaca ünlü karakter, diğerinde de kevin beacon oynuyor. her neyse yine de büyük hizmet, umut verici. cesaret vermiş, daha rahat işler yapılabilmesine aracı olmuş.

  tabii bunun sonucu da her ne kadar jcvd filminden büyük bir esinle yapılmış olsa da jean-claude van johnson gibi müthiş bi spinoff'u ve yine çizgi romanında şahane bir süperkahraman hicvi olan, çizgi filminde çocuklara sevdirmek için katledilen ama yine de beğenilen the tick'i bizlere armağan etmesi olacak başlangıçta.
 • annapurna pictures gibi zor zamanlardan geçen film/dizi vs stüdyosu. bir ara arka arkaya hit çıkardı. manchester by the sea mesela. paterson hakeza. annapurna gibi bağımsız prestijli filmler yaptırıyordu. ama tabii, ödül sezonuna damgasını vuramayan bağımsız filmlerden çok azı iyi hasılat elde ediyor. mesela annapurna'nın çok az filmi iyi hasılat elde etti, diğerleri battı gitti. amazon'da da öyle oldu. spike lee filmi chi-raq, elvis & nixon, the dressmaker, the only living boy in new york, brad's status, wonderstruck, last flag flying, wonder wheel, gringo, you were never really here, don't worry he won't get far on foot ve en sonunda life itself... bütün bu filmler battı gitti. tabii bu kadar batıştan sonra stüdyoya bir ayar çekilmesi gerekiyordu. amazon da bağımsız filmlerden yavaş yavaş uzaklaşmaya başladı. ne yapacak? hollywood'taki diğer stüdyolar gibi para kazandırması kesin olan projelere yönelecek. tabii oscar alacak projeleri bırakmayacak ama artık daha az bağımsız film üretecek gibi görünüyor. tv kanadı da öyle olacak. işte yüzüklerin efendisi, zamanın çarkları dizilerini hazırlıyor. bunlarla abonelerini artırmak niyetinde. yani transparent gibi az kişinin izlediği dizileri de azaltacak.

  yalnız son iki harbiden kötü. life itself, wonderstruck, dont worry falan hepsi battı. suspiria da iyi kazandırmayacak gibi görünüyor. cold war zaten yabancı bir film, o yüzden bu da kazandıramayabilir. peterloo kötü eleştiriler alınca nisana şutlandı, nisanda çok az izlenir. izlenirse ingiltere'de izlenir. beautiful boy da yakında vizyona girecek. cold war dışındaki filmlerin ödül sezonunda şansları pek yüksek değil. peterloo zaten ödül sezonunda şutlandı. suspiria olumsuz eleştiriler aldı. beautiful boy pek sevilmedi. stüdyo bir süredir hit filme imza atamıyor. hem gişeler, hem ödül sezonu karnesi kötü bu aralar. bir de woody allen filmi var elinde, ne yapacağını bilemiyor. metoo nedeniyle vizyona sokamıyor. 25m harcandı bu filme. vizyona çıkarsa dert, çıkarmasa dert. sözde yılın sonunda vizyona çıkaracak.

  durum böyle. şu an tv tarafı, film tarafından daha fazla heyecanlandırıyor. zira heyecanlandıran dizi projeleri mevcut. ama film tarafında işler bir türlü düzelmiyor. belki 2019 ödül sezonunda vizyona girecek the goldfinch ve radioactive filmleriyle toparlanır.
 • 2019 sonrası tarz değiştirmiş film stüdyolarıdır... 2019 öncesi çıkan filmler yeni sanat eserleri oluşturma anlayışıyla hareket ediyordu. manchester by the sea, chi-raq, the neon demon vs.ler art house filmlerin sınırlarını zorlayan işlerdi. hoşş manchester by the sea harici hepsi saçmalık ama gerçekten aradaki fark amazon'un son iki senede çıkardığı filmlerde belli oluyor. son iki senede çıkan filmler bu derece uçuk kaçık işler değil her izleyiciye hitap eden düşük bütçeli holywood filmleri(black box, 7500 gibi) veya klasik art house - indie film konsepti filmler (blow the man down, the vast of night gibi) yoğunlukta.

  aynı paraleli dizilerde de çizebiliriz. 2019 öncesi işler patriot, hand of god, bosch, mozart in the jungle, red oaks vs. daha modern drama klasikleri(hbo style) oluşturma amaçlı yapılan işlerken 2019 sonrası işler the boys, upload, hunters, fleabag, undone, carnival row gibi işler tamamen izleyiciye yönelik daha geniş kitleleri hedefleyen işler(netflix style).