şükela:  tümü | bugün
 • hem güldüren hem şaşırtan bir habere göre: amazon, işe alım sürecini kolaylaştırmak için tasarladığı yapay zeka sisteminin büyük oranda erkek adayları ön plana çıkardığını görünce incelemeye almış. sonuç olarak yapay zekalı sistemin, 10 yıllık iş başvuru verilerini tararken çoğunlukla erkek adayların özgeçmişlerine rastlaması, erkeklerin kadınlara kıyasla daha çok tercih edilebilir olduğu çözümlemesini yapmasına yol açmış. dahası, 50 bin anahtar terim üzerinden kadın kelimesini gördüğünde söz konusu özgeçmişin puanını da düşürüyormuş. kaynak

  proje süresiz rafa kaldırılmış ancak hata elbette sistemin değil, yazılımcı/kodcu arkadaşlarda.
 • cinsiyetçilik yapmamış, elindeki verilerden hareketle olayın kaynağını kısa sürede saptamış.
 • (bkz: politik doğruculuk)

  bu sjw soytarıları yüzünden ileride yapay zeka başımıza çok iş açacak.

  soru: yapay zeka nedir?
  cevap: bir girdi sonucu, önceden belirlenmiş çıktıyı vermek yerine, kendi çıktısını yaratan algoritma.

  soru: kendi çıktısını nasıl yaratır?
  cevap: mevcut örnekleri ve sonuçlarını inceler.

  yani, şimdilik uygulanabilecek en bilimsel yöntem budur, gerisi verileri manipüle etmektir.

  bunun sonucunda da belli cinsiyetlerin belli alanlarda daha başarılı olması, belli ırkların belli suçlara daha eğilimli olması... gibi hoşumuza gitmeyen veriler ortaya çıkacaktır. bu sonuçların ortaya çıkmasının sebepleri var.

  bu sebepler tartışılır ayrı konu ama bu, o algoritmanın işi değil. o algoritmanın işi eldeki somut veriyi değerlendirmek.

  bu sjw soytarılarının hoşuna gitmeyen her şeye ön yargı diyeceksek, hiç uğraşmayalım, herşeye ibneler, etnik azınlıklar, marjinal gruplar... karar versin.

  "ön yargı" tabirini duyar duymaz olumsuz bakma gibi bir eğilim var (bu da bir ön yargı). somut örnekler bu verileri ortaya koyuyorsa ortada olumsuz bakılacak bir şey yoktur.

  aynı şey, politik doğruculuk çerçevesi dışında ise "ön yargı", içinde ise "ön sezi" demek karaktersizlikten başka bir şey değildir.

  benzer bir şey eski şirketimde başıma geldi. ik'dan, sahadaki yöneticiler arasında kadınların daha başarılı olduğunu gösterecek bir rapor sipariş edildi. evet baya baya sonuca ik'daki yavşaklar tarafından karar verilmiş, bizden bunu destekleyecek veri hazırlamamız isteniyor. sonuçlar hiç bunların beklediği gibi çıkmadı tabi ki, erkeklerin bariz şekilde daha başarılı olduğu görüldü. ne kadar manipüle ettirseler de istedikleri yere gelemediler ve bir yerden sonra nihayet saçmaladıklarına ikna edebildik,, sonunda baktılar olmayacak iş rafa kalktı. tabi ki sonuç istedikleri gibi çıksaydı sağlanacak ayrıcalıklar, tersi çıkınca erkekler için sağlanmadı.
 • haberin linki tamindir olunca bizim şirket bilgisayarında açmadı tabi, ben de gugıllatıp reuters versiyonunu buldum.

  haberden ziyade burada dikkatimi çeken bu büyük firmalardaki (amazon, facebook, apple, google ve microsoft) çalışanların cinsiyete göre dağılım grafiği oldu.

  global olarak bu konuda başı çeken firma yine amazon (%40 kadın çalışan)

  teknik rollerde çalışanlar için en yüksek oran apple'da (%23) (amazonbu konuda veri paylaşmamış, sadece diğer dört firma var)

  bu konudaki hassasiyeti ve eşitlik konusundaki çabalarından dolayı amazon'a tebrikler
 • yapay zeka denen şeyin “aynısından biraz daha ver” den ibaret olması sebebiyle bu.

  mesela yapay zekaya sorsan yurt dışına çıkan türkler ne işle meşgul olmalı diye dönerci açsın der.

  yani ortada öyle verim analizi başarı analizi falan yök. o yüzden boşuna ağlamayın politik doğruculuk yüzünden bilgisayarın bulduğu en iyi elemanlar yerine kadınlar işe alınıyor diye.
 • alani deep learning olan bir kadin olarak garipsemedigim durum. yapay zeka var olan durumdan cikarim yapmaktan baska bir ise yaramiyor su an. muhtemelen var olan ik verisini (bkz: supervised learning) metodlarindan biriyle predictor'a dönüstürdüler. var olan veri de erkek egemen stem cikisli uzmanlarin verisi. eger bu sistemden cinsiyeti cikarmazsaniz elbette erkekleri tercih edecek, zira stem alaninda her yerde üc bes kadin üniversite okuyor ve calisiyoruz hala. salakca olmus.

  garip olan, basvurularda cinsiyet belirtilmesi ve bunun default olmasi.

  olayin kaynagini saptamis diyen, hakli bulan arkadaslara da allah akil fikir nasip etsin. istatistikten ve mantiktan anlamadiklari asikar. (isin cinsiyetciligine falan hic girmiyorum, onu size anlatmak zor.)

  (bkz: correlation does not imply causation)