şükela:  tümü | bugün
 • iran'ın yaptığı yolcu uçağı anlaşmasına binaen cumhur başkanı erdoğan'ın ifadesidir.

  abd dünya kamuoyunun gözü önünde ambargoyu deliyor ve yargı bunu izliyor erdoğan'a göre.

  oysa şuan amerika trump'ı yargılamakta ve sürpriz şekilde flyyn itirafçı oldu. ambargo ihlali olsa heralde en çok amerikan halkı buna sevinir, "bir suç daha çıktı" diye.
  açıklamaya tekrar gelirsek özü şurada, "madem öyle irana satış yapan herkes ambargoyu deliyor" mesajı var, varılan nokta "biz de sattık suç mu?". oysa ki sorun burada, biz satamadığımız için bu pis işlere girmişiz, satış yapmış gösterip para veya altını direk verelim kardeş demişiz. evet altın da satılmış bir zamanlar ama o altınlar da iran'a gitmeyip, dövize dönüşürülüp iran'ın kirli satın almalarında kullanılmış gözükmekte. zaten altın ambargıosu da bu sebeple uygulanmaya başlıyor muhtemelen..

  "onlar da deliyor" şeklindeki bu açıklamalar türkiye kamu oyu için yapılıyor gibi gözüküyor. ak parti yanlılarının olaya yaklaşımı da "amerika bizim ticaretimize karışamaz" şekline evrilmiş durumda, bu tip açıklamalar sayesinde. ticaret mi değil mi cevap olarak şöyle bir giriyi de bırakayım işe yarasın;
  (bkz: #72530962)

  sabah'ın internet sitesinde yayınlanan bir haberden de bazı bilgiler aktaralım, iran'a ait ihracat verilerine baktığımızda %41 ile çin ilk sırada sonra güney kore ve hindistan geliyor, üretimi yüksek ülkeler bunlar zaten. diğer ülkeler ne yapmış peki? almanlar, fransızlar, italyanlar vs ise altyapı dahi satmış iran'a. kaynak sabah . kaynakta görüleceği üzere tren yolu yapımı bile ambargo kapsamında bir durummuş gibi okuyuculara iletilmiş! görüleceği üzere her ülke satacak bir şey bulmuş sadece biz bulamamışız komşumuz için. bir akıllı biz olarak para verelim demişiz, (hem yolumuzu da buluruz!).

  yani ambargo delme olayı sıradan bir ticaret ile gerçekleşmiş havası yaratılmaya çalışılıyor, bol bol milliyetçi popülizmi ile zaten işler kolaylaşıyor, herşey vatan için. vatana zarar geldiğinden/geleceğinden ne de olsa kimsenin şüphesi yok.. demekki strateji dünyaya inkar üzerine kurulacak gibi, oysa bu inkar sadece türkiyede işe yarar dünyadaki etkiyi göze alabiliyorlar demekki..
  bu durumda da yeni yerimiz rusya yamacı olacak gibi ama daha önce de yazdığım gibi, iran'ı ayakta tutan petrol, rusya da öyle hakeza, çin hem kaynaklara sahip hem üretiyor, peki biz hangi kaynakla/üretimle tutunacağız batıdan uzaklaşınca? denge politikası imkanın varken, rusyaya, iran'a bağımlı hale gelmek mi büyüklük olacak, bağımsızlık olacak, güçlülük olacak?
  bu duygu sömürüsünü her seferinde nasıl yiyorsun şeklindeki sorumu da, yazıyı bir ihtimal okuyan ak partili arkadaşlarıma sormak istiyorum. artık sorumluluk hissetmelisiniz artık hata kabul etmelisiniz, her inandığınız şey doğru değil sirkilin biraz, haklısınız bu gemi de biz de varız ve endişeleniyoruz(yıllardır) ama bu gemiye delik açanlardan sizin de hesap sormanız lazım artık..