şükela:  tümü | bugün
 • empresyonizm, post-empresyonizm ve kübizm akımları sırasında yaşamış efsanevi avant-garde resim ve heykel kolleksiyoncusu, tüccarı, sanat kitapları yayımcısı. tam adi henri-louis-ambroise vollard. 1866 yılında madagaskar'ın doğusunda kalan ve hint okyanusu'nda yer alan reunion adasındaki saint-denis şehrinde noter bir babanın on çocuğundan en büyüğü olarak dünyaya gelmiş, lise tahsilinden sonra hukuk okumak için paris'e gitmiştir. doğru yerde, doğru zamanda, doğru adam deyimi, herhalde en çok ambroise vollard'a uyar. plastik sanatlara iş adamı olarak yaklaşımı ve hırsı nedeniyle, kısa zamanda hukukla uğraşmaktan vaz geçmiş ve 1939 yılında ölene kadar ve evlenmeksizin kendini bu işe adamıştır.
  bu adam olmasaydı, dünya bonnard, cézanne, degas, derain, gauguin, van gogh, maillol, matisse, picasso, redon, renoir, rouault, rousseau, vlaminck, vuillard gibi ressamların bir çok eserini göremezdi. hatta bazi resimleri ve heykelleri ısmarlama yoluyla yaptırmış, diğer bir kısmını ise dedektif gibi iz sürüp satın alarak yok olmaktan kurtarmıştır. bunlara bir ornek olarak van gogh'un dr. felix rey'in portresi gosterilebilir: http://www.vggallery.com/painting/p_0500.htm
  van gogh'un, kendi kulagini kesmesinden sonra ilk mudahaleyi yapan doktor felix rey'e tesekkur kabilinden yaptigi bu resmi, doktorun annesi hic begenmemis ve rivayete gore, tavuklarini besledigi kumesin delik olan bir duvarini bu resimle kapatmistir. vollard ile van gogh hayatlarinda hic karsilasmamislardir. van gogh oldugunde, vollard 24 yasinda idi. vollard sozu gecen resmin izini surerek bulmus ve satin almistir.
  ressamlardan bazilari onu hirsiz ve emek somuren biri olarak tarif etmislerse de, bazilari sanata yaptigi katkiyi inkar etmemislerdir. meshur olacak ressamin kim oldugunu erken ve isabetli teshis etmis, yok pahasina aldigi ve on-yirmi sene elinde tuttugu resimleri fahis karlarla satmistir.
  1895 yilinda cezanne'a sohret saglayan sergiyi tertip etmistir. pablo picasso 19 yaşındayken, 1901 yılında paris'e ilk gelişinde ambroise vollard ile ilk sergisini açmıştır. ticari açıdan başarısızlıkla sonuçlanan bu sergi sonunda vollard bütün tabloları picasso'ya iade etmişse de, sonradan picasso'nun en sadık ve prestijli resim tüccarı olmuştur. picasso vollard'in, dunyada resmi yapilmis en guzel kadindan daha fazla resminin yapilmis oldugunu soylemistir.
 • çalıştığı çoğu sanatçı tarafından kötülense de, günümüzde başyapıt sayılan birçok eserin yok olmasını önlemesinin yanı sıra, çalıştığı sanatçıların çoğunun hayatlarının ileri dönemlerinde montmarte'ın çulsuz ressamları arasından sıyrılıp üst sınıfa çıkmalarında da reddedilemez bir rolü vardır. galericiliğin babası sayılan vollard 1939 yılında bir araba kazasında hayatını kaybetmiştir. rivayete göre şöförünün kullandığı arabada uyuyan vollard, araba bir çukura girince arkada bulunan ve maillol'a ait bir heykelin kafasını yarması yüzünden ölmüştür.
 • paul cezanne'ın paris'teki sanat ortamında değerinin anlaşılmasında ve genç kuşağın onu keşfetmesinde son derece önemli bir figürdür. o dönemin sanat tacirleri arasında burnu iyi koku alan isimlerden biridir.

  içlerinde paul cézanne, aristide maillol, renoir, louis valtat, pablo picasso, georges rouault, paul gauguin ve vincent van gogh gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıdaki ressama verdiği maddi ve manevi destekle tanınır. ayrıca hırslı bir sanat koleksiyoncusudur.