şükela:  tümü | bugün
  • ambulansların trafikte en düzgün şekilde ilerleyebilmeleri için uygulanması gereken metoddur.

ben nasılsa sağ şeritteyim, ambulans soldan gidiyor gitsin bana ne demek yanlış. siren sesini duyar duymaz sağdaki duracak ki, o durunca önünde bir boşluk oluşacak.

oluşan boşluğa da ambulansın yolunu kesen soldaki araba kayacak
    siren sesinin anlamı bu.

sağdaki dur, önünü boşalt. soldaki bu boşluğa kay, yolumu aç!

onun dışında, yeşil yanıyorsa bile ambulansın geçtiği yola girecek araç beklemeli.

geniş şeritli yollarda, en soldaki konvoy şeridin soluna yapışacak, orta şeritteki konvoy ise orta şeridin sağına yapışacak. ambulans aradaki boşluktan yoluna devam edecek.

(bkz: moto park)
  • gelismis ulkelerin cogunda uygulanan metod. ambulans sesi duydugunuzda veya isiklarini gordugunuzde saga cekip acilen durmaniz gerekir, ambulansin hangi yoldan geldigi onemli degildir zira gerektigi durumda ters seride de girebilir.

uygulamamaniz durumunda basiniz ciddi bir sekilde belaya girer, hele ki sizin yuzunuzden geciken bir ambulansta olen birinin olmasi sizi "ciddi bir bela"'nin da otesinde bir konuma sokar.
  • zoraki yol verilmiş ambulansın hemen peşi sıra fırlamakta sanırım az ülkede gözlenebilir.
    ben ambulansa yol verip tam iyi birşey yaptım diye iki saniye mutlu olurken
    başka bir aracın fırlayıp ambulansın peşine takılması
    bu ülkede ve bu hayatımda acaba ne kadar idare edebilirim sorusunu sordurmuştur bana hep
  • - dumrul, polis sireni mi bu, neyin nesi deminden beri na ni na ni yaaa?
    - duymuyorum, kaskı çıkar da konuş ne diyosun?
  • gta vice city oyununda ambulans alıp sirenini açınca bizzat şahit olunabilecek metoddur.ambulansın siyah mercedeslere yol verdigi ülkelerde bu metodlar uygulanmaz...
  • biz daimi iett otobüs yolcuları olarak, içinde bulunduğumuz otobüsün sağ tarafına doğru eğimli hale gelip, otobüsü o yöne seğirttiriyoruz..
    hurafe diyorlar ama ben her ambulans gördüğümde sağa doğru bir baskı hissediyorum yeminle..
  • ambulansa kimse yol vermez, ambulans kendi yolunu bulur. türkiye'deki en geçerli metod budur.
  • bazi ulkelerde cok akillilar ucaklarina yetismek icin ambulans kiralar havaalani yolunda sirenleri yakip gider, diger akillilar da arabalarinin tavanina bir polis isigi koyup sivil polismis gibi emniyet seridinde sirita sirita basar. bunlari goren, gazetelerde okuyan insanlar tarafindan ya uygulanmayan ya da kufrederek uygulanan metoddur.

baska bazi ulkelerde ise sadece ambulans degil itfaiye olsun, polis olsun, paramedic olsun siren+isik kombinasyonuyla ilerleyen her turlu arac farkedildigi anda saga cekilir durulur. bu baska ulkelerde bu araclarin olay donusu veya hasta tasimazken sinyallerini kullandiklari gorulmez, pasa pasa normal trafikte giderler.

ne ilginctir ki ambulansa yol verme metodundan bihaber ulkelerde daha cok trafik kazasi sebepli olum olur*, suc canavarlara atilir.