• advanced modular computers ltd. web sayfasının adresi amcuk.com olduğu için abaza yurdum insanının akınına uğramıştı zamanında.
  • breaking bad, the walking dead ve mad men dizilerinin yayınlandığı amerikan kablolu kanalı.
  • aşırı ilginç olaylara konu olan amerikan sinema şirketi.

esasen ilginc olan kısmı hissesinin hareketleri.

bu şirketin hissesi, pandemi döneminde batacağını öngören yatırım şirketleri (yüksek riskli hareketleri rutin olarak yapan hedge fundlar) muazzam miktarda amc hissesini borçlanarak (hisseyi, belli bir süreliğine kiralayarak) piyasaya satıldı.

buradaki mantık cocuga anlatır gibi şu:

bugün hisse fiyatı 10 lira olan bir şirket var diyelim. diyelim ekşisözlük hissesi. 10 lira.
    ben diyorum ki - türkiye'de reyis internet yasakları getirecek, ekşi hissesi 10 kuruşa düşecek. bu da 6 ay içinde olacak.

öte yanda da ekşi hissesini uzun vadeli tutan yatırımcı var. adına ahmet diyelim.
    bu da diyor ki "reyis yasak getirse de uzun vadeli olmaz, akepe gidici, 2 seneye ekşi eskisinden de daha değerli olacak, 10 lira olan hisse 50 olacak".

bu uzun vadeli yatırımcı ahmet elindeki ekşi hissesini, dileyen yatırımcılara kiralayabiliyor. kirayalan da (ben) diyor ki "ben bu hisseyi 6 ay sonra iade edicem, üstüne de 5% kira bedeli ödeyecem". yani hissenin fiyatı değişmezse, 10 liralık hisseyi iade alıcam, üstüne 50 kuruş da kira gelirim olacak hisse başına.

şimdi ben gittim, ahmet'ten 10000 tane hisse kiraladım. 6 ay sonra iade edicem, kira bedelini ekleyip sözleşmeyi yerine getirmiş olucam.

10000 tane hisseyi ben hemen bugün 10 liradan sattım. cebimde 100.000 lira para oldu di mi?

tek yapmam gereken, internet yasağının cıkıp hissenin atıyorum 10 kuruşa düşmesini beklemek.

reyis kapattı interneti, sadece ahaber.com kaldı, ekşinin gelirleri sıfırlandı, hissesi düştü. ben alıyorum ucuzdan hisseyi, 10 kuruşa 10000 hisseyi 1000 liraya mal ediyorum, sözleşmedeki kira bedeliyle birlikte sahibine iade ediyorum. cebime 90 küsür bin lira para kalıyor.

bu işlem başarılı bir short işlemidir.

pekiii - desek ki internet yasağı cıkmadı, üstüne tuttu jeff bezos geldi ekşiyi satın aldı. oldu mu 10 liralık hisse 50 lira?

e benim sözleşmemde 6 ay sonra iade mecburiyetim var. sike sike gidip piyasadan 10000 hisseyi 50 liraya alıp, 500.000 lira para harcayıp sözleşmeyi kapatmam lazım.

bu da işte short etmenin riski. tutar da hisse düşmez artarsa borçlanan kişi büyük patlıyor.

şimdi bu amc hissesinde olan şey, bu 2nci senaryo.

piyasaya short edilmiş hisse, tekrar toplanması gerektiği zaman (sözleşme sonu geliyor, kanunen pozisyonu kapatması lazım),

hisseyi satan olmadığı için fiyat yükseliyorsa (zira borsada bir hissenin fiyatlanabilmesi için x fiyattan almaya razı ve satmaya razı iki taraf olması lazım - yoksa hissenin fiyatı en son hangi fiyattan takas edildi ise o fiyatta kalır - kimse alıp satmazsa o fiyat değişmez) burada bir "short squeeze" adı verilen durum oluyor.

yani bu ne demek , hisseyi elinde tutan taraf "tuttum taşakları oku bakalım tersten istiklal marşını" der gibi bir durum.
    diyelim ben borç aldım hisseyi, piyasaya sattım, ama piyasa alıyor derken meger benim hissenin büyük kısmını mehmet diye bir yatırımcı almış. o da "satmıyorum amk" diyor.

15 vereyim?
    yok
    25 vereyim?
    yok
    50 vereyim?
    yok.. satmıyorum.

hisseyi elinde tutan mehmet hangi fiyattan satarsa hisseyi satın alıp borcu kapatma zorunluluğu olan ben o fiyattan almak zorundayım. borçlandığım hisseyi yerine koyma zorunluluğum var.

mehmet isterse 10 liralık hisseyi 1000 liraya 10000 liraya da satabilir yani, bir tavan yok. buna da short squeeze deniyor. "şimdi zktim seni" pozisyonunda yani mehmet.

şimdi tarihsel short squeezelere baktığımızda görüyoruz ki bunlar az sayıdaki aktörlerin birbirini sıkıştırması şeklinde oluyor. bir noktada el sıkışabiliyorlar. ben gidip mehmete diyorum ki "ya hocam gel anlaşalım hisse başına makul bir fiyat belirle, el sıkışalım sen kazan, ben de ama batmayayım zararımı azaltayım" vs.

gidiyorlar mesela 2008 volkswagen short squeeze'inde oldugu gibi 5 katına satıyor hisseyi mesela.

gel gelelim bu amc olayında mevzu diğer tarihi squeezelere göre çok farklı.

çünkü hisseyi piyasadan toplayıp "satmıyorum ülen" diyen aktörler 1-2 değil. milyonlarca küçük yatırımcı. bu küçük yatırımcılar da "götünün kılıyık" modunda "satmıyoruz amk - 100.000 dolar olmadan satmıyoruz" diye galeyana gelen redditciler ve çevresindeki mikro ölçekte (mesela 10 hisse, 20 hisse) alan retail investorlar.

piyasaya açığa satış yapan hedge fundlar hangi biriyle anlaşacak bunların? imkansız.

peki hedge fundlar napıyor? milleti satmaya ikna etmek üzere hissenin fiyatını düşürmeye çalışıyorlar.

normalde bu taktik işe yarar - çünkü normalde hisseyi alan karşı taraf da yatırımcı ve bir hissenin 6 ay 1 sene gibi artmadan durması, muazzam fırsat maliyeti yaratıyor. yani kolay kolay "satmıyorum ülen" diyen yatırımcı olmuyor. çoğu 10% 20% kar gördü mü çıkıp parayla başka araçlardan yatırıma ve kazanc kovalamaya devam ediyor. çünkü parayı x hisseye bağlamanın fırsat maliyeti var.

gel gelelim 100 dolarlık alan adamın fırsat maliyeti ne? 1 akşam ailesiyle dışarı yemege gitmemek. küçük yatırımcı diyor ki "ya nolacak bu hisse batsa da kaybım 100 dolar. 1000 dolar. sikerler".

özetle hedge fundlar belki de ilk defa bu gme ve amc hissesinde karşılarında "immovable object" denebilecek bir güruhla karşı karşıya.

işin içinde bir de duygusal bir etmen var. amc sinemaları her yerde bulunan insanların ailesiyle gittiği sevdiği bir aktivite olan sinema şirketi. hegde fundların pandemiyi kullanarak sevdikleri bir firmayı batırmak üzere hareket etmesine acaip kıl olmuş durumdalar. "sen misin amc'yi batırmak isteyen" modundalar yani.

şu noktada hisse 1 ayda 300% arttı. ama bu squeeze değil. bu fomo dediğimiz, fear of missing out hissiyatı ile hisseyi alan yatırımcılar.

satın aldıkları hisseler ise fiyatı baskılamak için hala ve hala hisseyi borçlanıp short eden yatırım şirketleri. o kadar shortlanmış durumdaki hisse, aynı hisse belki 5 kere piyasaya satılmış durumda. yani hedge fund, pozisyonu kapatmak isterse, aynı hisseyi 5 kere piyasadan almak zorunda. yani kazdıkları kuyu daha da derinleşiyor.

şimdi mevzu nerde patlar?

hisseyi short eden fon şirketlerine margin call gelirse. film olan değil. bu "teminatınız azaldı, acil para (cash) yatırın yoksa pozisyonlarınızı biz kapatacağız" çağrısı. bunu alan fon şirketi acilen pozisyonlarını karşılayacak miktarda nakiti hesaba aktarmak durumunda. ya da pozisyonunu kapatacak. pozisyonu kapatmak istese hisse fiyatı artacak, kapatmıyorum dese başka şey satıp belki teminat olarak gösterecek. kripto satacak, hisse satacak karşılık olarak koyacak.

gel gelelim bir noktada hedge fundların gücü tükenecek. margin call gelecek, teminatı karşılayamayacaklar. mecburen pozisyonu kapatacaklar. bunu kendileri de yapsa, zorla da olsa hisse fiyatı artacak.

zorla olduğu noktada bu pozisyonları kapatan aktör "iyi fiyattan alayım" diyen limit order giren insanlar değil. "market price" üzerinden hisseyi alıp bir an önce pozisyonu kapatma hedefi olan otomatik algoritmalar. fiyata bakmadan hisseyi alıyor yani. işte o noktada olaylar çok acaipleşecek.

ne kadar acaipleşebileceğine dair size bir örnek göstereyim :

agustos 2020 dgafz isimli hisse, 400 dolardan 24000 dolara çıktı :
    https://www.thestreet.com/…24000-in-just-a-few-days

burada şirketin esas değeriyle alakalı bir durum yok. sadece ve sadece hisseyi almak zorunda olan ve satmak istediği fiyatı belirleyen satıcı arasındaki takas var.

özetle, hedge fundlar pozisyonu kapatmak zorunda kaldıklarında bu küçük yatırımcıların astronomik fiyatlamasına maruz kalacaklar.

şimdi bu kadar anlattık - buradaki risk ne? squeeze olayını erkenden söndürecek şekilde satış yapacak olan yatırımcılar.

mesela hisse tuttu 300 dolar oldu. "bundan sonra artmaz x30 oldu" diyerek satan yatırımcılar olur mu? bu kadar galeyan, gaz vermeye rağmen 5000 dolar 10000 dolar belki 50000 dolar tepe noktası görebilecek hisseyi 300-400-500 seviyesinde satıp bu noktaları görmelerini engelleyecek şekilde satışlar olacak mı? yani hedef 100k iyi güzel de, hisse başına 50.000 doları gören, tuttuğu 100 tane hisse 5 milyon dolar eden adam "hayır şu anda değil 100.000 görünce satıcam" diyebilecek mi? kaç kişi hesabında hiç görmediği kadar büyük meblağ görünce satmaktan kendini alıkoyabilecek?

şahsen benim 100 hissem olsa, fiyat da 10.000 dolar görse ben satarım. 1 milyon dolar para eder. az para mı ? sayısal loto gibi bir para. 1000 hissesi olan için 10 milyon dolar. o an emeklisin. banka faizi gibi uzun vadede manasız bir enstrüman olarak bile tutsan dünya para eder. var mı "yok ben 25000 görecem 50000 görecem" diye tutabilecek babayigit? ondan şüpheliyim. hissenin büyük bölümünü elinde tutan redditçilerin hayatında görmediği paralar olacak belki. mcdonaldsda yer paspaslayan elemanın 50 tane hisseyi satmayacak sogukkanlılıkta olmasını beklemek saçma.

işte yatırım fonları da buna oynuyor. küçük yatırımcının duygusal davranıp fiyat astronomik artmadan satması beklentisine. kar etme ihtimalleri pek kalmadı, batmamak için kasıyorlar.

özetle yatırım yapmıyorsanız bile izlemesi çok heyecanlı bir takım olaylar yaşanıyor. gerçekten squeeze olursa tarihi bir olaya tanıklık edicez.

herhangi bir tavsiye vermedim ama yatırım tavsiyesi değildir.

şu da forbes'dan makale :https://www.forbes.com/…set-up-for-a-short-squeeze/
  • avrupada iyi bilinen çok pahalı ve kaliteli tencere markasıdır. en küçük seti ki bu 4 tencereden oluşmakta, 1700 euro olan ama alıpta kullandıktan sonra bayanların "kocamın verdiği paraya değer" dediği yemek pişirme aparatıdır.
  • los angeles'ta koltuklari yanyana ve ustuste iki$er adet ucak koltugu konularak yapilmi$, aradaki kol koyma yerinin kalktigina $ahit oldugum ilk sinema.. (bkz: greek cafe)
  • cm'de attacking midfielder center konumunda oynayan, ve muhtemel en onemli oyuncunuz
  • genelde ikili forvetin arkasına koyularak cm de üçgen şekli yapılan oyuncu.. bu oyuncuya aynı zamanda playmaker gorevi de verilir... al sen serbest oyna denir.. saga sola pas yap, arapası verkaç yap, oyunu aç denir.. bol bol uzaktan şut çek denir buna zira long shoots'u 15-16 dan aşağı değildir.. buna rağmen finishing 13-14 lerde gezer.. tekniği 18 passingi 17 dir..
  • cogu amerikan kanalinin aksine 42 dakika dizi/filme 18 dakika reklam vermek yerine, 48 dakika dizi/filme 12 dakika reklam verir.

http://tiny.cc/340wgw
  • mad men'den anladığımız kadarıyla gayleri de ekrana taşıyan kanaldır.
  • the walking dead, breaking bad, mad men, the killing gibi çok çok başarılı dizileri yayınlayarak, televizyon izleyicilerinin gönlünde taht kurmuşlardır. ancak son günlerde verdikleri kararlar, can sıkıcı gibi görünüyor. mad men'e verdikleri destekten dolayı çok para harcadıkları ve zararlarını da the walking dead'e verilen bölüm başı ücrette indirime giderek ve breaking bad'i önümüzdeki sene sonlandırarak kapatmayı düşündükleri söyleniyor. mad men çok kaliteli bir dizi ancak bu dizi yüzünden, çok geniş bir izleyici kitlesine sahip olan the walking dead ve breaking bad'i harcamak, pek akıl karı gibi gelmiyor bana.

http://www.22dakika.org/…stigi-yumurtlayan-tavuklar
hesabın var mı? giriş yap