• ürünlerini alsak da almasak da hepimizin batmaması için dua etmesi gereken şirket.

çünkü böyle bir durumda çifte tehlike söz konusu... cpu'da intel tekel olacak, gpu'da ise nvidia... ve bu ikisi de kucaklarına aldıklarını hop hop hoplatacak kadar acımasız ve agresif firmalar.

kucağa oturmanın çok meraklısı varsa sağda solda amd'ye bok atmaya devam etsin.
  • neden amd? sorusuna bazı cevaplarım var...

çünkü 100-120 dolara gayet iyi bir işlemci alabilme hakkım bundan sonra da elimde olsun istiyorum.

çünkü intel'in tekel olduğu zamanları bizzat yaşadım.

çünkü intel'in fırsatını bulduğu anda: "nee 100 dolar mı? 100 dolara işlemci mi olur lan ibiş? al şu işlemciye benzer boktan şeyi kullan, zaten ben bunu özellikle kısıtladım, seni gibi çulsuza çok bile" diyeceğini biliyorum.

çünkü hiç olmazsa bir firma intel'in ensesinde olsun istiyorum.

çünkü her sektörde rekabet olması gerektiğini, tekel dediğimiz kavramın dönüp dolaşıp tüketicinin götüne sağlam bir şekilde gireceğini biliyorum.

hah siz salak olabilirsiniz, bunları anlamıyor olabilirsiniz ama bugün intel işlemci alırken bile "en az" 30-40 dolar fazla kaldıysa cebinizde, bunu da amd sağlamıştır. nankörlük etmeyin, köpeklik etmeyin.
  • enteresan bir tarihi olan yarı iletken üreticisi.

1982 yılında intel, ibm'in masaüstü bilgisayarlarında sadece x86 mimarili işlemcilerin kullanılmasına dayalı hayati bir sözleşme bağlamak üzeredir fakat ibm'in aklında soru işaretleri vardır. çünkü x86 sadece intel tarafından üretilmektedir ve hem tekele bağlı fiyat politikası, hem tedarik sürecinde yaşanabilecek aksamalar gibi etkenler ibm'i haklı olarak tedirgin etmektedir. intel, bu yüzden, en büyük finansörü dell'in de baskılarıyla, sektörde umut vadeden ve o dönemler modem yongası üretmek gibi işlerle uğraşan amd firmasıyla görüşmelere başlar. x86 mimarili işlemciler üretme konusunda amd firmasıyla lisans anlaşması yaparak kendine sunni bir rakip yaratır, ibm'in de gönlünü hoş ederek diğer sözleşmeyi de imzalatır. böylece amd, bilgisayar işlemcileri üretme konusunda intel'in desteği ile ilk adımını atmış olur.

bu süreç, ilk etapta, intel'in geliştirdiği x86 mimarili işlemciyi tüm detay ve teknolojisiyle amd'ye iletmesi, ardından sadece üstündeki markası değişik iki aynı işlemcinin pazara sunulması şeklinde ilerler. hatta 8086 ve 80286 serisi amd işlemcilerin üzerinde aynı zamanda intel de yazar. fakat 286 serisiyle beraber amd bir cinlik yapar ve ilk defa zincirleri kırarak, sözleşmedeki açıklara da güvenerek, intel'in çıkardığı en hızlı 80-286 modelini tamamen kopyalamak yerine saat hızını bir kaç mhz artırarak piyasaya sürer.* yıllardan 1986'dır ve intel dellenir tabii. aynı sene x86 lisans hakları konusunda amd'ye dava açar. bu dava 1994'e kadar sürer ve amd'nin galibiyetiyle sonuçlanır. tabii bu sekiz senelik süreçte amd boş durmaz. intel'in çıkardığı her seriyi, mevcut mimariye aşina olmasından ötürü reverse engineering yaparak çözüp, üstüne güzel ekstralar katarak neredeyse aynı isimde rekabetçi işlemciler piyasaya sürer. bunun yanında, davayı kaybetme ihtimaline karşı risc mimarisi kullanan işlemciler de piyasaya sürer. fakat bu süreçte intel'i devamlı geriden takip etmektedir. intel, ismi numaralardan oluşan modellerin isim haklarını alamayınca ve kolay taklit edilmekten bıkınca, 586 mimari serisi için pentium ismini lanse eder. aynı dönemde amd, 586'ya geçmektense, bir eski mimari olan 486'yı kullanarak yüksek saat hızlarında işlemciler piyasaya sürmekte ısrar eder fakat pentium serisinin yaptığı büyük sükse karşısında kan kaybetmekte ve hala intel'i bir kaç sene geriden takip etmektedir.

p1'in üzerine k5, p1mmx'in üzerine k6, p2'nin üzerine k6-ii, p3'ün üzerine k6-iii derken 1999'da amd, bilgisayar dünyası için büyük bir yol ayrımı yaratır. pentium destekli anakartlarla uyumlu olmayan, tamamen özgün soket ve tasarıma sahip k7 serisi, nam-ı diğer athlon. evet bilmeyenler için söyleyeyim, 1999'dan önce, yani athlon'dan önce topladığınız bir sistemde hem amd işlemcileri, hem de intel işlemcileri çalıştırabilirdiniz. fakat k7 serisi ile bu gelenek bozulur ve ortalığa büyük bir kaos hakim olur. çünkü intel, anakart üreticilerine büyük baskılar uygulamakta ve amd destekli anakart üretmelerini engellemektedir. böyle olunca, ortalıkta, gerçekten dönemin güzel işlemcileri olan k7'leri kullanacak anakart bulmak kısa bir süreliğine neredeyse imkansızlaşır. asus gibi büyük bir üretici dahi, isimsiz cisimsiz, logosuz, dandik karton kutularda k7 destekli anakartları el altından piyasaya sürer. tabii intelin geri vites yapması ve büyük üreticilerin cesareti sayesinde bu sorunlar dünya genelinde kısa sürede aşılır. 1999'dan sonra, amd, kendi özgün işlemci tasarımlarıyla yoluna devam etmiştir. 2005 senesinde amd, intel'i sektörde tekelcilik ve baskıcılıkla suçladığı büyük bir dava açar, 2009 senesinde bu dava karşılıklı anlaşmayla düşer.
  • açık, mert, dürüst bilgisayar işlemcisi.
  • duygusal bağım olan firmalardan biri... yaklaşık 3 sene kadar önce aldığım athlon 2500+ ile başladı ilişkimiz. yanlış hatırlamıyorsam 80 dolar daha ucuza p4 2.5 ile hemen hemen aynı performansı veriyordu. yani 80 dolar'ımı kurtarmıştı amd... belki de o gün param yetmeyecek mecburen celeron denen işlemci müsveddesinden alacaktım bir tane...

neyse... aradan 3 sene geçti, bu zaman içerisinde bir dönem resmen tahtından indirdiği intel'in şimdi yeniden gerisine düştü amd... evet maalesef intel'in bazı işlemcilerinin fiyat/performans oranı daha iyiydi. ama ben yine de amd'yi tercih ettim... birilerinin zor günlerinde amd'yi desteklemesi gerekiyordu. amd hepimize lazımdı, amd düşmanı intel'cilere bile...

düşününüz ki (allah korusun) amd battı ya da büyük oranda güç kaybetti. ne olacak? intel yeniden tekel olacak, 3'e satacağı işlemciyi 5'e satacak... hiç öyle bakmayın intel dostları, evet; amd piyasada olsaydı 3'e alacağınız işlemciyi 5'e alacaksınız... tabii bu arada muhtemelen intel'in kasten sınırlandırdığı, bazen esas işlemci serisine performans olarak yaklaşamasın diye özellikle yavaşlattığı celeron da yeniden hortlayacak. haliyle bazılarımızın parası yetmeyecek, "olsun bu da aynı hızmış bak" diye kendilerini kandırarak intel'in onlar'a layık gördüğü celeron'u almak zorunda kalacaklar...

elbette amd'de de babamın şirketi değil... ama ben amd'ciyim. ve uzun bir süre daha öyle kalmayı düşünüyorum...
  • object oriented programming dersimin hocasi bir sehir efsanesi anlatmisti amd ile alakali.
    efsaneye gore, amd'nin bahcesinde bir tane mezar varmis, mezar tasinda intel inside yaziyormus.
  • amd yerine elbette intel'i tercih edebilirsin. zaten intel amd'den çok çok daha büyük ve güçlü bir firma olmakla birlikte üst sınıfta uzun zamandan beri amd'nin önündedir. yani çok parası olan gider intel alır zaten.

ama intel kullanıp, amd'ye bok atıyorsan, amd'yi hor görüyorsan sen geri zekalının allah'ısın arkadaşım kusura bakma... bi boktan anladığın yok, ortalıkta salak salak konuşuyorsun haberin olsun.

bugün uygun fiyata orta sınıf ya da giriş sınıfı intel işlemci alabiliyorsan bu amd'nin sayesindedir. intel'in değil... bunu 50 defa yazdık ama anlamak istemeyen yine anlamadı...
  • amd işlemcili bilgisayardan daha kötü şeyler de var evet. mesela milattan önce aldığı amd işlemciyi örnek göstererek ısınıyor yaa diyen sıkıntılı insanlar gibi.

tanım: adı çıkmış dokuza inmez sekize işlemci üreticisi.
  • benim neslimdeki çoğu kişinin ilk kullandığı işlemci olan 386dx-40'ın üreticisidir (intel'in 40mhz 386 işlemcisi yoktur). o dönem deli bir satış yakalamıştır fiyat performans dengesi sayesinde. son senelerde yakaladığı yeni dalgayı da alıp götürmesini, rekabeti kızıştırıp fiyatları normale çektirmesini umalım. son 27 yılda kişisel masaüstü pc'mde kullandığım işlemciler:

- 1993: amd 386dx-40
    - 1995: intel 486 dx4-100
    - 1997: intel pentium 166 mmx
    - 1999: intel pentium ii 350mhz
    - 2001: amd duron 600
    - 2003: amd athlon xp 1700 (yoksa 1800 müydü?)
    - 2005: amd athlon 64 fx 74
    - 2011: intel core i7-2600k
    - 2018: intel core i7-8700

bir sonraki yine amd olacak gibi duruyor.
  • sokağa atmalık parası olmayanların tercihi. ha bir de:

-aaa, amd mi, niye amd aldın ki, ondan ucuz

diye lafa girenler yok mu, sürekli 3d modelleme yapıyorlar, çekirdek derliyorlar, ne biliyim multithreading yapıyolar. onlar almasın!

uzun yıllardır wordümü excellimi, efendime söyleyeyim divximi hıdımı bıdımı rahat rahat açabilen bilgisayarımın işlemci soketine takılıdır. fevkalade memnunum.
hesabın var mı? giriş yap