şükela:  tümü | bugün
  • amdnin reklam, tanıtım üzerine yetersiz bakiyesinden dolayı geri kaldığı, bilinirlik, güvenilirlik bakımından kendisini geliştirmesi gerektiği çekişme.
  • japonya'da pazar payi liderliginin entrynin girildigi tarih itibari ile athlonxp ve athlon64 islemcileri ile amdye ait olmasi, japonlarin butun dunyadan akilli oldugunun bir gostergesi, ayrica bu cekismede de yeni bir boyuta gecildiginin habercisi. (bkz: ben ne dedim simdi)
  • eninde sonunda intelin fiyat kirmasini,insafli olmasini gerektirecek olan cekismedir.
  • testler sonucu görülmüştür ki video render gibi saat hızına yüklenen uygulamalar haricinde(yani geriye kalan tüm oyunda falanda filanda) aynı para harcandığında amd, inteli çatır çutur ezmektetir. intelin şu an halen sahip olduğu avantajları ise amd den daha tanınmış bir marka olması, amd nin geçmişteki chipset sorunları nedeniyle güvenilmeyen(artık sorun yaşanmamaktadır) bir firma olması, ve fanı bozulduğunda ortalama bir amd cpu dan bir kaç dakika daha uzun hayatta kalabilmesidir. şu anda 100$ verilerek alınan ve kutusundan çıkan standart fan ile soğutulan overclock yapılmamış bir amd işlemci 170$dan daha pahalı intel pentium 4 işlemcilerin eline verebilmektedir.
  • -abi bmw 3.20i süper araba...
    --olm sen boşver onu, hava civa bunlar. zavallı bir firmadır bmw.
    -abi ama tüm akranlarına takır takır geçiriyor.
    --bunlar hep eziklik belirtisi olm. bmw dediğin araba, sahte isimler verip motorlarını üstün gösteriyor.
    -ama abi, tüm testlerde akranlarının eline veriyor...
    --bana bu testlerle gelme.. bak oysa ki fiat'a. tempra'lara bi 2000 motor koymuşlar, direk eline verir bmw'nin.
    -abi naptın...?
    --getir bana istediğin 3.20'yi. 85 derece sıcaklıkta 6500 devirde 24 saat çalışsın bak bakalım ne oluyo. oysa ki aynı işi tempra 4000 devirde yapıyor... bik bik bik...
    -abi iyi misin?
    --yok yok, yanlış anlamayın, fiat'ın adamı değilim. ama kafalarına göre 3.20 yazıyolar oraya. 2000'miş güya. hadi len. tempra 2000 i.e.nin eline su bile dökemez. hem zaten ne o öyle? bok gibi bi de dizaynı var...bik bik...
    -gachayım...
  • bu çekişme aynı zamanda cpu ve firma düzeyini aşmış, kullanıcı düzeyine de yansımıştır. amd kullanıcısı aynı fiyata daha performanslı işlemci alabildiğini söylemekte, intel kullanıcısı ise amd nin boktan olduğunu iddia etmektedir.
  • her ne kadar tam olarak doğru ifade edebilen bir başlık olmasa da, konuyla ilgisi açısından:

(bkz: cpu'da mhz hızına bakan insanlar)
  • benzeri bir çekişme pazarlama stratejilerinde de görülmektedir.
    mesela intel, sürekli yeni chipset çıkarır ve yeni işlemcileri sadece bu chipsetler ile uyumludur, ancak bu yeni chipsetler eski işlemcileri desteklemez. bunun sonucu olarak eski anakartınıza bir şey olduğunda yeni anakart almak isterseniz büyük ihtimalle yeni bir işlemci, hatta ram almanız gerekebilir.
    amd ise chipset üretmediği için biraz da nvidia ve via nın insafına kalmıştır. ancak şu anda yeni aldığınız bir anakart, ilk çıkan amd athlon veya duron işlemciyi bile destekler.
  • amd intel pazarlama stratejilerinin bir ortak yanı ise ikisinin de yüksek hızda cpu lar üretip, daha düşük hızlara kilitleyerek satmalarıdır. sonuçta aslında aynı seriden en üst ve en alt işlemci modellerinin üretim maliyetleri hemen hemen aynıdır. intel bu işi celeron300 zamanından beri yapmaktadır. amd ise athlon xp leri piyasaya sürdüğünden beri böyle bir pazarlama stratejisine başvurmaktadır. unutulmaması gereken nokta eğer şanslı bir cpu aldıysanız elinizdeki p4c 2.4 ile p4c 3.2 arasındaki tek fark bir çarpan kilididir. amd de de durum böyledir. bu alanda iki firma da aynı stratejiyi kullanmakta, ancak amd nin çarpan kilidini kırmak çok çok daha kolay olduğu için overclock alanında bir çekişme görülmektedir. intel işlemciler de gayet iyi overclock olabilmekte, ancak bunun için gereken çarpan kilidi kırma operasyonu çok daha zor gerçekleştirilmektedir.