şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: tamam pardon bu sözlükte göt veya bacak paylaşmadığım için itin götüne sokuluyorum. sıkıntı yok devam. farkettiğim ve araştırdığım bir noktada paylaşım yaptım. donanım konusunda üst düzey bilgim yok ama gördüğümü yorumlayacak kapasitem var. mezundan kalma ne demek ise salakça bir yorum.

şahsen hayatımda ilk defa amd işlemcili bir bilgisayar topladıktan sonra amd'nin gerek fiyat gerekte işlemcinin kullanımı açısından intelle eşdeğer ürünlerinde daha az cpu kullanması beni çok şaşırttı.

linkteki videoda görüldüğü gibi oyunlarda ryzen belirgin bir şekilde intel eşdeğer işlemcisine göre daha az cpu kullanıyor. ayrıca daha az da ısınması cabası. bu ciddi anlamda amd'nin gelecekte nasıl bir yer edineceğinin göstergesi. amd f/p iken intel adeta applecılık oynuyor bizlerle.

edit: cpu tüketimi /usage of cpu . başlıkta sorun göremedim. alternatif türkçe bir söz var ise aydınlatın kullanalım. cpu tüketmek "ctrl+alt+delete" yapınca cpu'nun kullanımın gösteren bir değer. kısacası kullanılan oyun veya programın ne kadar işlemciyi tüketmesi durumu. başlık doğru.
  • cpu tüketmesi ne ola ki diye girdiğim başlıktır. işlemci kendi kendini mi tüketiyor nasıl oluyor acaba ki amd bu konuda daha tasarruflu olsun?

entarileri artık geçtim de başlık açarken az daha özen göstersek bari.
  • demek amd cpu daha az cpu tuketiyor. sen ne anlatiyon baboli.
  • tüketim ve tüketmek arasındaki çok çekirdekli olayları idrak edemeyen suserin tespiti olan başlıktır. mezuna kalan nesildendir muhtemelen.

he cano ikisi de aynı şey, başlık doğru...eved.

konuyla ilgili şöyle bir şey de var

tek işlemciye* ihtiyaç duyan veya çok çekirdekten faydalanamayan işlerde ryzen işlemciler intellere göre daha iyi gibi an itibariyle.

tek çekirdek kullanan programlar nelerdir? genelde antika yazılımlar ve oyunlar.
  • biraz karışık olmuş sanki:) özeti şu mu acaba? amd işlemciler aynı işlem için daha az işlemci gucu harcıyor.
  • işlemciye bindirilen yükten bahsediyorsun herhalde ama zaten bu birazda ramler ve harddisk ile de alakalı.