şükela:  tümü | bugün
  • amd ve dice (ea, battlefield yapımcısı) yeni bir grafik arayüzünü duyurur. amaçları çok fazla işlemi işletim sistemine takılmadan direk olarak sürücüler üzerinden halledilmesi. amaç basit temel fonksiyonları direk ekran kartıyla iletişim kurup aradan işletim sistemi ve cpu'yu kaldırmak. yetmezmiş gibi cpu'nun yavaş gpu'nun çok hızlı yapabildiği işleride gpu'da direk olarak işlenmesi. çok büyük bir projeydi. kasten nvidia, microsoft gibi şirketler destek vermeyerek öldürdü. tabi opensource camiası kanı yerde bırakır mı? amd mantle küllerinden doğacak ve son zamanların en güçlü api'si vulkan çıkacaktır. microsoft ne yapar eder bu fikri çalar ve dx12 ortaya çıkar. o kadar hızlı çalar ki vulkan çıkartılmadan dx12 çıkmış olur. tabi vulkan daha önce duyurulur.

bu api öyle psikopat yeteneklere sahip ki kaç senedir tam anlamıyla oyun motorları destekleyemedi. yeteneklerden kastım hayatından görmediğiniz grafikleri çıkartmıyor. demek istediğim direk olarak donanımla iletişim kuruyorsun. kurulan ilişkide arana kimse girmeyince aklına gelebilecek her türlü şeyi yapabiliyorsun. sürücülerin insafına kalmadan istediğin şekilde istediğin sonuca varıyorsun. buda inanılmaz performans artışı sağlıyor. tabi bu durumda her şeyi kontrol altında tutmak programcının insafında.

amd'nin amdgpu adı altında sürücülerini açık kaynak dünyasına armağan etmeside vardır. adamlar ne istiyorsan yap umrumda değil dedi. açılan kaynak kodları linux oyunculuğuna yardımı çok dokundu. linux camiası gpu sürücüsü nedir nasıl yazılır tamamen tersine mühendisliği üzerine kurulu idi. şimdi senelerdir amd'nin verdiği açık kaynak kodlar sayesinde seviye en üste çıktı.

son kullanıcılar için 64 bit yine bu adamların elinden çıkmıştır.

günümüzde komut setlerinin çoğu yine bu adamların elinden fırlıyor.

bu güne kadar çok iyi ar-ge yapmasına karşı hak ettiğini ancak görmeye başladı.
  • (bkz: mantle)