• öncelikle kötü tarafından başlayayım; sikindirik bi grafiği kaynak göstererek: "bundan 2 tane alırsınız, sli yaparsınız, daha düşük fiyata gtx 1080'i geçersiniz, süper olay!" iddiası ile ancak çoluk-çocuğu kandırırlar. amd sanki bugüne kadar tek kart için yeterli ve optimize driver'ları çıkarabildi, kartlarını tam kapasite kullanabildi de, crossfire'ı eksik kaldı. onun için o iş yalan-dolan.

o yüzden bu kartın sunumunda 1080'in, hatta 1070'in adı bile geçmemeliydi. zira bu kart onların segmentinde değil. bu kartın muhatabı 980, 970 ve çıkınca 1060 olacaktır. ayrıca asıl nokta, bu kartlarla mücadele edecek, hatta piyasadaki kartları geçebilecek bu kartın 200 usd fiyat etiketli olmasıdır.

amd'den gelen haber doğrultusunda nvidia'nın 1060 çalışmalarını hızlandırdığını ve fiyatını da mümkün olduğunca aşağı çekeceğini tahmin etmek zor değil. ayrıca bu kart 1070 almayı düşünen adamı da uygun fiyatıyla pekala ayartabilir. velhasıl amd bir şekilde yine nvidia'nın başına bela olmayı başardı ve "ben daha ölmedim" diyerek piyasada rekabetin her zaman var olması gerektiğinin önemini bizlere hatırlattı.

evet bu kart asla zirveye oynamaz ama piyasada çok ses getirecek, bütün kartların fiyatlarına etki edecek ve tercih edilecek bir ürün olacağı kesin gibi... dolayısıyla başarılı bir ürün olmuş, amd'yi tebrik ediyoruz, devamını heyecanla bekliyoruz.
  • sapphire nitro+ 8gb versiyonunu severek kullandığım, herkese de tavsiye ettiğim kart.

gtx 1060 ile karşılaştırılmasını uzun süre takip ettim. referans kartlar arasında %8 gibi bir fark var, piyasadaki oyunların çoğu nvidia yandaşı oldukları için 1060'ta bazı avantajlara sahiptiler. sapphire'in hazırladığı nitro+ modeli yaklaşık %13 daha hızlı geliyor, dolayısıyla bu farkı kapatıp (üstelik hala fiyatta daha ucuz olarak) gtx 1060'ları geçiyor. bunların dışında;

-aynı segmentte rakibi olan gtx 1060 en fazla 6 gb olarak geliyor. gta v'te en yüksek çözünürlükte bütün ayarları "ultra" olarak seçerseniz 7 gb'tan fazla bellek talep ediyor. rx 480, 8gb belleği ile bunu kolayca karşılıyor. benzeri bir durumu batman arkham knight'ta da gözlemleyebilirsiniz.

-yine gtx 1060'ın sli desteği yok. ilerleyen zamanlarda daha yüksek güç talep ederseniz tek seçeneğiniz onu satıp yeni kart almak. rx 480'de ise, yanına bir rx 480 daha koyabilirsiniz.

-sapphire modeli 0 db isimli bir ayar ile geliyor. üzerinde pasif soğumayı arttıran bir plaka var, onun sayesinde kart 62 dereceden daha soğuksa fanlar tamamen duruyor ve kart sadece 9w güç tüketiyor. tamamen sessiz çalışması da cabası.

-3 aydır kullanıyorum, 4 defa sürücü güncellemesi geldi. the witcher 3 gibi, nvidia destekli oyunlarda gözle görülür bir kalite artışı oldu.

-kartın güç tüketimi 165w civarı. 120w referans değeri olan gtx 1060'tan daha yüksek ancak ısınmayı veya elektrik faturanızı arttıracak cinsten değil.

-amd, görüntü teknolojilerinde hali hazırda olanı geliştirmeyi ve özellikle açık kaynağa destek vermeyi tercih ediyor. amerika'yı yeniden keşfetmiyor, veya daha açık konuşmak gerekirse amerika'nın patentini almaya çalışmıyor. örneğin, freesync adlı ve tamamen herkese açık, ücretsiz bir teknolojiyle ekran yırtılmasının önüne geçip 144 hz'te akıcı görüntü verebilirken nvidia bunu g-sync adını verdiği (muhtemelen temelini açık kaynaklı freesync'ten çaldığı ama kodları paylaşılmadığı için hiç öğrenemeyeceğimiz), satın alınacak ekranda 100 dolar'a yakın ücreti olan bir çipe gereksinim duyan bir teknolojiyle yapıyor. yani nvidia kartlar, rakibi karşısında zaten pahalı olmalarının yanısıra, onların teknolojilerini destekleyen ekranlar da bir o kadar pahalılar.

-nvidia'nın gameworks adını verdiği bir dizi teknolojisi var. amd rakibine karşı daha az güç tüketen, özünde daha güçsüz kartlar yapmasının altında yatan sebep de bu. şöyle izah edeyim; bu teknolojilerden birisi hairworks. eğer oyun yapımcısı bu teknolojiyi kullanmaya karar verirse (ya da nvidia tarafından teşvik edilirse) kıl,tüy, yün, saç, kürk gibi bütün örüntülü (kendini tekrar eden ve sayıca çok fazla olan) grafikleri, kartın üzerinde bulunan ve sadece bu işe ayrılmış özel bir modül üstleniyor (bu modül, kartın ana işlemcisinden de bir miktar yardım alıyor tabi ki).

amd'de ise durum şöyle; çoklu değişken ve çok güçlü bir işlemci birimi var. hangi teknolojiyle kendisine hangi tip grafiği çizmesini söylerseniz, var gücüyle onu çiziyor. net. çizim tekniğini yazılımla belirtiyorsunuz. dolayısıyla, yazılımı hazırlayan istediği tekniği ve teknolojiyi hazırlamakta özgür. nvidia'nın kendisinine patentlediği teknolojiler hariç, bütün hepsiyle %100 uyumlu bir şekilde çalışıyor amd kartlar. aynı şekilde, mevcut amd sürücünün verimli bir şekilde çalıştırmadığı bir görüntü üretme tekniğinin geliştirilmesi halinde, yazılımı hazırlayan ekip kolaylıkla amd'nin sürücüne gerekli eklemeleri yapıp kartın yine en iyi performansı almasını sağlayabiliyor. bu kadar esnek ve açık yani. yeter ki yazılımı hazırlayan bu sonsuz seçenekleri düzgün kullanmak istesin.

bunun başlıca sebebinin de amd'nin her yerde olması. android telefonların %99'unda bulunan adreno grafik kartları, playstation ve xbox'larda bulunan kartlar da amd'nin ürünleri hep. dolayısıyla sınırsız bir yazılım uyumu söz konusu..

bunun da şöyle bir avantajı var; sürücü yazılımı, kartı yeni teknolojilere adapte edebildiği sürece, bu kart gücü yetersiz gelene kadar güncel kalacak. nvidia ise, donanımsal olarak o anki teknolojisine uygun ürettiği fiziksel bir modülü cihazına koymuş durumda ve yazılımla bunu bir yere kadar ilerletebilir. tamamen farklı bir şekilde çalışan yeni bir yazılım üretmesi halinde, bundan tam verim alabilmek için yepyeni bir kart üretip onu piyasaya sürmek zorunda kalacaktır. bu da şu demek; mevcut bir kart, daha kas gücü güncel oyunlara yeter olduğu halde üretim teknolojisi eski kaldığı için kısa süre içinde ilgi odağı yeni kartlara kayacak (kaymak zorunda kalacak) demektir.

üstelik, başta physx olmak üzere, nvidia'nın piyasada bulunan oyun teknolojilerine "alternatif" olarak ürettiği (ama her fırsatta en iyi olduğunu iddia ettiği) bütün teknolojilerin ufak tefek bazı sorunları var. mesela, batman serisinin tamamında nvidia'ya özel fizik motoru kullanıldı ve "düşük", "orta", "yüksek" şeklinde 3 farklı fizik düzeyi yanımlandı. yapılan reklamlarda havada uçuşan kağıtlar, kopan tuvalet kağıdı parçacıkları şov yaptılar. ancak bu fizik motoru oyunların fps limitlerini kitledi, üstelik en son çıkan oyunun (2015 sonu) çıktığı gün piyasadan çekilip 3 ay boyunca tedavi görmesine sebep oldu. nispeten düzgün çalışan en güncel halinde bile ekran kartının gücünü yarıya yakın düşürebiliyorlar. halbuki bahsettiğimiz fizik efektlerinin bazıları 2002 yılında çıkan gta 3 oyununda bile herkese açık teknik ve teknolojiler ile zaten yapılabiliyorlardı.

sizi bilmem ama ben 1300 tl verip, 2 sene sonra gtx 1160 almak zorunda kalmak istemem. amd, directx 11'e sürücülerini adapte ederken çok sorun yaşadı, hala da yaşıyor. buna rağmen eski sayılabilecek kartlarının bile performansını arttıracak sürücüler yayınlıyor her ay. bir çok müşterim çok uygun fiyatlara rx 460 alıp 1080p oyunun keyfini çıkarıyorlar. daha fazlasını ve hatta 4k desteğini de isteyen oyuncular da rx 480'le hem mutlular hem de önümüzdeki 3-4 seneye daha güvenle bakarak konsolcu rahatlığı yaşıyorlar.
  • vulkan desteğine güvenilip övülmesini biraz xbox one'ın esram ve dx12 ile coşacağını bekleyen konsol oyuncularının gazına benzetiyorum. xbox one şu anda hem pc hem ps4 karşısında güçsüz vaziyette ve oyunların kalite olarak bir nebze düşük oynanması doğal sonucu bu durumun. esram ve dx12 ile coşabilir miydi peki alet? belki coşardı, ama oyun üreticileri buna yanaşmadığı sürece, düşürelim çözünürlüğü gitsin ne olacak dedikleri sürece xbox one böyle kalacak. aynı şekilde playstation 3 için de cell işlemcisi için "daha üreticiler çözemedi, çok manyak oyunlar gelecek" deniyordu. exclusive oyunlar haricinde pek kimse üstüne düşmedi playstation'ın işlemcisinin sırlarını keşfetmeye. xbox 360'dan geri kaldı genelde multiplatform oyunlarda. yani ne diyorum onu söyleyeyim: vulkan iyidir, hoştur ama şu an tek bir oyun destekliyor. gelecek oyunlar bu desteği verecek mi? mantle da mantle diye başımızın etini yemişti amd. kaç oyun kullandı mantle'ı allah aşkına? aha listesi:

https://en.wikipedia.org/…games_that_support_mantle

bu oyunların da yarısından çoğu sistemi sömürecek donanım canavarı oyunlar değiller. hatta need for speed rivals görüyorum listede, need for speed yok. biraz araştırdım, sanırım cidden yok. oyun bende var şu anda, ayarlarında da bu desteğin olduğunu hatırlamıyorum. yani en son oyuna koymaya kasmamışlar bile bu desteği ki eskisini de yenisini de ghost yaptı, firma aynı. mantle'ı geçtim, directx 12 de balon çıktı çıkıyor, az kaldı. onu destekleyen oyunlar:

https://en.wikipedia.org/…s_with_directx_12_support

2016'nın ortasını geçtik, bu yıl 6 oyun çıkmış şu ana kadar destekleyen. amd "bizim kartlar fark atacak fark" diyordu directx 12 gelince. directx 12 gelmez oldu...

özet geçecek olursak: vulkan desteği ile performansı %10 ile %30 arasında artabilir bu kartın. ancak böyle bir artışın olması tamamen oyun geliştiricilerinin insafına kalıyor şu anda. 1080p'de oyun oynayacaksanız zaten gözünüz kapalı alın. benim elimde r9 380 var, bu karttan tabi ki daha düşük performanslı, ancak anti alliasing'ten feragat ederek en yüksek ayarlarda oynayamadığım oyun henüz yok 1080p'de. 1080p oyunlar için doyuma ulaştı gibi grafik kartları. yani oymuş, buymuş, çok dert etmeyin. nasıl ki telefonlarda 720p, 1080p, 2k geçişi aşırı hızlı oldu, bu arada telefonların performansı yerinde saydı, oyunların kalitesi de büyük ihtimalle -konsollar da sağolsun- yerinde sayacak. hele ki vr dalgasına iyice yerinde sayabilir. yeni kartların olayı 4k'da yüksek performans olacak çok büyük ihtimal. full hd'de oyun oynuyorsanız alın geçin bu kartı veya muadilini. çok da kasmayın derim.
  • vulkan ve dx12 destekleyen oyunlarda gercek performansi ortaya cikacak karttir. doom'a gelen vulkan destegi ile beraber elde edilen hayvani performans artisini surada gorebilirsiniz.

nvidia ise sessizligini korumakta, vulkan destekli suruculeri henuz yayinlamamakta. nvidia'nin driverlari geciktirmesinin sebebinin, gtx1060'in vulkan performansinin rx480'in altinda kalmasi oldugunu dusunen de birsuru insana rastalanabilir reddit'te. zira amd'nin async compute teknolojisiyle beraber vulkan ve dx12 uygulamalarda, nvidia kartlara gore daha fazla performans artisi saglayacagi beklenmekteydi.

velhasil, ergen fanboylara kulak asmadan, gonul rahatligiyla satin alinabilecek bir karttir. gelecegi parlaktir.

edit: yayinlandigi soylenen vulkan driverlari sorunludur. performans artisi yerine performans dususune sebep olmaktadir. entride kastedilen, guncel, duzgun calisan driverlardir. kaynak
  • referans tasarımla kesinlikle alınmaması gereken kart. vadedilen güç değerlerini aşan, termal bütçesinin sınırlarında dolaşan bir kart olmuş. yani overclock yapılması imkansız. hatta varsayılan saat hızlarında bile çok zor tutunduğu söylenebilir. üstelik pci-e yolları üzerinden toplamda maksimum 75 watt çekmesi gereken kart 80-90 watt güç çektiği için potansiyel anakart arızalarının önünü açabilir.

kaynak
  • bu karttan 2 tane alarak crossfire yapıp gtx 1080'den daha iyi bir performans alabilmek mümkün. üstüne üstlük 200 dolar da cebinizde kalıyor.

http://i.imgur.com/ij4kxda.png

bu da kartın tanıtımı https://www.youtube.com/watch?v=ztagsp0alre

haziran sonunda piyasaya çıkacağı söyleniyor. eğer gtx alacaklar varsa biraz daha beklesinler çünkü çoğu kişinin amd'ye yöneleceğini düşünüyorum eğer nvdia 1080'in fiyatını ilerleyen zamanlarda biraz daha aşağı çekmez ise. o yüzden yeni ekran kartı alacakların biraz daha sabırlı olup yaz sonunda yeni sistem toplamalarını tavsiye ederim ama ha ben gtx'den memnunum derseniz piyasadaki performans açısından en iyi kart gtx 1080.
  • türkiye fiyatı iyi olursa veyahut çıktığında dolar anasının nikahını görmezse almayı düşündüğüm kart. 970'im var ama amd'ye sempati besliyorum ayrıca pazarda var olmaları da bizim lehimize.

crossfire ile kaba kuvvet olarak 1080'den güçlü olma ihtimali olsa da oyunlarda bu performans görülemeyecektir muhtemelen. multi gpu destekleyen oyunlar az veya tam performans alınmıyor.
  • steam vb. çeşitli oyun platformlarında en çok kullanılan ekran kartlarının fiyat ortalaması 200-300 dolar arası olduğunu basbas bağırarak lansmanı yapılan kart.

amd elbette tek gpu da gtx 1080 karşısına kart çıkartacaktır. bu rx49(0-5) olabilir. şimdilik nvidia nin yaptığı başarılı lansmanı sonrası fiyat performans olarak zayıf kalmasını çok iyi değerlendirmiştir. bu nasıl oldu.

amd rx4(7-6)0 kartlarini hemen rx480 sonrası e3 fuarında duyurdu.fiyatlari 149-99 $ olarak belirledi. bu hareketiyle birlikte nvidia bu fiyat performans segmentinde cevap verecek somut bir hareket yok. doların anormel seviyede yükselen, kur farkının çok olduğu ülkelerde amd inanılmaz bir atağa geçmiştir.

benim için fullhd yeter. yok 4k yok vr yok 3d yok aa yok 60 fps benim için önemli değildir.ben istediğim oyunu orta ayarlarda (hd5770 gibi) oynasın yeterli olsun diyenlere sevgilisi amd yine bize bedavadan vermedende olsa ucuza mutlu etmiştir.
  • laptop'ım iki ay önce tamamen öldükten sonra üç gün önce nasıl olduysa rx 480'den hiç haberim olmadan yeni sistem toplamıştım 3100 tl civarına. ondan ötürü biraz üzgündüm ama r9 380'nin (4gb) performansını gördükten sonra çok da umrumda olmadı açıkçası. (hem de asus versiyonunu 800tl gibi bir fiyata almıştım sonuç olarak arada az bir fiyat farkı da yok) ayrıca iki ayımı en eski bilgisayarım olan athlon 64 3400+, hd5450'lı külüstürle geçirdikten sonra driverların düzelmesini bekleyecek sabrım kalmadı sanırsam. (bi de referans tasarımının hakikaten soğutucusu çok kötü)

yine de rx 480'nin epey güzel bir kart olacağına inanıyorum. nvidia'nın fahiş fiyatlı kartlarındansa amd bence ufak pürüzleriyle gayet iyi bir seçenek.
  • 4k gaming yapmayacak kişiler için piyasadaki ideal kart bu gibi duruyor. normal bir sisteminiz varsa ve bu kartı alırsanız neredeyse bütün oyunları 1080p çözünürlükte ultra ve very high detaylarda rahatlıkla oynarsınız.

yeni pc toplayacağım zaman bu tarzda bir kart alıp işimi bitireceğim.
hesabın var mı? giriş yap