şükela:  tümü | bugün
 • kendisini nvidia 1080 nin rakibi olarak görmüyorum o apayrı bir kart belki 1070 in rakibi olabilir. 199$ seviyesinde olacağı söyleniyor ki tr fiyatı 900 tl olur demek bu. 4gb ve 8gb varyantları olacak kartın. polaris 10 mimarı taşımakta. 5 teraflop luk işlem gücüne sahip olacakmış. 256 bit arayüzü olacak. güç tüketim 150w ta kalacak ki iyi bir değer. vr desteği ve hdmi 2.0a çıkışı da kartın bir başka özellikleri. kart haziran sonunda piyasaya sürülecek. bence güzel bir f/p kartı. r9 390 gibi bir karta benziyor. amd bir de şu işlemcilerini çıkartsa da kasayı komple yenileyebilsem. emektar amd radeon 6850 ve phenom ii x6 1100 t me elveda deme zamanı sanırım.

  not: yalnız vr ve ekran kartı arasındaki ilişkiyi anlatabilecek bir yazar varsa yeşillendirsin. hangi vr markası tercih edilmeli, uyumluluk vs...
 • bu karttan 2 tane alarak crossfire yapıp gtx 1080'den daha iyi bir performans alabilmek mümkün. üstüne üstlük 200 dolar da cebinizde kalıyor.

  http://i.imgur.com/ij4kxda.png

  bu da kartın tanıtımı https://www.youtube.com/watch?v=ztagsp0alre

  haziran sonunda piyasaya çıkacağı söyleniyor. eğer gtx alacaklar varsa biraz daha beklesinler çünkü çoğu kişinin amd'ye yöneleceğini düşünüyorum eğer nvdia 1080'in fiyatını ilerleyen zamanlarda biraz daha aşağı çekmez ise. o yüzden yeni ekran kartı alacakların biraz daha sabırlı olup yaz sonunda yeni sistem toplamalarını tavsiye ederim ama ha ben gtx'den memnunum derseniz piyasadaki performans açısından en iyi kart gtx 1080.
 • türkiye fiyatı iyi olursa veyahut çıktığında dolar anasının nikahını görmezse almayı düşündüğüm kart. 970'im var ama amd'ye sempati besliyorum ayrıca pazarda var olmaları da bizim lehimize.

  crossfire ile kaba kuvvet olarak 1080'den güçlü olma ihtimali olsa da oyunlarda bu performans görülemeyecektir muhtemelen. multi gpu destekleyen oyunlar az veya tam performans alınmıyor.
 • https://teknoseyir.com/…ti-piyasasi-degerlendirmesi

  şuradaki değerlendirmeye göre fena durmuyor. ancak yurtdışından 1070 getirmeyi tecih ederim. türkiye piyasasında fiyatı 1000 tl'yi görecektir.
 • öncelikle kötü tarafından başlayayım; sikindirik bi grafiği kaynak göstererek: "bundan 2 tane alırsınız, sli yaparsınız, daha düşük fiyata gtx 1080'i geçersiniz, süper olay!" iddiası ile ancak çoluk-çocuğu kandırırlar. amd sanki bugüne kadar tek kart için yeterli ve optimize driver'ları çıkarabildi, kartlarını tam kapasite kullanabildi de, crossfire'ı eksik kaldı. onun için o iş yalan-dolan.

  o yüzden bu kartın sunumunda 1080'in, hatta 1070'in adı bile geçmemeliydi. zira bu kart onların segmentinde değil. bu kartın muhatabı 980, 970 ve çıkınca 1060 olacaktır. ayrıca asıl nokta, bu kartlarla mücadele edecek, hatta piyasadaki kartları geçebilecek bu kartın 200 usd fiyat etiketli olmasıdır.

  amd'den gelen haber doğrultusunda nvidia'nın 1060 çalışmalarını hızlandırdığını ve fiyatını da mümkün olduğunca aşağı çekeceğini tahmin etmek zor değil. ayrıca bu kart 1070 almayı düşünen adamı da uygun fiyatıyla pekala ayartabilir. velhasıl amd bir şekilde yine nvidia'nın başına bela olmayı başardı ve "ben daha ölmedim" diyerek piyasada rekabetin her zaman var olması gerektiğinin önemini bizlere hatırlattı.

  evet bu kart asla zirveye oynamaz ama piyasada çok ses getirecek, bütün kartların fiyatlarına etki edecek ve tercih edilecek bir ürün olacağı kesin gibi... dolayısıyla başarılı bir ürün olmuş, amd'yi tebrik ediyoruz, devamını heyecanla bekliyoruz.
 • virtual reality capability tresholdunu orta fiyat seviyesine çekmesiyle güzel bir iş yapan fakat performans yönünden nvidia'nın güncel serisinin henüz en kötü kartı 1070 olduğu için 1070 ile kıyaslanan kart. zira rx'in x'i performans değil, r10 ifadesinden geliyor (biliyorum r10>r9>r7>r5) ve bunu 1070'in yanına koyarsak rx 480x'i rx 490'ı ve rx 490x'i nereye koyacağız?

  önce çoğunuzu ilgilendiren noktada bir dipnot düşeyim; pek çok oyun sli ve crossfire'da iki kat performans sunmuyor. ayrıca sli ve crossfire konfigürasyonlarında 40 pci-express lane sahibi bir işlemciye ihtiyacınız olacak (kartlardan biri 16 pci-e yer kaplarken 28 pci-e iki kartı tam kapasitede çalıştırmaya yetmez). haliyle de 200 dolar daha ucuz derken intel'in 40 pci-e'lık işlemcileri ile 28'likleri arasındaki fiyat farkını da düşünmeniz lazım.

  öte yandan gerek matlab'ın amd'yi gpu computing işlemlerinde tanımaması gerekse de .net ile kendiniz kod yazıyorsanız cuda'nın aksine bir opencl wrapper kütüphanesinin olmaması benim gözümde amd kartlarını çöp yapıyor.

  böylece ilk çıktığında aldığım r9 280x kartından pişman olmuş biri olarak "uyarmadım" dememiş oldum.
 • referans kartı 24 cm imiş. şimdiden söylemiş olalım da. almayı düşünen kasasını bir kontrol etsin derim.

  https://www.techpowerup.com/…udb/2848/radeon-rx-480
 • sapphire olanin tipi icin:

  http://cdn.videocardz.com/…adeon-rx-480-nitro-2.jpg

  edit: sapphire bu dizaynı yalanladı. zaten reddit "peynir rendeleyiciye benziyor" diye günlerdir dalga geçiyordu.

  ayin 29 u bir gelemedi mubarek ya.

  bu arada kart 3dmart firestrike testinden 3515 puan almış. bu da kendisini nvidia gtx 980 den iyi, nvidia gtx 980 ti ve r9 fury den kötü konuma düşüyor.
 • gtx 980 in bile altında kalıyor. kaldı ki tanıtımında iki tane alın crossfire yapın 1080 den bile iyi performans! diye satış tekniği böyle sunum mu olur? çok komik..

  http://imgur.com/h7sl3oc
 • f/p kralıdır.