şükela:  tümü | bugün
  • çoğu insan 600-650 liraya bir canavar satıldığını maalesef bilmiyor. bencmark testlerinde 2600'ü yakalıyor. üstelik oc performansı da gayet iyi.
    yakın bir zamanda 2200g'mi satıp 12nm 1600'e yükseltmeyi düşünüyorum bakalım.
    3 ay sonra edit: yazdıktan 2 hafta kadar sonra kampanya vs. ayarlayıp 540 küsür liraya almıştım. anakartım asus'un b450m-k modeli. ve ben de overclock düşünüyordum.
    kullananlar bilir anakart güzel olsa da vrm-mosfet pasif soğutucusu yok ve bu durum beni ufak da olsa şüpheye düşürmüştü. bu yüzden aynı n11 mağazasından 10 liraya 10lu pasif soğutucu aldım. işlemci ve soğutucular geldiğinde farkettim ki pasif soğutucu yapışkanı yetersizdi. bu yüzden biraz termal macunla japon yapıştırıcısını kullanarak ısı iletimden taviz vermeden mosfet üzerlerine sağlamca yapıştırdım.
    uzun uğraşlar/aç kapatlar sonucu 1.27 volt+4 ghz de stabil bir performans yakaladım. 7 saat full yük testte kaldı sıkıntı yaşamadı.
    üstünde hem çok ısınıyordu hem de çok watt çekiyordu. gammax 200t soğutucu ile kullanıyorum ve performans konusunda kanımca olağanüstü 540 liralık bir işlemciye göre.
  • yeni tip revize edilmiş olanları 12nm olan işlemci.
  • 12nm olanının kutusu açılmadan anlaşılabileceği işlemcidir. işlemci üzerindeki kod ae ile bitiyorsa 14nm, af ile bitiyorsa 12nm'dir. 12nm olanının kutu üzerindeki kodu ise afbox ile bitmektedir.
  • 1600x yerine alsam mı diye kafamı kurcalayandır.
  • 12 nm olanı tam bir kelepir olandır.

bulduğunuz en ucuz b450 anakart üzerine bulduğunuz en ucuz çift fanlı gtx1660'la beraber takın, tüm güncel oyunları full hd çözünürlükte insani fps değerleri ile fıtı fıtı oynarsınız.

ram olarak da 3000 mhz cl16 değerlerine yakın bir ddr4 kit bulun en ucuzu en iyisi mantığı ile.
  • i5 9400f'den çok daha iyi ve ucuz bir işlemcidir çünkü 2019'dan itibaren hemen hemen oyunlar ve uygulamalar çoklu çekirdek performansına dayalı olarak performans göstermekte. yani ne kadar fazla çekirdek o kadar fazla iş gücü. önceden çoğu uygulamalar özellikle oyunlar tek çekirdek performansı üzerinden çalışıyordu ve intel her zaman tek çekirdekte amd'yi geride bıraktı. ama günümüzde özellikle 3. ve 4. nesil amd ryzende intel'in papucu tamamen dama atıldı. hem fiyat konusunda, hem tekli ve çoklu çekirdek konusunda, hem ısınma konusunda, hem güç tüketimi konusunda hem de ihs case'nin cpu die'ye lehimli olarak gelmesi konusunda amd her türlü intel'i ezdi geçti. ryzen 4000 serisinde inanılmaz sürprizler bizi bekliyor, özellikle mobilde. geleceği düşünen amd alır.
  • sabahtan beri benchmark araştırması yapıyorum. bu işlemci ile ilgili topladığım bilgileri paylaşmak isterim çünkü performansları ve fiyatları birbirini tutmuyor. insanlar zaten 3 kuruşu zor bir araya getirip bilgisayar topluyorlar, bir de paraları boşa gitmesin.

ryzen 5 1600 14nm = fiyatına göre iyi işlemci.

ryzen 5 1600x = normal 14nm 1600'den 500 lira daha pahalı olmasına rağmen performansı aynı. boşa para kaybı.

ryzen 5 1600 12nm = ryzen 5 2600'den 400 lira daha ucuz olmasına rağmen performansı neredeyse birebir aynı. ryzen 5 1600x'den çok daha ucuz olmasına rağmen çok daha iyi. tam fiyat performans canavarı.

yani özetle 12nm olan versiyon parasını kuruşuna kadar hak ederken, 1600x versiyonu israf. 14nm versiyonu da çok güzel ama 12nm'nin gölgesinde kalıyor.
  • efso işlemcidir. muadili intel'i f/p olarak ezip geçer. önbelleği, çekirdek sayısı, overlock kapasitesi muhteşem. iyi bir ekran kartı ve hızlı bellekle akar gider. eşe dosta önerilir.
    12 nm olmasına dikkat edin ama.

intel core i7 3770'den terfi etmiş biri olarak kesinlikle tavsiye ederim.
  • ryzen 1600 14nm işlemciyi pert ettikten sonra almaya kadar verdiğim işlemidir,bu arada işlemcinin fana yapışma olayını nasıl engelleyebilirim bu yüzden işlemcimi kaybettim.