• 1 senedir kullanıyorum ama son 2 aydır cs go açsam 95 dereceleri görüyor. üstelik stok fanda değil msi mag coreliquid 240r 240mm sıvı soğutucu var. kafayı yemek üzereyim. amdler iyi güzel ama bu kafasına göre performans ayarı ve sıcaklık sıkıntısı büyük sorun.
  • amd'nin 8 çekirdekli 16 threadli yeni işlemcisi.
    bu işlemcinin alametifarikası 65 watt gibi sınıfına göre çok düşük bir tdp değeri ile geliyor olması. 8 çekirdekli ve 4.4ghz gibi yüksek değerlere ulaşan bir işlemci için 105 wattlar norm iken, amd 65 watt ile bunu gerçekleştirmiş, çok başarılı. 329 dolar fiyatla sürüldü piyasaya, bu da çok başarılı. am4 platformunda çalışabiliyor üstelik.
    evinde uslu uslu render alan öğrenciler, dar gelirli yarı profesyoneller, youtuberlar, yayıncılar, home office tasarımcılar vb için ideal işlemci budur.
  • amd'nin intel hükümdarlığına yönelik fiyat-performans açısından en büyük darbesidir kendileri.

3700x olarak sen tut i9 9900 ile performans olarak neredeyse aynı değerleri ver, üstüne üstlük bir de fiyatın intelin yarısı olsun, bu da yetmedi cooler masterın rgb aydınlatmalı ve başarılı soğutucusunu hediye et.

(bkz: şimdi intel düşünsün)
  • pbo yu kapat kafan rahatlar. yine de o sicaklik normal degil
  • amd'nin yeni nesil fiyat performans ürünü.
    abd'liler 329 dolara alırken biz 2500 tl'ye alıyoruz. eğleniyor muyuz genşler?
    bazen instagram'da abd'de yaşama fırsatı diye reklam çıkıyor. ben de kendime soruyorum ulan amk türkiye'de yaşamıyor muyuz diye.
  • başlığı açarken 65w tdp diyerek övmüştüm ancak durum öyle değil. 3800x ile aynı güç tüketimine sahip ve bu değer aslında 95w tdp, gerçek güç tüketimi ise daha da yüksek. yine de amd'nin fiyatına göre en alınası işlemcilerinden bir tanesi 3600 ile beraber.

3600 ile kıyaslandığında aynı tdp değerine sahip olsa da çok daha fazla ısınıyor. aşırı kompakt bir kasada kullanmak istediğimden ötürü 3600'de mecbur kaldım bu nedenle. zira eşit hızlarda 3700x 2 çekirdek fazlası nedeniyle daha fazla ısındı. intel tarafındaki rakiplerine göre konuşursak yine fazla ısınmıyor benzer benchmark skorları karşısında.
  • ryzen 3600'ün 2 çekirdek fazla versiyonu. oyun performansı olarak hiçbir farkı yok ryzen 3600 ile. ikinci elde uygun fiyata bulunca aldım ben de. stok soğutucusunu ise şaşırtıcı derecede iyi buldum. hemen hiç ses yapmıyor.
  • lanet olası wraith prism isimli rgb fan ile gelmekte olan işlemcidir. ışığı kapatacağım diye ne oyunlar denedim.

kutusundan çıkan 2 adet kablo var. biri usb rgb diğeri direk anakart rgb kontrol pinine takılıyor. kabloları çıkarsanız da rgb yanmaya devam ediyor.

rgb kapatmak için cooler master wraith prism uygulamasını yüklemeniz gerek. programı çalıştırmak içinse kutudan çıkan 9 pin soketli usb kabloyu soğutucu ve anakarttaki usb pinlerine takmalısınız. daha sonrasında uygulamadaki renk skalasından siyah rengi seçmeniz gerekiyor.

edit: bilgisayarı kapatıp açınca yeniden çalışmaya başlıyor rgb :(
  • i7 9700k ve bu arasındayım , hangisini seçmem gerektiğini bilmiyorum kendimi bildim bileli intel var pclerimde . amd yarı yolda bırakır mı ve aradaki fiyat farkı intel aldığımda değecek mi bilen varsa bilgilendirirse sevinirim
  • yeni topladığım sistemin işlemcisi. sıcaklık sorunu var diye çok yazılmış ama pek çok test sonucu yük altında 75 derece ortalama veren bir işlemcidir. boşta 35-45 derece arasında gidip geliyor.

tabi ben kendi fanını kullanmadım corsair hydro h45 sıvı soğutucu taktım.
hesabın var mı? giriş yap