*

şükela:  tümü | bugün
  • ryzen serisinin en üst seviye masaüstü işlemci serisi. 16 çekirdeğe kadar çıkacaklar. fotoğrafta 16 çekirdekli olanını, ryzen mobile apu'su ile yanyana görüyorsunuz. bu yaz geliyor.
  • fiyatları açıklanmış işlemcidir.

12 çekirdek 24 izlekli 1920x modeli 799 dolar.
    16 çekirdek 32 izlekli 1950x modeli 999 dolar.

x399 çipseti üzerinde çalışacak. cinebench testlerinde threadripper 1950x 3062, 1920x 2431, intel core i9 7900x 2167 puan almış. *

temmuz sonu geliyor.

http://www.anandtech.com/…ores-4g-turbo-799-999-usd
    https://www.youtube.com/watch?v=1aj2dtuawy8
  • 16 fiziksel, 32 sanal çekirdek ile işlem yapan, 2017'nin en güçlü amd işlemcisi. aynı zamanda yine 2017 yılı için, 1000 usd bandındaki en güçlü işlemci konumunda.

yapısal olarak ryzen ailesindeki diğer işlemcilerin iki adedi bir araya getirilmiş gibi görünmektedir ve geniş yapısı ile farklı bir soketi bulunduğu için hem soğutucu hem de anakart bakımından özel ürünler istemekte. bu nitelikler dolayısıyla, yaygınlaşmakta sorun yaşayabilecek bir ürün.
  • amd gene bu isten zararli cikacak gibi duruyor. en son intel ile ciddi anlamda rekabete girmeye calistiginda intel tekli cekirdekte 4 ghz barajini kirmaya calisiyordu. amd su an bildigimiz am4'un ilk jenerasyonu ile coklu cekirdek isine girmisti. oyunu goren intel core serisi ile baslayan yarista her sene amd'yi sikip atti.

core duo, core 2 duo (q6600 girmeyen ev kaldi mi?) i serisi ile evlerimize yerlesen soket 115x(0, 1, 5, 6 allah belani vermesin intel) 1366(i7 920 girmeyen ev kaldi mi?) lga2011 ile 4 kanalli ram(amd henuz yeni bu seviyeye geldi threadripperlar ile) ve extreme islemciler sonrasinda ise hem mobilde hem evlerde hem de sunucularda her sene i serisinin devaminda esasli yenilgiler amd'yi bekledi.

taki bugune kadar, simdi amd threadripper ile hem inteli yakaladi hem de uzerine koydu.

yalniz benim dusuncem intel'in daha agir toplarini piyasaya salmadigi yonunde cunku evlere girmemis olsa da lga2011 v3 v4 serilerinde piyasada 14 cekirdekli xeonlar dolasiyordu(amd burda da hayallerime sicti, tam dual xeon 28 cekirdek sistem toparlayip oyalanacaktim), yani intelin elinde amd'yi cekirdek bazinda tokatlamaya yakin teknoloji hali hazirda mevcut sadece bunu rekabet edilebilir bir fiyata getirmesi gerek o kadar.

sonunda hepimizin kabul ettigi gibi rekabette amd'nin intel'i yakalamasi hep bize yarar. hem teknoloji gelisir hem de fiyatlar duser.

bakalim intel'in ve amd'nin bir sonraki hamleleri nolacak. umarim amd gene bir soket uzerine senelerce cakili kalmaz.

ayrica bir de eklemek istiyorum intel x299 diye chipset cikarmisken x399 diye chipset adlandirmak nedir lan biri bana aciklasin cocuk musunuz?