şükela:  tümü | bugün
 • amd'nin bu sene piyasaya süreceği yeni nesil ekran kartı mimarisi.

  ces 2017'de gösterilen engineering sample vega tabanlı ekran kartı 4k çözünürlükte ultra ayarlarda battlefield 1, doom, star wars battlefront gibi grafiksel açıdan ağır oyunları 60 fps'de oynadığı gösterilmiştir. bu da demek oluyor ki prototip kart nvidia gtx 1080 ile titan x arası bir performansa sahip olacak. çıkış tarihi ve fiyatı ise henüz belli değil.

  2017, amd için iyi bir yıl olacak gibi görünüyor. (bkz: amd ryzen)

  edit: fos çıktı.
 • polaris mimarili (rx 400 serisi) ekran kartlarının devamı olarak piyasaya çıkması bekleniyor. ama gerçekte olan biraz karışık.

  gcn wikipedia ingilizce sayfası için tıklayınız.

  gcn 4 ile bildiğimiz ve geçen seneden beri piyasada bulanan rx 400 serisidir. en güçlü ekran kartı ise rx 480, nvidia cephesinde gtx 1060 civarı performans vermektedir.

  gcn 5 mimarisi bildiğimiz vega ekran kartlarıdır.

  rx 400 serisi ekran kartları yenileniyor ve karşımıza rx 500 platformunda uygun yerlere getirilecek. vega grafik işlem birimli ekran kartları ise rx 500 serisine ek olarak rx 580 ekran kartından üstün performansı ile yer alacaktır.

  kısacası komple bir geçiş olmayacaktır. sadece vega adını taşıyan ek bir seri yada tek bir ekran kartı gelecektir. vega gpu'lu ekran kartları büyük olasılıkla en üst düzey ekran kartları olarak var olacaktır.

  gcn 1.0 dan bu yana düzenli şekilde aynı mimari geliştiriliyor. şuana kadar gcn 4.0 piyasaya çıktı. gcn 5.0 bu yıl içinde yukarıda anlattığım şekilde hayatımıza girecektir.

  gcn 5.0 › vega
  gcn 6.0 › navi

  vega ile amd üst düzey ekran kartlarının canını alıp, navi ile toprağa gömmeye geliyor.

  düzeltme: bilgiler yenilendi.
 • nvidianın pascal mimarili gtx 1080, 1070 kartları 1 yıl önce çıktı. bu vega serisi 1 yıldan sonra çıkacak ama bu pascal performansını mı hedefleyecek yoksa üstüne mi çıkacak merak konusu. amd'nin bu vega serisi nvidia karşısındaki konumunu bize gösterecek. ya ''ben senin rakibinim'' diyecek ya da nvidianın gölgesinde satış yapmaya çalışacak.

  tanıtımlarında poor volta gibi sloganlar kullanmışlardı. volta, nvidianın pascaldan sonraki mimarisi. yani bu vega serisi pascalı değil voltayı rakip alıyor görünürde. lakin birkaç ay önce yapılan tanıtımlarda bu vega kartın performansı gtx 1080 ile eşdeğer gibiydi. aradan geçen bunca ay + optimize edilmiş sürücüler ile son ürün gtx 1080'in üstüne çıkacaktır. ama halihazırda piyasada olan 1080 ti'yi geçebilecek mi ?

  benim iki türlü tahminim var. piyasaya 3 vega kart sürülecek ve
  vega1 gtx 1070'ten üstün performansı 1070 fiyatına verecek.
  vega2 gtx 1080'den üstün performansı 1080 fiyatına verecek
  vega3 gtx 1080 ti'den üstün performansı gtx 1080 ti fiyatına verecek.

  olması gereken bu ve uçuk bir tahmin değil. voltayı yenemese de aradaki 1 yıl farkın hakkını verecek. diğer tahminim poor volta diyen amd için hayal kırıklığı olur.

  vega1 gtx 1060 ile 1070 arası performans (muhtemelen rx590)
  vega2 gtx 1070 ile 1080 arası performans (muhtemelen fury)
  vega3 gtx 1080 ile 1080 ti arası performans (muhtemelen fury x)

  daha önceki benchmarklara bakarsak bu tahmin daha olası. gtx 1080 ayarındaki kart 1080 ti'yi geçemese de ona yaklaştırılmış olabilir geçen bunca ayda.

  aslında en önemli konu fiyat/performans durumu. çoğumuzun 1080 ti ve ayarındaki kartlara pek de ihtiyacı yok. amd fiyat/performansı daha iyi gibi gözükse de çoğu durumda intel ve nvidia f/p konusunda daha başarılı. gtx 1080 amazonda 500 dolar. amd gtx 1080 + %20-25 gibi bir performansı 500 dolara sunarsa başarılı olmuş olur.
 • amd, vega frontier edition ile mimarisini göstermeye başladı. gelen ilk bilgilere göre nvidia'nın amiral gemisi titan xp'yi workstation testlerinde performans olarak ortalama %30 geçiyor. oyunlarda ise şimdilik hayal kırıklığı. gtx 1070'in biraz üstünde. bu kart profesyonel kullanıcılar için yapılmış olsa da iyi oyun performansı da vermeli. bence amd gelecek ay çıkacak olan oyun kartı rx vega'yı spoilerlamamak için eski sürücüleri kullandı. kart kendi alanında gayet başarılı duruyor. oyun kısmını da oyun kartı çıkardıklarında düzelteceklerini sanıyorum. belki de bir gtx 1080 performansına gelecek.

  asıl olay gelecek ay çıkacak olan oyun kartı rx vega. frontier edition oyunlarda kötü performans verince başta reddit olmak üzere internet aleminde büyük bir kaos çıktı. bu kartın amd'nin en büyük fiyaskosu olacağına dair tahminler arttı. eğer böyle performans verecekse insanlar bu konuda haklı lakin benim tahminim amd herkesi şaşırtacak. oyun için tasarlanmış ve optimize edilmiş bu kartın rakip amiral gemisi 1080 ti'ye %30 fark atma ihtimali de var. en kötü ise gtx 1080'e eşdeğer olacaktır. performans tahmin aralığı bu kadar büyük.

  gtx 1080 ile 1080 ti arasında yaklaşık %30-35'lik bir performans farkı var. benim en mantıklı tahminim ise rx vega gtx 1080'i %15 civarlarında geçecektir ama bir 1080 ti olamayacaktır. harcadığı elektrik de bunu gösteriyor. gtx 1080'i her koşulda net olarak geçemeyecekse gerçekten fiyasko olur. çok geç çıkmasını da göz önüne alırsak fiyat olarak da rakibinden net aşağıda olmalı. zira pascal mimarisi artık eskidi.
 • 30 temmuz - 3 ağustos tarihlerinde yapılacak sıggraph fuarında tanıtılması beklenen ekran kartı ailesi.

  we can't wait to announce our new vega products, including rx at this year's #sıggraph - make sure to follow us for more details.
 • rx vega 64 ve rx vega 56 modelleri için ortada benchmark testleri yok ama güç tüketim değerleri tek başına ayrı bir pc setup'ı seviyesinde. fiyatlar nvidia rakipleriyle neredeyse aynı. 3-5 kaynak performans olarak nvidia rakiplerini yakalıyor diyor da nvidiadaki kartlar (gtx1070 ve gtx1080) 1 yaşında ve yerine yenileri gelince amd bunlara nasıl rakip olacak?

  büyük ihtimalle yine hayal kırıklığı olacak seri. muhtemelen ileride fiyatları aşağıya çekerek rekabet edecekler yani aynı tas aynı hamam.
 • piyasada bulunmadigi gibi bir de surekli fiyatlari artiyor. coin isi ekran karti piyasasinin icine sicti.

  vega 64 takip ediyorum bilgisayar icin 550 dolar civarlarindan 700 lere kadar cikti, su an piyasada duzgun yerlerde bulunmuyor geldigi an tukeniyor.

  bir de ustelik bu duruma ragmen 1080, civarinda performansla dolasiyor ki 1080ler 500 dolar civarinda satiliyor, bu nasi is anlamis degilim.

  cok yakin zamanda custom tasarimlar piyasaya cikacak, umuyorum artik fiyatlari normal seviyeyi gorur yoksa almanin hic anlami yok.