şükela:  tümü | bugün
 • 1928 senesi eylül ayında atlantik ve pasifik arasında solo bir uçuş gerçekleştirerek tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken meşhur amerikalı kadın pilot
 • ilk kadın pilottur. 24 temmuz 1897 de kansas'ta doğdu . altı farklı okul okumasına rağmen birini bitirebildi. havacılık okulu. 1921'de uçmaya başladı. 1922'de 5000 metreye çıkarak dünya yükseklik rekorunu kırdı. 1928'de 20 saat 40 dakikada atlantik'i geçen ilk kadın pilot oldu. en son denemsi olan dünyayı gezerken güney pasifikteki howland adası aciklarında kayboldu. bu olaydan sonra amerikada milli kahraman ilan edilmiştir.
 • 1937 yılının 1 haziranında, dünyanın çevresini uçakla dolaşan ilk kadın pilot ünvanını kazanmak için yardımcısı fred noonan ile miami'den yola çıkmış, yolculuğunun 7000. milinde ulaştığı lae'den 2556 mil uzaklıktaki howland islanda gitmek için havalanmış* ve pasifik okyanusunun bilinmeyen bir yerinde uçağı ve yardımcısıyla birlikte ortadan kaybolmuştur. olası ölümünün ardından uzun süreli araştırmalar yapılmış olsa da, okyanusa düştüğü sanılan uçağının yerini öğrenmek hiç bir zaman mümkün olmamıştır.

  daha detaylı bilgi için bkz: http://www.ameliaearhart.com/
 • earhart,atlantik'i geçen ilk kadın pilot olmanın yanı sıra modern feminizmin temelini de atan kadınlardan biridir.hep kısa saçlı ve bir oğlan çocuğunu andıran mizacıyla tanınan earhart, erken yaştan beri sınırları zorluyordu. 25 yaşına geldiğinde 14 bin feet'e çıkıp, kadınlarda yükseklik rekorunu kırdı. uçmak artık tüm tutkusuydu. bu pahalı tutkusunu finanse edebilmek için panayırlarda sosis satmaktan telefon operatörlüğüne kadar her işi yaptı. boston'da sosyal yardımcı olarak göçmen çocuklarına baktığı dönemde bile, boş zamanının tümü havaalanında geçiyordu.
  nisan 1928'de hayatını değiştiren bir telefon geldi. lindbergh'in tarihi rekorundan sonra, bu kez yolculu bir atlantik seferi planlanıyordu. yerel bir üne ulaşan earhart ilk kadın yolcu olacaktı. arayan, dönemin halkla ilişkiler dahisi ve lindbergh'in anılarının yayıncısı george palmer putnam'dı. earhart uçağı kullanmamasına karşın, basın ona (hiç sevmediği) "lady lindy" adını taktı. kadın olması yüzünden övgülere boğulan earhart için new york times, "aslında lindbergh'e lindbergh'den bile çok benziyor" diye yazdı.

  bu arada putnam'ın altıncı evlilik teklifini 1931'de kabul etti. ama evlilik kurumunu kadınlar için "bir kafes" gibi görüyordu. müstakbel kocasına nikâhtan bir gün önce, bağımsızlığını güvence altına alan bir tür anlaşma imzalattı. buna göre "ikisi de kendilerini ortaçağ'dan kalma bir tür yemine bağlı hissetmeyecekti." bir yılın sonunda da eğer mutlu değillerse, "deney başarısız kabul edilecekti." evlilikleri yine de saygı ve dostluk üzerine kurulu olarak sürdü.

  earhart 1932 ilkbaharı'nda, artık atlantik okyanusu'nu tek başına geçmek istiyordu. lindbergh'den beri deneyenlerin tümü bu girişimi hayatlarıyla ödemişti. ama o başardı. yüzyılın en önemli kadın kahramanı oldu.

  londra'da veliaht prens vii. edward ile baloda dans ediyor, paris'te kendisine legion d'honeur unvanı veriliyordu. kutlama telgraflarının arasında onu en çok duygulandıran, arkadaşları charles ve anne lindbergh'den gelendi. çünkü onlar şöhretin en korkunç bedelini ödemiş, kaçırılan küçük oğulları birkaç gün önce ölü bulunmuştu.

  bundan sonraki yıllarda yaptığı yüzlerce konuşma ve seminerde, genç kadınları sürekli olarak en yüksek eğitimi almaları ve evlenmemeleri, en azından geç evlenmeleri için cesaretlendirdi.

  bu arada 1935'te hawaii'den amerika'ya uçtuktan sonra, ekvatordan dünyayı dolaşmak dışında bir güzergah da kalmamıştı. 1937'de putnam'a yazdığı son mektubunda "tehlikelerin farkında olduğumu bil lütfen. yapmak istiyorum çünkü yapmak istiyorum. erkeklerin denediği gibi kadınların da denemesi gerekiyor" diyordu.

  son rekor denemesinde, gönderdiği düzenli raporlar new york herald tribune'da yayımlandı. bunlar, kocası putnam'ın daha kârlı olacağı için noel'de yayımlamayı düşündüğü "dünya uçuşu" adlı kitabın temelini
  oluşturuyordu. putnam bu eseri o noel'de yine de bastı. tek farkla: adını "son uçuş" diye değiştirmişti.

  earhart son uçuşuna gülümseyerek gitti.

  kaynak: http://victorian.fortunecity.com/…nocache=914489860
 • "cesaret, hayatın huzur bağışlamak için talep ettiği fiyattır."
  ("courage is the price that life exacts for granting peace")
 • kimilerince pilotluğu ve yön bulma becerisi hakkında pek iyi şeyler söylenmese de
  cesareti konusunda herkes hemfikirdir.
 • son uçuşunu yaptığı uçağın adı electra idi.
 • http://www.ameliaearhart.com/about/photo.html

  adresinden resimleri gorulebilir..
 • (bkz: amelia)
 • mira nair'in yönettiği,23 ekim'de gösterime girmesi beklenen amelia isimli filmde hilary swank tarafından canlandırılan kahraman.havacılık camiasından biri olarak,filmi merak ve heyecanla bekliyorum.