şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yapılacak olan ameliyat her ne olur ise olsun, ameliyathaneye girene kadar eşe dosta moral olması açısından etrafa hissterilmemeye çalışılan korkudur. yakınlardan ayrılıp hijyeni saglanmış bolgeye gecip ameliyathaneye kadar sedyede giderken insanın gozunden istemesede bir kaç yaş damlar ve yediremediğinden "burası soğukmuş" deyip sedyeyi suren kişiye korktuğunu hissettirmemeye çalışmaktır. insanın gozunun onunden gecmisi ve o muthis yesilcam filmlerinin ameliyat sahneleri geçer ve iceri girildiğinde sahnenin tamamen farklı olması ile devam eden korkudur. korkuyu tetikleyenin, "toprak olacağım" korkusu mudur yoksa "yaşayacak çok güzellikler vardı daha" korkusumudur bilinmez ama en önemlisi geride kalacaklara vereceginiz uzuntunun tetiklemesidir.
  • ameliyat sırasında ne gibi boktan durumlarla karşılaşılabileceği çok iyi bilindiği için cerrahlarda çok daha fazla olan korku.
  • ameliyatı yapacak cerrah tarafından hissediliyorsa sıçtığının resmi olan korkudur.
  • çok ciddi olmayan ameliyatlar için yersiz olan korkudur. hani böyle kıtır kıtır kesileceğiniz, oranızdan buranızdan kanlar fışkıracağı gerçeğini bir kenara bırakırsak narkozu yedikten sonra hiçbir şey kalmaz. hele bir de narkozu yemeden önce böyle güzel mi güzel bir iğne yapmıyorlar mı hayat o zaman başlıyor işte...
  • ufak yaşlardaki çocukların bademcik ameliyatı olmadan önce , kendilerine ameliyattan sonrası için vadedilmiş olan istedikleri kadar dondurma yiyecek olabilmeleri garantisi ile aştıkları korkudur.
  • önceki gece uyutmayan korkudur. neyse ki ameliyathanede doktorlar genelde kafalarına cici bici bandanalar takmış olur, hastayı bir şekilde güldürür eğlendirir ama yine de o buz gibi salonda, kurbanlık koyun gibi içeri alınmayı bekler ve tavanı izlerken "b-b-battani-ni-ye var mı" derkenki titremenin esas sebebidir...
  • bazen küçük bir çocukken ve ergenliğe girişte art arda geçirilen ve ufak sayılabilecek ama çocuk ruhunda travma yaratan ameliyatların arkalarında bıraktığı duygusal tortudur.
  • bende var bundan. ameliyat olacağım ve korkum tamamen narkozdan kaynaklı. ulan ben kesin saçmalarım çıkınca ya, saçma sapan şeyler söylemesem bari. sırlarım var lan benim, her şeyi döküleceğim diye aklım çıkıyor. bunun bi yolu yordamı yok mu?