şükela:  tümü | bugün
  • "ameliyata girmen için imzalaman şart" lakaplı belge.

(bkz: aydınlatılmış onam/#27634099)
  • "ölümümden doktorum ve hastane sorumlu değildir. ayrıca ölümümden sonra kabrime gelmelerini istemem."

tanım: kağıt parçasıdır.
  • (bkz: malpraktis)
  • aydınlatılmış onam formudur.

ameliyatın riskleri ve olası komplikasyonları hakkında hastayı bilgilendirmek ve hastanın ameliyatı kabul edip etmediğinin belirlenmesi için hazırlanmış yasal belgelerdir.
    tıbbi bilgiler hastanın anlayabileceği şekilde yazılmıştır.
    açıp okuyun, aklınıza yatmıyorsa imzalamayın doktorunuzdan bilgi isteyin.
    bu en doğal hakkınız.

ayrıca malpraktisle falan alakası yoktur.
  • tekrar yazılmış yine yazalım;
    (bkz: aydınlatılmış onam)
    sadece ameliyat için değil girişimsel ya da anestezi alacağınız tüm işlemler için ayrı ayrı hazırlanan, hasta veya yakını rahat anlayabilsin diye olabildiğince tıbbi terimlerden arındırılarak yazılmış olan metin.
    bu kağıt, size dayatılan bir şey değildir. bu kağıdın meali ''izniniz olursa size şu işlem yapılacak, bu süreçte istenmeyen olaylar gelişirse şu sıkıntıları yaşayabilirsiniz''dir. yani olay sadece size tüm basitliği ile bu işlemi anlatmak, işlemi yaptırmazsanız oluşacak sıkıntıları açıklıyorlar zaten, e yapılırsa yaşanabilecek sıkıntılar da elinizde yazılı halde mevcut, size kalan tek şey karar vermek.
    kafanıza silah dayayıp imzalatmıyorlar.
    imzalamazsanız hastanız o işleme alınmaz, o imza olmadan kimse o bedene dokunamaz, asıl imza olmadan yapılırsa suç işlenmiş olur. bu sadece arrest gibi acil durumlar halinde kişinin yaşam hakkı önceliği sebebiyle yapılabilir.
    ha sizin derdiniz ben karar vermeyeyim, tıbbi bilgim yok ama doktorun önerdiğini de yapmayayım ama yine de doktor/hemşire/teknisyen o riski alsın hastama müdahale etsin, bir şey olunca da ben onam vermemiştim diye şikayet ederim ise o bambaşka bir konu.