şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir akrabam dün işyerinde kalbine giden damarın (aort damarı diye söyleniyor sanırım) patlaması sonucu acilen hastaneye (özel hastane) kaldırıldı, dört saat ameliyat, ameliyat sonrası kalp durması-çalıştırılması derken akşam vefat etti. aklımda ise şu şüphe var, ameliyat yarım saat önce başlasa hastamız kurtulur muydu? çünkü eşi gelip imza atana kadar ameliyata almadılar. ameliyat sırasında doktorun verdiği bilgi "kan öyle damlar gibi değil oluk oluk akmış iç organlarını kaplamış". yani her geçen dakika ölüme gidiyorsun demek. akrabamın eşi taksiyle geldiği halde trafik falan yolda zaman geçmiş doğal olarak.

    aramızda doktorlar, sağlık personeli var, bir insanın yaşama dönmesine/ ölmesine şahit oluyorlar, yakınlarına ölüm haberi vermek falan çok zor şeyler, yaptıkları işe gerçekten saygı duyuyorum. ancak bu yasal zorunluluk mudur? bu imza olmadan bir tutanakla (hastayı kaybediyoruz bu nedenle yakını beklenmedi gibi) ameliyat kararını resen veremezler mi? akrabam 15 dk-30 dk önce ameliyata alınsaydı kurtulur muydu bunlar kafamı çok kurcalıyor.

    şunu belirtmek isterim; kafama takılan ölümcül bir rahatsızlığı olandan imza istenmesi, yoksa babamın bağırsağı patlamıştı, ciddi bir ameliyat öncesi imza aldılar (devlet hastanesi), buna bir şey diyemem çünkü alıp başka hastaneye göndermek isteyebilirsin, 1 saat zamanın vardır.

    ayrıca imza atanın kimliğini dahi kontrol etmediler, belki evli değiller belki yabancı nereden bilecekler, o zaman imzanın bir anlamı kaldı mı?

    okuduğunuz için teşekkür ederim, sevdiklerinizin uzun yaşaması dileğiyle.