şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en basitinden bir kasiyer isini yaparken kameraya alinir ama doktorlar hayati mudahalelerle ugrasirken kameraya alinmaz.

  doktor ameliyatta halay mi cekiyor.. hastanin helvasini mi kasikliyor tam bir muamma. koyun oraya bi kamera, bi ses cihazi.. olumlu operasyonlar sonrasinda hakem heyeti izleyip ihmal var mi yok mu analiz etsin.
 • kamera sisteminin olduğu bir çok ameliyathane var. ama bunlar daha çok eğitim odaklı kurulmuş. hastanın bilgisi dahilinde kayıt alınıyor. ameliyathane odasının dışında(koridorlarda) ise kameralar bulunur. ayrıca ameliyathanede yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıyor. yani adli herhangi bir vakada orada neler olup bittiğini, hangi maddeden ne kadar kullanıldığı vb. zaten kayıt altına alınıyor.

  kasiyer işini yaparken kameraya alınıyormuş. bunda kasiyerin mahremiyeti göz önüne alınarak kayıt yapılır ve burada amaç olabilecek illegal durumların önüne geçmek. eğer bunda kasiyerin mahremiyeti yok deniliyorsa hiçbirimizin mahremiyeti yoktur hepimiz sokakta, işyerinde.. orda burda kayıt altına alınıyoruz. bununla ameliyathaneyi karşılaştırmamak gerek.

  adli bir vaka olduğunda ise yapılan otopsi veya daha farklı araştırmalar sonucu, bir ihmal varsa da kamera gibi ne hastanın ne de doktorun mahremiyetini bozacak yöntemlere gerek duyulmadan neden açığa çıkarılıyor.
 • bu gibi muhtemel uygulamalar neticesinde doktorlar zarar görmesin diye bunun önlemi çoktan alındı, sigorta sistemi bile çoktan oluşturuldu.
 • ameliyathanelerde hastanın mahremi olduğu için olabilir mi acaba?

  (bkz: tuvaletlerde kamera olmamasının sebebi)
  içeride kim ne yapıyorsa bilelim yani.
 • ameliyathane hastanın mahremidir, öyle ulu orta yayın yapılmamalıdır. fakat doktorun da hatası var ise hesabı sorulabilmesi için delilinin olması gerekir.
  sırf doktorun ertesi gün bir işi var diye veya daha fazla para kazanmak için yapabileceğinden daha fazla ameliyat programlaması ve sırf yorulduğu için çıkıp gittiğinden o hastanın ölmesi... ( ameliyat ekibinde olan bir yakınımın tanık olduğu olay) bu resmen cinayet değil midir?
  böyle zihniyettekilerin, para kazanmak için insan sağlığını hiçe sayan sahtekar veya uyuşturucu madde satıcılarından farkı yoktur.
 • hasta mahremiyetinin falan çok düşünüldüğünü zannetmiyorum. çünkü hukuki mevzuat gereği gözetilmesi gereken husus çoğu zaman tıpta mahrem olmaz düşüncesi ile kapı açık, giren çıkan belli değil muayeneleri görmemize neden olmakta.

  bir kaç sebep olabilir. bence de ilk sebep tıbbi hatalar, malpraktis veya hukuku çok da takmama, nasıl olsa kimse anlamaz bilmez düşüncesi ile hukuki sorumluluktan kurtulmak.
  ikinci neden tıp uygulamacısının rahatlığını sağlamak olabilir.

  siz hiç dünyanın başka bir yerinde acile gelen hastayı sedyeye kadar azarlayarak şuraya git buraya gel, şunu ver, buraya kaydol, çık dışarı diyen uygulamacı gördünüz mü... adli olayların pek çoğunda bu tip olaylar var. şiddet gören personelin hastaya müdahale etmeme hakkı bulunduğu belirtilmiş hastanenin birinde. hangi kanunda var bu söyleyin bilelim... türk medeni kanunu, borçlar kanunu, türk ceza kanunu. hasta hakları yönetmeliği. cevap hiçbirinde.
  ama eleman yazmış...
  üstelik sesinizi biraz yükseltip beni azarlama dediğiniz anda bunu şiddet sayan enteresan bir camia var... düşünün... sesinizi yükselttiğiniz anda size hiçbir sağlık hizmeti sağlamayacak ve bunun hukuk olduğunu zanneden enteresan -herkesi kastetmiyorum- güruh...

  bütün hastanelerimizin girişine önce insan yazılmalı ki, kimse kendisini insan varlığından üstün saymasın. kimse kimseye ukalalık yapmasın. kimse kimseye sesini yükseltmesin. uygulamacılar insan psikolojisini ve kişiler arası ilişkileri bilsin...

  acilde müdahale edildiği takdirde ücret alınamaz kuralına uysun bütün özel hastaneler... ama herkes bu kuralları ihlal ediyor...ikaz edip yasaları hatırlattığınız zaman bile pişkin pişkin fatura kesme peşindeler...

  kamera olsun.... hastaneye girişten çıkışa kadar. tıbbi etik kurallar ihlal edildiğinde herkes bilsin... kanunlara uymuyorsa arkadaşlar sonuçlarına katlansınlar. bütün medeni ülkeler gibi...