• onsekizinci sülaleden gelen dört firavunun adı.
  - 1. amenhotep

  yaklaşık olarak 1558 - 1530** yılları arasında firavunluk yapmıştır. 1. ahmes ve kraliçe ahmes nefertari nin oğlu olup ölümünden sonra teb in yeraltı mezarlarının azizi olarak tapınılmıştır.

  -2. amenhotep

  1450 - 1425** yılları arasında firavun olduğu düşünülmektedir. 3. tutmes in oğlu olan kendisi, zorlu tedbirlerle mısır imparatorluğunun bütünlüğünü korumayı başarmıştır. mitanni ile zor kullanarak ittifak kuran ve yaptığı zulümlerle övünen* tek manyak firavun budur. krallar vadisindeki mezarı 1898 bulunmuş olup onsekizinci sülalenin yeraltı kral mezarlarının klasik bir örneğidir, mezar çok zarif çizgili resim ve işlek metin yazılarıyla süslüdür.

  -3. amenhotep

  4. tuthmosis in oğlu olan gösteriş meraklısı biriydi. güneşe* tapma olayını yerleştirmeye başlayan kişidir. klasik mısır sanatı inceliğinin tavan yapmasını sağlamıştır, luksor tapınağı, amenofium u süsleyen memnon devleri ve ramos teb mezarı arkadaşın zamanında yapılan eserlerdir.

  -4. amenhotep**

  3. amenhotep in oğlu sapkın hükümdar. iktidarının ilk dört yılı boyunca bu isimle* anılmıştır, 4. amenhotep hem teb de hem de babasının teb in doğusunda kurduğu malgatta sehrinde oturmuştur. hükümdarlığının bu ilk döneminde amon rahiplerine din reformu için uzlaşmayı kabul ettirmek için çalışmıştır ancak siyasi ve dini direnmeler yüzünden reformun baltalanacağını anlayınca sarayını bakanlıklarını ve aton rahiplerini tell-el- amarna* ya taşımıştır.

  ** milattan önce
 • akhenaton un babası.(bkz: christian jacq)
 • ı. amenhotep mısır'ın atatürk'ü gibidir biraz. ülkeyi esaretten kurtarmış, güvence altına almış ve mısır için en iyi olanı yapıp krallığı en iyi adamına bırakıp terk-i diyar eylemiştir. mezarı hala bulunamamakla beraber tutankhamon'la (eski adı tutankhaton) beraber son bulan xvııı. sülalenin gözbebeğidir kendileri. tabi mısır krallığı için.
 • amenhotep, 18. hanedanın kralıydı ve babası ahmose’nin ölümünden sonra tahta çıktı. mö 1525 ile 1504 yılları arasında mısır’ı yaklaşık 21 yıl yönetti.

  amenhotep'in mezarı 1881'de bulunmuştu, firavunun mumyası, bugüne kadar mısır nehir keneviri ve aspir çelenkleriyle kaplı mükemmel keten sargıları ve boyalı mezar maskesinin güzelliği nedeniyle açılmadı.

  ve mısır firavununun mumyası 3.500 yıl sonra dijital olarak açıldı. mezar eşyalarından dişlerine kadar tüm detayları ortaya çıktı.kaynak

  the guardian
 • genç yaşta gizemli bir şekilde ölen firavun, ahmose ı ve ahmose-nefertari'nin oğlu. annesiyle birlikte hüküm sürdüğü sanılıyor.

  --- spoiler ---

  antik mısır’ın yeni krallık dönemi’nde, mö 1526 ve 1506 arasında hüküm süren firavun ı. amenhotep'in mumyasının içi x ışınlarıyla incelendi.

  bulgular, 18. hanedan’ın ikinci firavunu olan ı. amenhotep’in yaşamı ve ölümüyle ilgili gizemleri aydınlattı.

  hakemli bilimsel dergi frontiers in medicine’de yayımlanan araştırmanın arkasındaki ekipten radyolog seher salim, firavunun dar çenesi, küçük burnu ve kıvırcık saçlarıyla fiziksel açıdan babasına benzediğini söyledi.

  firavunun dişleri de yaklaşık 3 bin 500 yıl önce yaşamış biri için şaşırtıcı derecede sağlam ve bakımlıydı.

  firavunun çiçek çelenkleri ve bir ahşap yüz maskesiyle süslenmiş mumyası çok hassas olduğu için, arkeologlar onu açmaya hiçbir zaman cesaret edemedi.

  1881’de keşfedilen kalıntılar bu nedenle, 19. ve 20. yüzyıllarda bulunan ve henüz açılamayan tek kraliyet mumyası olarak kaldı.

  öte yandan gelişen teknoloji, bunun gibi son derece hassas mumyaların incelenmesi için yeni bir yol sunuyor. yeni araştırmada da uzmanlar, mumyayı incelemek için üç boyutlu bilgisayarlı tomografi (bt) teknolojisine başvurdu.

  kahire üniversitesi tıp fakültesi'nde görev alan salim, "mumyayı dijital olarak açtık" dedi:

  yüz maskesini, bandajlarını ve mumyanın kendisini sanal ortamda 'soyarak' bu iyi korunmuş firavunun benzersiz ayrıntılarını inceleyebildik.

  salim ve meslektaşları, ı. amenhotep’in öldüğünde yaklaşık 35 yaşında olduğunu tespit etti. firavunun boyu da bu sırada 1,69 metreydi. sargıların içinde yaklaşık 30 muska ve eşsiz bir altın kuşak görüldü.

  öte yandan firavunun ölüm nedenini açıklayacak herhangi bir yara izi veya şekil bozukluğu tespit edilemedi.

  antik mısır’ı yaklaşık 21 yıl yöneten ve birçok tapınak inşa ettiren ı. amenhotep, muhtemelen annesi ahmose-nefertari’yle birlikte, barışçıl koşullarda hüküm sürmüştü.

  firavunun gerçek mezarı ise hiçbir zaman gün yüzüne çıkmadı. çünkü söz konusu mumya luksor kentinde, 21. hanedan yetkililerinin soyluların mumyalarını mezar soyguncularından korumak için sakladıkları bir yerde bulunmuştu.

  araştırma ekibi, tutankamon ve ıı. ramses gibi diğer firavunların aksine amenhotep'in beyninin de büyük ölçüde korunduğunu saptadı. mumyalama işlemi sırasında firavunun diğer iç organları alınırken, beyni ve kalbi yerinde bırakılmıştı.

  söz konusu çalışmayı "bir hediye paketini açmak gibi" diye niteleyen salim, şu açıklamalarda bulundu:

  yeni krallık’ın kraliyet mumyaları şimdiye kadar bulunan en iyi korunmuş antik cesetlerdi. bu yüzden bu mumyalar bir zaman kapsülü olarak kabul ediliyor.
  --- spoiler ---

  kaynak
 • bütün "amin"lerin direkt alıcısı ve kabul edicisi olan firavun.

  amin.
hesabın var mı? giriş yap