şükela:  tümü | bugün
642 entry daha
 • kelimenin tam anlamıyla "overrated" bir dizi.

  peki neden bu dizi leş?

  1- dizinin çok fazla derin ve zekice olmaya çalışması

  sürekli bir imgelemeler, göndermeler vesaire... ne bunlar abi? tadında bırakmamış, bokunu çıkartmışlar. peki bu göndermelerin ardında bir şey mi var? bir felsefe, bir düşünce mi var? çok amatörce geliyor. sanki birisi eline ansiklopedi almış da "dizideki köpeğin adını yarrakmus koyalım, yarrakmus zamanında antik yunan'da takılan bir çobanın köpeğinin ismiymiş" şeklinde fikirlerle çıkıp gelmiş.

  altı boş bu entellik de yine diziye çakma entelleri çekiyor.

  "abi kuzgun odin yea", "anubis amk", "mitoloji bilmeyen izlemesin, siz gidin survivor izleyin".

  dizinin aslında mitolojiyle doğrudan bir alakası yok ki. bunu da ikinci maddede inceleyelim.

  2- dizinin kendi dünyasını bir türlü kuramaması

  bir diziyi izlemeye başladığımız zaman o kurmaca dünyanın kurallarını tanımaya ve ona göre çıkarımlar yapmaya çalışırız. örneğin bir süper kahraman dizisinde "bu ne sikim iştir, adam uçuyor amk" diye bir çıkarımda bulunup ekrana tükürükler saçmayız.

  american gods ise kendi dünyasını bir türlü kuramıyor. kafamızdaki binlerce neden ve nasıl sorusu bir türlü cevaplanamıyor. örneğin tanrıların ne gibi bir gücü vardır? ne yaparlar? odin, anubis demeyin vallahi alnınıza şeker pancarı dikerim. o odin'le bu odin aynı değil. dizideki odin de bir türlü kendisini açıklığa kavuşturamıyor. sürekli bir mistizm, sürekli bir karmaşa, bir gönderme, bir imgeleme...

  3- sülük gibi ilerleyen hikaye

  2. maddeyle birleşince tamamen çekilmez bir hale geliyor. 7. bölümün yarısında izlemeyi bıraktım, o zamana kadar dişe dokunur tek bir olay görmedim desem yeridir. büyük bir savaş var denilip duruyor. hikaye o kadar boktan ve yavaş işleniyor ki, büyük savaş hiçbir şekilde beklenti yaratamıyor. illa meydan savaşı, aksiyon beklemiyoruz yani. ruhani, ya da bir çeşit soğuk savaş gibi bir şey de olsa, gram ilgi çekmiyor artık. çünkü hikaye bir türlü dallanıp budaklanamıyor ve çok fazla zekice olmaya çalışan gereksiz göndermeler bütünüyle gelişim sağlamaya çalışıyor.

  aslında temelinde çok da dahiyane ve yenilikçi olmayan bir kurgunun, binbir çeşit gereksiz sosa bulanmasıyla ortaya çıkan iş bu olmuş. bu haliyle tam bir nevizade muhabbetlerine çerezlik bir dizi, ötesi değil. http://imgur.com/gxfrhma

  moby dick olmaya çalışırken daha çok elif şafak romanına benzeyen bir iş olmuş. yani moby'i bilmem ama, dick gibi bir dizi.
 • underrated dizi.
 • hakkinda overrated kelimesinin underrated kalacagi dizi. uc bolum izleyebildim. hayatimdan 3 saat calindi.
 • overrated kelimesinin underrated kalmasının overrated olduğu dizi. siz bi bokumu beğenmeyen ekşicilere bakmayın yani, izleyin - güzel dizi.
 • handmaid's tale 1x7'de gördüğüm en güzel kaza sahnelerinden biri vardı demiştim. kabul ediyorum, bu dizinin* 1x7'sinde çok daha başarılı bir kaza sahnesi var. sahneyi ikisi de araç içerisinde slow motion çekim ile anlatmışlar lakin özellikle laura'nın camdan fırlayış anı bile tek başına handmaid's tale'daki sahneyi alt eder.
 • underrated kelimesinin underrated kaldığı ve ilk sezonunu muhteşem bir finalle kapatmış olan muhteşem dizidir.

  --- spoiler ---

  kafama takılan bir iki nokta var.

  öncelikle mr. wednesday, ostara'ya vulcan'ın kellesini kendisinin almasına rağmen, bunu yeni tanrıların yaptığını söyledi. söylemiş olduğu bu yalan gelecek bölümlerde sıkıntı yaratacak mı acaba?

  kitabı okumadığım için, shadow moon'un numarasının ne olduğunu bilmiyorum ama mr. wednesday için bu kadar önemli biri olmasının bir anlamı olmalı. çünkü mr. wednesday, shadow moon'u safına çekebilmek için kumarhane soygununda yakalanıp hapse girmesinden tutun da, karısının shadow'u aldatmasından ölümüne kadar zincirleme gelişen bir çok olayda parmağı olduğu ortaya çıktı sonuçta.

  bunların dışında, yeni sezonda mümkünse laura moon'un sahneleri biraz daha az olsun ya da sinek vızıldamasına bir çare bulsunlar çünkü vız vız kafam sikildi resmen.

  mr. wednesday'in yeni tanrılara alayınızı sikerim dercesine yaptığı gövde gösterisi çok iyiydi.

  herkesin zevkine saygı duyarım ama ben milf sever bir adam değilimdir ama ostara sen ne tatlı şeysin öyle.

  --- spoiler ---