• 2. sezonu çıkamıyormuş yapımcılar diziyi bıraktığı için. gerçekten maşallah dediğimi 3 gün yaşatmıyorum. üzerime sirkeli su atılması...
  • ilk sezonu izlediyseniz kitabı okuyun, hiç izlemediyseniz kitabı okumadan diziyi izlemeyin, çok uzun geliyorsa yarısını okuyun- ilk sozunu izleyin- kalan diğer yarıyı okuyun.
  • iğrenç bir diziydi. yani bir dizi herşeyiyle bu kadar mı iğrenç olur, yapınca oluyormuş demek ki. 4/10 bile fazla bu diziye.

birincisi görüntü kalitesi beğenilmiş ama çok mide bulandırıcı bir renk paleti vardı dizinin tümünde. blur mu, aspect ratio mu falan teknik mevzulara hiç hakim değilim ama birşey basmışlar dizi çok yapay bir hale gelmiş. zack snyder'ın sikko filmlerinden bile daha kötü bir görüntü vardı.

ikincisi dizinin yüzde sekseni filler dediğimiz sahnelerden oluşuyor. yani bu dizinin konusu max. iki bölüm tutar ama uzattıkça uzatılmış.

üçüncüsü iğrenç sex sahneleri. eşcinsellik batılıların dizilerinde moda falan ama burada doz aşılmış. ortaya iğrenç sahneler çıkmış. eşcinsellik zaten başlı başına mide bulandırıcıyken bir de bunu ayinli, cinli, adamların içe kaçmalı pis sahnelerle süslemişler.

dördüncüsü dizide konu falan başlı başına bir saçmalık. yani şimdi bu dizinin uyarlandığı kitabı okumadım, belki edebi bir değeri falan vardır, (yazarın bir ara sand man'ına sarmıştım ama çizgiroman benim işim değil diye bırakmıştım.) ama bu konu ne arkadaş bee. yani konu mitolojiyi arkaplanına alıp altmetni sağlam birşeyler yapılmaya kasılmış ama olan şey yukarıdaki bir arkadaşın dediği gibi elif şafak kitaplarından hallice bir şeyler olmuş. yani bütün dizideki hikaye "inandığın şeyin gerçek olması" gibi bir geyikle oyalanmış.

beş kan efektleri, aksiyon, sürükleyicilik on üzerinden bir. dizi zaten mide bulandırıcı buna bir de o iğrenç kan efektlerini basmışlar. diziden çok aksiyon beklemesem de bu kadar mı az ve kalitesiz olur arkadaş.

daha yazılacak birçok şey vardır da uzatmıyorum. yemin ediyorum son birkaç sene izlediğim diziler arasında enkazlıkta top üçe oynar.

ek; katıldığım bir yorum (bkz: #69104504)
    bir ek daha; yukarıda ilk iki bölümü seyredip bu diziyi legion gibi bir işle karşılaştırdığım için kendimden utanıyorum. legion bundan yüzelli kat daha sürükleyici ve eğlenceli bir diziydi.
    ve son ek; bu dizi yayından kaldırılmakla hakettiğini bulmuş.
  • bu dizinin görsel şölen sunduğunu düşünen varsa gitsin kafasına sıksın...

bir dizi bu kadar mı estetik yoksunu olur, çekimlerdeki yapaylık, efektler bu kadar mı yarak gibi göze batar, ibne veya ibnelik haleti ruhiyesi olan yönetmen sürekli mi gözümüze yarak ve (tabii ki vişne suyu gibi gözüken) kan sokar.
  • bu diziyi, youtube reklamlarında görüp başlamıştım. bir bölümünde; iki tane adam sevişmeye başladı. homofobik bir insan değilim ancak o sevişme bir türlü bitmedi. biter dedim adamların yiyişmesi ama bitmiyordu. sahneyi de ileri almak istemedim çünkü her an bitebilir, bir şey kaçırmayayım diye düşündüm. bitmedi:( seviştiler durdular. kıllı sakallı adamlar öpüşüyordu da öpüşüyordu.

o günden sonra bıraktım. daha da izlemedim.
  • bir de bu dizi ağır ilerler, tarzı bu diyen tayfa var.

bakın benim en sevdiğim diziler herkesin ağır dediği better call saul, mad men tarzı diziler. bu dizi o kadar ağır ki bu tarz dizilerde bile birkaç bölümde süren olay bu dizide tüm sezonda olamadı desem abartmam. yukarıda bir arkadaşta değinmiş buna.
  • mind fuck dediler geldik mind'ı bulamadık fuck'la kalakaldık.

yani son senelerde çıkan legion olsun westworld olsun bunlara dense anlarım bu diziye söylenilenleri ama ciddi ciddi şu dizi için mi diyorsunuz kafamı sikti falan diye. evet dizi kafa sikiyor ama saçmalıktan, hiçbir yere varmayan anlamsız göndermelerden sikiyor.
  • bir dizi düşünün güzel olarak gösterebileceğiniz tek şeyi afişi olsun, hah işte bu o dizi.
  • benim için kötü tanımını bile komple değiştirmiş bir dizidir. yani bu diziye kötü dersem bugüne kadar kötü dediklerim bile otomatikman eh işte, idare eder seviyesine yükselir. işte öyle bir dizi.
  • kitabı daha güzeldi kesinlikle.
hesabın var mı? giriş yap