şükela:  tümü | bugün
  • american horror story'nin 6. sezon adı.

http://img.cinemablend.com/…3e129c4b04b4.jpg?mw=600
    https://en.wikipedia.org/…ory:_my_roanoke_nightmare

(bkz: #62949811)

edit: bu sefer başka bir yol çizip paranormal witness gibi belgesel tarzı bir sezon çekmişler. hatta başta yazan yazıların içerikleri ve fontları; sahnelerin ara geçişlerinde kullandıkları teknik bile neredeyse aynı. nasıl olacak göreceğiz. ama sanki eskisi gibi gizemli olmayacak gibi görünüyor ilk bölümden.

edit: acele etmişiz başlığı açarken. aslında acele de değil, bir çok yerde bu şekilde geçiyordu, imdb'de ise herhangi bir isim yazmıyordu, o yüzden ben de vikipedi ismini bu başlığa taşıdım (ki sonradan değişmiş o da, hatta url'de hala görülebilir). ama bazı yazarların dediğine göre (gayet agresifçe) gerçek adı american horror story* imiş. taşınırsa süper olur.

edit 2: keşke taşınsa artık.
  • bu sezona dair öne çıkan bilgiler imdb tarafından derlenmiş, soru işaretleri büyük ölçüde imha edilmiş.
  • peşin peşin spoiler'ı veriyorum, ilk bölümden papaz olmayalım:

--- spoiler ---

yeni sezonuyla bildiğin "paranormal witness" olmuş dizi.

şehrin dışında, senelerdir kimsenin yaşamadığı, metruk bir ev, "şehirden uzak yeni bir başlangıç yapalım" kafasındaki bir çift ve bu evde meydana gelen malum olaylar.

sezonun tanıtım videolarını izlediğimde beklentim daha farklıydı.
    gel gelelim ilk bölüm klişelerle dolu bir bölümdü.
    umarım diğer bölümler beklentileri karşılar.

--- spoiler ---
  • hotel saçmalığından sonra umutla beklediğim sezon
  • ilk bölümü malum ortamlara düşmüş.

--- spoiler ---

belgesel tadında anlatımı severim genelde korku filmlerinde. tek sorun evde yaşayan çift ve baldızın başına ciddi anlamda bir şey gelmediğini baştan görmemiz. hani kurtulmuşlar ki röportaj yapılıyor falan...

ayrıca gene tek ev temasına dönmeleri de güzel olmuş. bana göre tek planlı ilk sezon, asylum ve geçtiğimiz hotel sezonu en güzelleriydi. mekanı ne kadar daraltırlarsa o kadar güzel iş çıkıyor. mekan daraltmak dedim de, 40 bin dolara içine site yapılabilecek genişlikte ev ve bir o kadar da arsa alıyorsun, insan bir kıllanır.

sonda jeneriğin tamamını izledim ki oyuncuları göreyim, sevdiğim herkes gene var bu sezon. merakla bekleyeceğim. yeni sezon dizileri de başlamış oldu benim için ahs ile.

--- spoiler ---
  • ilk iki sezonun hatrına geri kalan vasat 3 sezonu çektim. bu sezon da vasatı aşamazsa, benden bu kadar, daha da izlemem bilesiniz.
  • sıkıcı bir ilk bölümle başlamış yeni ahs sezonu.
    --- spoiler ---

- olay örgüsünü paranormal belgesel tarzı anlatmalarından hoşlanmadım. eskiden discovery channel'da a haunting diye bir program vardı. onu izliyormuş hissine kapıldım.
    - binlerce kez işlenen''yeni bir başlangıç yapmak için şehirden ebesinin nikahına taşınan çiftin başına gelen doğa üstü olaylar.'' konusu baydı beni.
    --- spoiler ---

hotel rezaletinden sonra beni tekrar hayal kırıklığına uğratan sezon oldu şimdilik. umarım diğer bölümlerde toparlarlar.

edit: düzeltme.
  • bana göre dizi tarihinin en iyi sezonu (dizi demiyorum bak) olan asylum'dan sonra bir daha toparlayamadılar. bu sezondan da ciddi bir beklentim yok ama biraz ilgi çekici olsun, hikayesini derli toplu anlatsın yeter. ki hotel sezonunun en büyük problemi hikayenin darmadağın olmasıydı.

--- spoiler ---

ilk bölüm itibariyle vasat ve klişe bir öykü izledik. yine bir aile tekin olmayan bir kasabada, gizemli bir eve taşınıyor. anlatım olarak diğer sezonlarda kullanmadıkları bir teknik kullanarak belgesel tarzında çekmişler. normalde bu tarz anlatımları severim ama keşke anlatıcı olarak tanımadığımız, amatör oyuncular oynasaydı. hem lily rabe gibi başarılı bir oyuncu böyle bir rol ile harcanmış hem de bir türlü yabancılaşamıyorum. tek tesellim lily rabe'in diziye geri dönmüş olması ve lady gaga'nın başrol olmaması. bunun yanı sıra kathy bates'i yine madame delphine lalaurie gibi psikopat bir karakter ile izleyecek olmanın heyecanını duyuyorum. henüz başlangıç olduğu için tüm diğer sezonlarda olduğu gibi umut fakirin ekmeği diyor ve ilerleyişi görmeden gömmek istemiyorum.

konu olarak şunu anlatacaklarmış: https://tr.wikipedia.org/wiki/roanoke_kolonisi

bu arada ilk bölümde o her sezon temaya göre değişip bizi geren introsunun olmamasına fena üzüldüm. sonunda dümdüz bir intro var ama onu saymıyoruz.

--- spoiler ---
  • açılış sekansını göremeyince hevesimi kursağımda bırakmış sezondur. anlaşılan bu ?soru?işareti? olayını fazlasıyla ciddiye alıyorlar. hikayeye ve temaya dair fazla açık vermemek için bu sezon jeneriği es geçmiş olabilirler veya belki de ikinci bölümde görürüz. ahs izlerken jeneriği geçmeyi bırak, tekrar başına sardığım bile oluyordu, o yüzden heves hala kursağımda bir yerlerde. ancak ilk bölümü sıkılmadan izledim, şimdilik pek bir şey vermese de hotel sezonundan daha iyi olacağını düşünüyorum/umut ediyorum. yine de bu vasat gidişatın sebebi jessica lange gibi yaşayan en iyi kadın oyuncuyu kaybetmeleridir. bunda hemfikir olduğumuzu varsayıyorum.
  • gerçek ismi american horror story roanoke olan sezon.