şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1934'te amariga'da kurulan new deal karşıtı örgütlenme. zamanın meşhur muhafazakar demokratların ve sanayicilerinin katılımıyla oluşturulmuş lobi-hareket karışımı diyebiliriz, old right okulunun "direnişi" de.. national association of manufacturers'dan (nam) bu yönüyle farklı ancak sermaye bakımından hiç de farklı sayılmaz. anlatıcam.

  belirtelim ki otuzlu yıllardan ve bunalımdan bahsediyoruz. roosevelt seçilmiş ve reformların yapılması gerekiyor. yapılıyor da.. yani sağlı sollu liberalizmin çöktüğü, "iş dünyası"nın (burjuvazi) kârlarını ve mülkiyeti koruma altına almak, vergi düzenlemeleri ve refah uygulamaları ilen başa çıkabilmek için yeni alternatifler aradığı zaman dilimi. böylece, roosevelt'e karşı özellikle dupont ve general motors ve sunoco ve daha birçok "business" etrafında kümelenmiş oluşumdur bu.

  liberty league'in amerikan tarihi'ndeki yeri oldukça tartışmalı. business plot'ta epey etkili oldukları söylenir. ayrıca, ülkedeki faşist oluşumlara destek verdikleri de ciddi iddialar arasındadır. ku klux klan'dan ayrılan black legion gibi antisemitist ve white supremacist çetelere dahi maddi destek sağlanmıştır. yalnız, neredeyse emin olduğumuz şey ise, du pont familyası ve alfred sloan gibi arkasındaki güçlerin evropa'da bu konuda önemli "yatırımları" vardır. gene de, "harun yahya" üslubuyla liberty league'in antisemitist oldukları yönünde suçlamaları reddettiklerini hatırlatırım. burada asıl önemli olan şey ise, roosevelt ve new deal düşmanı olmaları ve evropa'daki faşistlerle ve nazilerle "tamamen duygusal" ilişkileri değil bana kalırsa; bunalım yılllarında yoğun bi sendika karşıtı faaliyet göstermeleri.

  tabii republican national convention'a etki edebilmek için çok çalışmışlar. öyle ki, sayıları giderek artmasına rağmen cazgır hareketleri cumhuriyetçileri bile bezdirmiş. gene de, alf landon'a destek vermişler 1936 seçimlerinde. yalnız, yaşanılan ağır hezimet (roosevelt %60 ile silip süpürdü ortalığı) ile işbu pro-business "hareket" azalarak 1940'da bitmiş. bu çöküş, yatırımların bitmesinden ("kullanılıp atılmaları") kaynaklanmıyor sadece, united automobile workers'ın o senelerde düzenlediği "general motors grevleri" (occupy wall street?) katkısıyla da gerçekleştiğini söyleyenler de var. ikinci dünya savaşı'nın patlaması ve birleşik devletler'in resmi tutumu da gözden kaçırılmamalı tabe.

  peki "liberteryenizm"? sadece isimden mi ibaret? liberty league'in "mirası" içinde konuşursak "liberter" gelenek görmezden gelir ancak faşizm'de olduğu gibi somut ve doğrudan ilişki vardır. savaşın hemen sonrasında, ilk "liberteryen" think-tank foundation for economic education'ın (fee) kuruluşu ve pro-business acendaların desteklenmesi sırasında, aaa ne tesadüf, nam'dan çıkma aynı sanayiciler (dupont, sunoco, gm, vesaire) rol oynamıştır. sheldon richman, "liberteryen direniş değildi ama karşı-devrimci de değildi" demek zorunda kalmıştır bi makalesinde. ancak bana kalırsa, en doğru şekilde anarko-kapitalizm denen abidik gubidik şeyin papası murray rothbard açıklamıştır. anti-new deal düşüncelerin geliştiği bu konjonktür için, albert jay nock'un ikircikli yaklaşımını aktardıktan sonra şöyle yazar saint-murray:

  "ın fact, the individualists were in a bind at this sudden accession of old enemies as allies. on the positive side, it meant a rapid acceleration of libertarian rhetoric on the part of numerous influential politicians. and, furthermore, there were no other conceivable political allies available. but, on the negative side, the acceptance of libertarian ideas by hoover, the liberty league, et al., was clearly superficial and in the realm of general rhetoric only; given their true preferences, not one of them would have accepted the spencerian laissez-faire model for america. this meant that libertarianism, as spread throughout the land, would remain on a superficial and rhetorical level, and, furthermore, would tar all libertarians, in the eyes of intellectuals, with the charge of duplicity and special pleading."

  saint-murray'ın önce old right ile başlayan "entelektüel macerası", ayn rand ilen çatışmalı aşkı ve -yer yer tahrif ile- bireysel anarşizm'e göz kırpması, hoop oradan koch brothers ilen cato institute yolculuğu ve "libertarian party" şeysi ile ilerlerken tipik bi "sağ-liberter" olarak eski ku klux klan lideri david duke'a destek sunması ile ne kadar da örtüşüyor. ikinci örtüşen ise, faşizm ve "liberteryenizm" ardındaki ortaklıklardan ziyade kurucu motor.. bu motor dolayısıyladır ki; bugün ırkçı, ayrımcı, otoriter, sömürü yanlısı ve sendika karşıtlığı gibi özgürlük düşmanı fikirler "liberteryenizm" düşüncesinde sık sık karşımıza çıkıyor.

  günümüzdeki hayaleti ise, roosevelt araştırmacılarının ve "milliyetçi-muhafazakar" (hihi) yayınların farkettiği üzere, tea party idir.

  (bkz: hans-hermann hoppe)
  (bkz: william volker fund)

  kaynak:
  - "american liberty league repudiates anti-semitism", jewish telegraphic agency, 3 may 1936
  http://www.jta.org/…league-repudiates-anti-semitism
  - george wolfskill, the revolt of the conservatives: a history of the american liberty league, 1934-1940, houghton mifflin, 1962
  - journal of libertarian studies, vol vi, no. 2 (spring 1982)
  http://mises.org/sites/default/files/6_2_3_0.pdf
  - charles higham, trading with the enemy: an exposé of the nazi american money plot 1933-1949, dell, 1983
  - gerard colby, du pont dynasty: behind the nylon curtain, lyle stuart, 1984
  - edwin black, "financing of racist, anti-semitic groups fails to sink fdr", j.weekly, 1 december 2006
  http://www.jweekly.com/…c-groups-fails-to-sink-fdr/
  - murray n. rothbard, the betrayal of the american right, ludwig von mises institute, 2007
  http://mises.org/…rayal of the american right_2.pdf
  - david b. woolner, "the tea party movement: successor to the american liberty league?", next new deal, 1 july 2010
  http://www.nextnewdeal.net/…american-liberty-league
  - michael donnely, "wall street’s failed 1934 coup: the american liberty league vs. gen. smedley butler", counterpunch, 2-4 december 2011
  http://www.counterpunch.org/…eets-failed-1934-coup/
  - daniel foster, "tea-party prequel", national review, volume lxiv, no. 11, 11 june 2012
  https://www.nationalreview.com/…3/tea-party-prequel
 • 1934 de roosevelt hükümetine faşit bir darbe planlayan dernektir. hani hep denir ya dünyayı yöneten gizli güçler , işte yok illuminati yok masonlar yok bilderberg falan flan. onu bırakında işte somut bir örneğine odaklanın. general motors, dupont, sun oil company (sunoco) jp morgan, rockefeller, chase ve goodyear lastikleri gibi dünya devi para babalarının kurduğu, fd roosevelt ve onun uyguladığı new deal karşıtı kodamanlar. dünya halkları açlıktan ölmekteyken bu elemanlar kurulu düzenlerinin bozulmaması çabasındaydılar. oysa büyük buhranın sebebi de bu adamların doymak bilmeyişleriydi.

  sonra milton friedman çıkıp liberaliz mi serbest denetlenmeyen ticareti övsün.