şükela:  tümü | bugün
  • iletişim aracı olarak whatsapp'ı kullanan, anasayfasında mezun öğrencilerin vesikalık fotoğraflarını koyan, bilgisayar mühendisliği bilgi sayfasında 'ders ortamında teknoloji kullanıcı' sayfası gösteren bir adamın olduğu ve ekşisözlükte reklam verirken eğitim derecesi olan doktora derecesini bölüm olarak gösteren ne idüğü belirsiz üniversite.
  • sakın ha sakın buradaki yazılana, ismine falan bakıp da kanarak para falan vermeyin bu tip okullara. makedonya'da kurulup asıl faaliyetini türkiye'de yürüten ama türkiye'de yükseköğrenim olarak kabul edilmeyen bir okuldan herhangi bir belge alırsanız, hiç bir işe yaramayan bir kağıt parçasına bir ton para bayılmış olursunuz.

1.5 yılda doktora mezunu yapıyormuş. mühendislikte tamamen online eğitim veriyormuş. labı olmadan mühendis yetiştiren, bir de bunu doktora seviyesinde yapan bir para tuzağından başka bir şey değil.

2 yılda da lisans mezunu yapıyormuş. 2 yılda dünyanın elle tutulur hiç bir ülkesinde lisans mezunu olamazsınız. elinize gidin bakkaldan imzalı bu adam üniversite mezunu diye kağıt alıp işe başvurun, daha iyi.

maşallah gastronomi var, moda tasarımı var, sinema-televizyon var, konservatuvar var, ama hepsi uzaktan eğitim. bakın birebir, hatta profesyonel ekipman gerektiren bölümler uzaktan eğitim diyor. ulan mutfak sanatı okuyan adam evindeki mutfakta mı yemek pişirip o sanatları icra edecek?

bir de şuraya buraya kayıtlı denmiş. kaydın var da, geçerliliğin var mı? adam tanıyor mu seni? ingiltere'de, abd'de adım başı okuldur mesela. bunların hepsi sisteme kayıtlıdır, ama açın bakın, bir çoğunun devlet tarafından "güvenilir" olarak tanınmadığını görürsünüz. ulan boğaziçi'nden odtü'den mezun adamın diploması yurt dışında işe alıma yetmiyorken, makedonya'da kurulmuş, daha akademik kadrosunu web sitesine koymaktan aciz, asıl faaliyetimizi yürütüyoruz dediği ülkede siklenmeyen, 2 senede lisans, 1.5 senede doktora mezunu yapan okulu mu tanıyacaklar?

bu üniversite adı altında, hiç bir geçerliliği olmayan, adeta "hayal satan" kişilere sakın ola paranızı kaptırmayın.

edit: lisans kaydı için 2 yıl iş tecrübeniz varsa demişler. neremle güleceğimi şaşırdım... birader niye iş tecrübesi istiyorsun adamdan executive mba misin sen? 2 yılda mezun ediyoruz deyip, toplam ücret kısmında da yıllık ücreti 4le çarpıp vermişler. her yanından amatörlük akıyor. başka şeyler diyeceğim de, suç işlemiş olurum.
  • 2016'de üniversite arkadaşımla şuan çalıştığım bankaya başvurmuştuk ikimizde ortalama aynı puanla mezun olmamıza rağmen ben açıkta kaldığım 2 senede ekstra belge,sertifika kovalayıp american metropolitan'dan başarı belgesiyle 2. üniversite mezunu olduğum için o dönem işe alınmıştım.
    edit: üzülmeyin arkadaşım da şuan başka bankada çalışıyor..
  • enerji sistemleri mühendisliği lisans kaydımı yaptım. bu işte diploma gerçekten gerekiyor, oysa diploması olmayan işinde başarılı iyi insanlar var fakat bir söz varya gümüşte olsa kolunda bir bileziğin olsun.
  • ön lisans olarak dış ticaret bölümünden mezun olduğum. eğitimleri falan da iyi ama sadece bir öğrenci belgesi için, yurt dışındayım diye ekstra gönderim ücret istemek nedir allah aşkına...
  • lisans, yüksek lisans hatta doktorayı online olarak tamamlayarak üniversite mezunu olmanızı sağlayan makedonya merkezli online üniversite.