şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yahudi usulü amerikan rüyası çöküşünü çok etkileyici bir şekilde anlatmış philip roth romanı
  • pulitzer ödüllüdür ve ayrıntı tarafından bu ay basılmıştır.
  • phillip noyce tarafından 2016'da sinemaya uyarlanacak. başrollerde dakota fanning, jennifer connelly ve ewan mcgregor var.
  • ewan mcgregor'un hem oyuncusu hem yönetmeni olacağı sinema filmi.
  • ilk fragmanı düşen uyarlama film. 21 ekim'de vizyona girecek.

https://www.youtube.com/watch?v=079zfch81l4
  • bu akşam sinemada izlediğim film. öncelikle kitabı okumadığımı belirtmem gerekiyor.

--- spoiler ---

dönem filmlerini, özellikle de 50'li ve 60'lı yıllar amerikasını izlemeyi her zaman sevmişimdir**. bu film de güzel bir atmosferde başlıyor. bir revolutionary road beklentisi yaratsa da ortalara doğru kızın kaybolmasının ardından gelişme safhasındaki olaylar açıklanmadan ilerledi ve film bittiğinde 'ee?' diye kalıverdim. ailenin trajedisini mi işleyelim, suça mı odaklanalım, yoksa dönemin politik atmosferini mi yansıtalım diye kararsız kalınmış, en sonunda çorba yapalım diyerek bu film oluvermiş sanki. örneğin, filmin başlarında kızımızda elektra sendromu olabileceğine dair bir işaret var. bunun üzerine gidilmemiş. kekemeliğinin psikolojik olduğunu söylüyor çocuk psikiyatrı. bu da yine boşluk olarak kalıyor. sonra psikiyatrın olayı nedir? kızı ne diye saklıyor, bunların ilişkisi ne, niye aileye durumu çıtlatmıyor? hepsi soru işareti.
    kendisini aşırı itici bulsam da dakota fanning iyi bir iş çıkarmış, hatta onun yanında ewan mcgregor ve jennifer connely biraz sönük kalmış diyebilirim.
    beklentisiz gitmeme rağmen 5/10 veriyorum, o da güzel oyunculukların hatrına.

--- spoiler ---
  • kült bir roman olmasına rağmen beyaz perdede aynı etkiyi yapamamış bir eser. yapılan yorumlar ve 6.2'lik imdb puanıyla filminin çok da beğenilmediğini görüyorum. ewan mcgregor'un 2. yönetmenlik tecrübesi olmuş ayrıca bu yapım. türkiye'ye ise önümüzdeki hafta, yani kasımın 3. haftası vizyona girecek. tüm olmusuz yorumlara rağmen, ewan mcgregor'un hatrına sinemada seyretmeyi düşünüyorum.
  • o kadar berbat ki ewan mcgregor'ın hatrına bile çekilmiyor.
  • çok beğendiğim film. trainspotting zannedenler izlemesin. bu değil o bu arthouse.
  • etkileyici, anlamlı bir konusu da olsa, filmde birçok önemli kısmın atlanarak uyarlandığı hissini veren, amerika'nın yakın tarihiyle yüzleşme eserlerinden.