şükela:  tümü | bugün
  • bahceye cikin ve birkac kuru cim filan koparin, yere dusmus solmus birkac yapragi ufalayin, biraz tutunle karistirip a4 kagida sarin. alin size american spirit. bu kadar kotu bir sigaradir iste.

ayrica mavinin yaninda, yesil ve sari paketleri de mevcut ama aralarindaki farki bilmiyorum

ama cok ucuzdur. felaket ucuzdur.
  • american spirit (amerikada en azindan) marlboro'dan daha pahalidir. dier sigara cesitlerinde bulunan yaklasik 250 farkli kimyasali icinde bulundurmamasi ve tutunler yetisirken pesticide vs kullanilmamasi yuzunden organik takilanlarin tercihidir. serttir ama light (sari renkte) olani da vardir. marlboro'ya camel'a bin basar.
  • hazır sigaraları yanmayı hızlandırıcı madde içermediği ve çok sıkı doldurulduğu için bir türlü yanmayan, bunun yanında shag tobaccosu çok güzel fakat bir miktar kuru olan santa fe tobacco üretimi tütün markası. sarma tütünü koruyucular içermediği için küfe karşı korunmasız olduğundan diğer markalardaki %18-20 nem oranının aksine maksimal %14 nem içeriyor; adamların önerisi doğrultusunda sabahın köründe açık pencerenin önüne koyup bir onbeş dakika tutarsanız nemleniyor, iyi oluyor.

uyarı: hamilelikte sigara içmek çocuğunuza zarar verebilir.
  • daha az sigara icmenizi saglayabilir, soyle ki bir marlboro lights dort bes nefeste biterken, american spirit bitmek bilmez, bazen sikilip ortasindayken sondurebilirsiniz. ucuz degildir, marlboro lights ile ayni fiyattadir ve hic de kotu degildir.
  • logosu barış çubuğu içen bir kızılderili olan, hazır sigaraları çok sıkı olduğundan dolayı neredeyse hiç duman çekemediğiniz, kötü sigara.

fakaat; sarma tütünü olarak alınıyorsa kokusu olsun, sarım rahatlığı olsun ismine rağmen pek güzel aldırıyor ve içtiriyor kendisini. üstünde koskoca "american" yazan tütün paketini el içine çıkarınca "ama öyle amerikan değil, kızılderili olayı, yani amerikan filan değil" gibi saçma açıklamalar ve bahanelerle kendimi kurtarmaya çalışsam da en nihayetinde amerikan emperyalizmine azımsanamayacak katkılarda bulunan bir isme sahip.
  • diger sigaralar gibi ictikten sonra agizda zehirimsi aci bir tat birakmayan, sadece tutun ihtiva eden sigara. eger iyicene dogal olsun, hic mi hic zehir olmasin derseniz yeni cikan sari paketinde organik tutun kullanilmis. web sayfasina girmek icin uye olmak gerekiyor. bunun galiba yas sinirlamasiyla felan ilgisi var. ozgur ulkenin hukumeti sigara sirketlerinin web sayfalariyla ilgili de bir kisitlama getirmis sanirim, uye olmadan giris yapilamaz gibisinden. 18 yasin altindakiler web sayfasina girince sagliklari bozuluyor herhalde.
  • sari renklisinden baska sarma tutununu bulamadim. o yuzden sadece sarisindan bahsedecegim: (old holborn'dan gecmis biri olarak) daha hafif, ictigini anlamadigin baslarda. sonra sonra alisinca geniz meniz yakiyor. bu da -ben gibi filtre kullanmadan iciyorsaniz- filtreyle onlebilir (ocb'nin filtreleri guzel oldukca); hem parmaklarin sararmasini hem de icinizin sararmasini azaltirsiniz ciddi derecede, malum.

en sevdigim kismi uzerindeki yazisi oldu, isiniverdim adamlara bir anda valla. soyle:
    "natural american spirit: 100% additive-free natural tobaccos" (meali: "dogal american spirit: %100 katkisiz dogal tutun")
    e tamam, guzel, de bunun ne var lan bunda!? harbiden bi sey yok. arkasini cevirince geliyor gerisi:
    "no additives in our tobacco does not mean a safer cigarette" (salvo meali: "tutunumuzun katkisiz olmasi daha guvenli/saglikli oldugu anlamina gelmez")

icten adamlar. kanim kaynadi feci.
  • tütünlerini meşeden yapılma viski fıçılarında yıllandırdıklarını idda ediyorlar. sigaranın sertliğinin kaynağı da bu imiş.
  • bunu bir de perique blend'i vardir ki, tombeki bunun yaninda marlboro light kalir.
    (bkz: abartmaya inanmak)
  • doğal falan olabilir ama yarrak gibi sigara afedersin.

edit: bunun sarı paketlisini denedim, o baya güzelmiş.