şükela:  tümü | bugün
 • gerçek karakterlere geçişleriyle renklenmiş, muhteşem düşünülmüş ve muhteşem işlenmiş film.
  "hayatım roman" değil "hayatım çizgi roman" diyenlerin filmi.
  ve bir de,
  gerçek hayat çok karmaşıktır, doğrudur.
 • her boka sinir olan abaza bir memurun şöhret basamaklarını hızla çıkışı. filmin en özeti bu. ona göre izleyin; keyfine bakın.
  tabii ki paul giamatti'nin kendi tek başına film!

  --- spoiler ---
  o kadar poz yapan harvey pekar'ın sabahların sultanı gibi , kaynana semra gibi david letterman'a her hafta çıkışı da ayrı bir muamma...
  --- spoiler ---
 • film çok sıkıcı sekilde ilerliyor, paul giamatti bence ordaki adamdan çok homer simpson'a benziyor hem de çok. gerçekteki adam harvey pekar da teoman'in bikac sene sonraki haline benziyor. zincirleme benzetme kazalari.
 • " - joyce is right, you are obsesive compulsive "
 • “ordinary life is pretty complex stuff.” – harvey pekar

  gündelik hayatın beraberinde getirdiği tüm karmaşayı, kaosu açık ara senden benden fazla “hisseden” ve hayatının bir noktasında bu monoton dünyayı merkeze kendini yerleştirerek çizgi roman haline getirmeye karar veren harvey pekar’ın hikayesine kulak verin. efsanevi çizgi roman american splendor’ın kahramanı, içimizdeki pesimist harvey, bu gerçek/kurgu arasında seyreden dahiyane filme bizzat dış ses olarak da hayat vermiş.

  çizgi romandaki karakterlerin gerçek hayattaki karşılıklarıyla da tanıştığımız, zaman zaman bir belgesel izliyormuşuz duygusuna kapıldığımız ve ama en çok da harvey’in mottoları ve hayata bakış açısıyla kendimizden geçtiğimiz film 2003 yapımı bir şaheser.

  yönetmen koltuğunda shari springer berman ve robert pulcini var. harvey pekar’ı filmde canlandıran isim ise “çocuumu keserim’cesine sevdiğim aktörler listesi”nden paul giamatti. filmde harvey pekar’ın kendi kadar arızalı eşi joyce brabner’i canlandıran hope davis’in performansını da es geçmemek icap ediyor elbette.

  oscar adaylığı da bulunan filmin uluslararası festivallerde de toplam 60 adaylığı ve 28 ödülü var.

  “i felt more alone that week than any. sometimes i'd feel a body lying next to me like an amputee feels a phantom limb. all i did was think about jennie gerhardt and alice quinn and all the decades of people i had known. the more i thought, the more i felt like crying. life seemed so sweet and so sad, and so hard to let go of in the end. but hey, man, every day is a brand new deal, right? just keep on working and something's bound to turn up.”
 • gerçek bir hayat hikayesini anlatan 2003 yapımı ilginç bir film.

  cleveland’da bir hastanede dosyalama işlerine bakan (ve dolayısıyla çok az para kazanan) harvey pekar, aynı zamanda bir çizgi roman hastasıdır. pekar, günlerden bir gün, kendi sıradan hayatını çizmeye karar verir. daha doğrusu, resme yeteneği olmadığından, çöp adamlarla da olsa günlük hayatını kağıda aktarır ve bir gün bu işi profesyonel olarak yapmakta olan bir arkadaşına hikayelerini gösterir. arkadaşı hikayeleri beğenince bunları çizmeye başlar ve bu şekilde harvey pekar da gerçek bir çizgi roman karakteri olarak amerika’da tanınmaya başlar.

  film, bu hikayeyi konu alıyor. dahası, filmde sadece pekar’a (ve onun hayatındaki diğer insanları) canlandıran aktörlere değil, bu aktörlerin canlandırmakta oldukları gerçek kişilere de yer veriliyor.

  film hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://en.wikipedia.org/…i/american_splendor_(film)

  tema:
  (bkz: popüler kültür /@derinsular)
 • adam gozlerini kirptikca mutsuzlukta bi level daha atlamis lan sanki.

  guzel filmdir.
 • 23. uluslararası istanbul film festivali'nde 'görkemli hayatım' adıyla gösterilmiş filmdir.
 • kanına girip yıllarca insanın içinde dolaşan filmlerden. onun etkisinin yıllara yayıldığını ve her şeye dokunduğunu farkettim. sanırım sırrı, filmlerde bizden hep gizlenen yaşamı bir perde aralığından da olsa göstermesi. bunda tabi, karakterin gerçek yaşamdan biri olması ve hikayenin kaya gibi sağlam olmasının etkisi de var.
 • hayatının önemli bir kısmı boyunca kendi yaşadıklarını çizgiroman yapan bir adamın hayatının film yapılması ve filmde kendi hayatını çizgiroman hikayesi olarak anlattığını konu edinmesi itibariyle iç içe geçmiş bir tür ayna gibiydi.
  kazandığı şöhrete ve paraya rağmen emekli oluncaya kadar dosya memuru olarak çalışmayı bırakmayan, gıcık ama iyi bir amerikalının, yaşanmış bir amerika rüyası aynı zamanda.
  çok iyi yapılan iş her zaman aynı reflexi bulmaz.
  bu dünyanın neresinde olursa olsun biraz da şans işidir o.
  ama en azından yüzüne şans gülünce amıdamı dağıtan budalalar yerine bu tip insanların hala varolduğuna tanık olmak güzel.
  bunlardan biri olarak
  harvey pekar'ın hayat hikayesi güzel.
  film güzel.
  oyunculuklar da güzel.
  oyuncu ve gerçek harvey dahil.

  7.