şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gerçek bir hikayeden beyaz perdeye aktarılan, 2 büyük mücadeleyi anlatan, ilham verici, 2016 yapımı, alex ranarivelo filmi.
  ali jahani'nin hem düşman kabul edildiği ülkede tutunma mücadelesini hem de güreş minderindeki mücadelesini oldukça başarılı bir şekilde anlatıyor. ama filmi özel yapan asıl nokta:

  --- spoiler ---

  izlediğimiz hayat kesitinin, frank gallagher tadında başladığı rolüne miyagi usta ayarında devam eden, dayı rolünde izlediğimiz ali afshar'a ait olması. gerçek hayattan uyarlama olduğunu bilmek bile etkileyiciyken, son sahnede geçmiş, gerçek görüntüleri izleyip bu adamın bu sıkıntıları yaşayıp hollywood'a kadar geldiğini görüp etkilenmemek elde değil.

  --- spoiler ---

  ve bunu öğrendikten sonra filmin etkisi kat ve kat artıyor.
 • filmin en can alıcı sahnesi, günümüz ortadoğu'sunu ve özellikle türkiye'yi çok güzel anlatır:

  güreşçi olmak isteyen elemana (ki iranlılar) dayısı iki tane hayvani lobut gibi şey veriyor, bunları 100 kere çevirmesini istiyor ve gitmeye yelteniyor. çocuk da "bekle, kalıp kaç tane çevirdiğimi saymayacak mısın?" diyor, dayının cevabı:

  "neden, sen lübnanlı mısın? çocukların açken lüks arabada mı gezeceksin? sen güçsüzlüğünü bilirken millet seni güçlü mü sansın? kaybetmek istiyorsan hile yap"