şükela:  tümü | bugün
  • amerigo vespucci ye gonderme olsun diye isimlendirilmis olduguna iman ettigim terran science vessel. kerrigan hanim chrysalisten (tamam lan tamam koza) cikar cikmaz "terranlar kafami zigti su gune kadar, bakalim hasari geri alabilecek miyiz?" dusuncesiyle dev bir solucani canlandiran bize "beni amerigo'ya gotur" der. (x bizi diskoya gotur geleneginin o zaman da devam ettigini gormek hos tabi.) olaylar gelisip kerrigan (infested olani. sozluk kerrigan'i bal gibi seker gibi bir ablamizdir.) makineyi daha olumcul daha psikopat bir vaziyette terk ettikten sonra demodan anlasildigi uzere terran capulculari amerigoyu imha etmeye gelir, hunter killerlarla aralarinda numayis cikar, amerigo'nun kaderi fuzyon fenomenince tayin edilir.
  • bir stefan zweig kitabi. tam adi "amerigo: tarihsel bir yanlisligin hikayesi"
  • keşke tarih zweig ustanın anlattığı şekilde anlatılsa; kısa, öz ve tarafsız. neden sonuç ilişkisi çerçevesinde detaylar özden kopmadan verilse; ve tarihte herşeyin sanıldığının aksine siyah beyaz olmadığını belirterek.

--- spoiler ---
    latin dilinde kıta dillerinin tanım edatları dişiymiş. bu nedenle amerika kıtası adlandırılırken, amerigo'nun dişil karşılığı olan america kullanılmış.
    --- spoiler ---

bonus olarak;

hakikatın söylentiye yetişmesi nadiren mümkün olur. bir kez dünyaya söylenmiş bir söz burdan güç toplar ve kendisine hayat verenden özgür ve bağımsız yaşamayı sürdürür.
  • stefan zweig'in tarafsız yaklaştığı biyografilerinden biri daha. amerigo vespucci'nin amerikayı keşfetmediği ya da bir dolandırıcı olduğu ya da denizci bile olmadığı ya da bütün bunların kendisin planladığı bir dümen olduğu ya da her şeyin küçük bir hata ile başladığı... kafalardaki bütün sorulara cevap getiren, objektif olarak amerika kıtasının adının nasıl amerika olarak adlandırıldığını ve amerigo vespucci'nin bundaki payının ne olduğunu net şekilde anlatan kitap ya da zweig'ın dediği gibi "tarihsel bir yanlışın hikayesi."
  • olağanüstü bir araştırmanın sonucu ve zaten sağlam bir araştırmacılık örneği bu kitap. okurken, eskimiş kağıtların kokusunu aldım, desem yalan söylemiş olmam. incelikli, net, doğrucu bir amacı var. sıkmadan, uzatmadan, anlatmak istediğini anlatıyor. çok beğendiğim bir paragrafı da alıntılamadan edemem;

"fakat artık her türlü düzeltme için geç kalınmıştır. hakikatin söylentiye yetişmesi nadiren mümkün olur. bir kez dünyaya söylenmiş bir söz, buradan güç toplar ve kendisine hayat verenden özgür ve bağımsız yaşamayı sürdürür. bu sözün ilk kez dudaklarından döküldüğü genç adamın şimdi utançla onu bastırmaya, susturmaya çalışması boşunadır. söz çoktan havada salınmaya başlamıştır, harften harfe, kitaptan kitaba, ağızdan ağıza dolaşmakta, durdurulamaz ve ölümsüz bir şekilde zamanı ve mekanı aşmaktadır, çünkü aynı anda hem gerçekliğin hem de fikrin ta kendisidir o."
  • çoğumuzun satranç ile tanıyıp sevdiği stefan zweig’in, amerigo: tarihi bir yanlışlığın hikâyesi isimli kitabı da insanı sürükleyen cinsten. inanılması güç rastlantılar sonucunda sizi her sayfasında şaşkınlığa uğratmaktan geri durmuyor. ve bitene değin, siz de yeni kıtayı baştan keşfeden kâşiflerden biri oluyorsunuz istemeden.
    kitap, tam bir hediyelik aynı zamanda. zira kitap okumayı pek sevmeyen yahut sevdiği halde uzun okumalardan hazzetmeyenler için ideal bir hediye olarak görülebilir anlatılan bu masalsı gerçeklik.

geo dergisinin 2007 tarihli ocak sayısında, wolfgang michal imzalı bir yazıdan, 9. yüzyılda halife el-memun’un yönetiminde, bağdat sarayı coğrafyacıları tarafından hazırlanan, bilinen en eski arapça dünya haritasının, vasco de gama ve kristof kolomb tarafından kullanılan portolan haritalarına esin kaynağı olduğunu öğreniyorum. kitapla beraber, çok sevdiğim fransız aktör gerard depardieu’nün, ridley scott yönetmenliğindeki 1492: conquest of paradise filmi seyredilebilir.
  • çok çok kısa bir osmanlı-avrupa tarihi anlatılmıştır bu kitapta. kısa kısa haçlı seferleri, yenilikler, rönesans ve reformun temelleri, batı ve doğunun konumunda dini sürecin yaşama etkileri incelenmiş zweig tarafından. amerika'nın keşfi ve bunun osmanlıya yansımaları hatta afro-amerikan kesimin oluşumu, teknolojinin her branşta birbirini nasıl tetiklediği konuları da yine kitabın esas mevzuları. çok tatlı ilerleyen, sayfa sayısı az olan, leziz bir kitap.
  • ----------------------------------------------------

(bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi)

(bkz: bütün entry'lerini silen yazarlar listesi)

-----------------------------------------------------------

(bkz: #59026321)
  • kitap biyografi olarak tanımlanmış ancak bu bir kişinin biyografisi - ne kolomb ne de americo vespucci - değil, bu kitap bir kıtanın isimlendirme sürecini anlatır ve amerika'nın biyografisidir.

kitabın arka kapağındaki şu cümle tanıtım anlamında bana da yeterli geldi.

"stefan zweig, bu eserinde, bugün amerika olarak bilinen kıtanın bu adı alışının ardındaki inanılması güç rastlantılarla örülü "yanlışlıklar komedyası"nı anlatır."

amerigo ufak hacimli, tamamı 99 sayfa (fakat bölümler 11. sayfadan başlıyor) 2-3 saat içerisinde rahat okunabilecek tarihsel güzel bir kitap.

bölüm adlarını vererek bitireyim;

amerigo (11)
    tarihsel durum (14)
    otuz iki sayfalık ölümsüzlük için (27)
    bir dünya adına kavuşuyor (40)
    büyük kavga başlıyor (55)
    belgeler yığılıyor (72)
    vespucci kimdi? (82)

http://www.dipnoi.blogspot.com/…lslgn-hikayesi.html
  • elimde hızla eriyen kitap. "belgeler yıkılıyor" bölümüne ulaştım. anlatım o kadar güzel ki tüm dünya tarihini sıradan geçirsin istiyorum. açıkçası tarihi anlatımlar beni çok fazla memnun etmez, bu yüzden başta kitaba şüpheyle yaklaşmıştım. hatta okuduğum ilk stefan zweig kitabını bu olduğu için de, beğenmezsem kısa yoldan dönmüş olurum diye düşünüyordum.
    çok yanılttı, iyi ki yanılttı.
    o dünya tarihini sıradan geçirmemiş olabilir ama ben kitaplarını sıradan geçireceğim sanırım.