şükela:  tümü | bugün
 • amerika kitasina ilk ayak bastigi rivayet edilen italyan denizci..
  oyle oldugu veya tersi ispatlanabilmis degildir

  10 sene sonra gelen edit: italyanmış, portekiz'li demistim.. meger portekiz adina yapmış olayı.. soyadı zaten işkillendirmişti, tüm denizci, navigatör, tarihci, portekizli, italyan, amerikali, hepsinden ozur dilerim *

  - dostum portekiz'li dedin ama bunlar italyan ?
 • 1934 yılında sulara inmiş, italyan harp okuluna ait olan ve dolmabahçeye demir atmış koca yelkenliye isim veren adam.
 • dunyanin hareket eden en buyuk yelkenlisi.
 • amerika kıtası’na adını veren italyan denizci.. mart 1454’te floransa’da doğdu, 22 şubat 1512’de ispanya’da öldü..
 • aslen italyandir kendisi. zamaninda italyanin denizlerde en iyi oldugu devirlerde yetisti, italyan gemiciligi onu pisirdi. ancak venedikin, floransanin, papalikin ve cenevizin daha cok avrupa ve akdeniz olaylari ile mesgul olmalari nedeniyle, portekiz olaya el atti ve kendisine yuklu bir miktarda para verip "columbus'un hindistan sandigi bu yeni yerleri bi kesfet bakalim guzelim" denmistir kendisine.
 • cografya ve kozmolojiye kucuk yastan beri cok buyuk ilgisi olan,amerika kitasina adini veren italyan denizci..
 • italyan bir giyim markasi.
 • amerika kıtası’na adını veren ıtalyan denizci

  1499’da bilinen ilk keşif gezisi sırasında brezilya kıyılarını dolaştıktan sonra amazon nehri’nin denize döküldüğü noktaya ulaştı. dönüş yolculuğunda trinidad ve haiti adası’nı dolaşan vespucci, kendisinden önce bu bölgeyi dolaşan christoph colomb gibi yeni bulunan toprakların, asya kıtası’nın parçaları olduğunu düşünüyordu. ama bunun boyle olmadigini daha sonra ciktigi gezisinde farketti.

  1501’de ikinci keşif gezisine çıktı. cabo de santo agostinho’ya ulaştıktan sonra rio de janeiro körfezi’ni keşfetti. ardından, güneye yönelerek rio de la plata’ya indi ve patagonya kıyılarını dolaştıktan sonra bu toprakların asya kıtası’nın parçaları olmadığını anladi.

  vespucci, daha sonra mektuplarında bu topraklardan yeni dunya adıyla söz eder.
 • bir italyan denizcisidir. (floransa 1454- sevilla 1512)

  1490 'da ispanya'ya gitti. sevilla'daki bir italyan ticaret sirketine girdi. kristof kolomb 'un ikinci ve ucuncu yolculugunu donatti. kolomb'un kesiflerinden heveslenerek yeni topraklara gitmege karar verdi. 1499 'da amiral alonso de hojeda 'nin surinam kiyilarina yaptigi sefere katildi. 1501-1502 yillari arasinda yeni dunyaya yeni bir yolculuk yapti (portekiz gemileriyle) ve brezilya kiyilarini kesfetti. kolomb'un gozden dusmesinden sonra 1505'te ispanya'nin hizmetine girdi. 1508'de piloto mayor oldu.

  yeni kitaya adi kendi haberi olmadan rahip martion waldseemuller (hylacomilus) tarafindan cosmographie introductio... insuper quatuor americi vespucii navigationes adli eserde verildi.
 • halihazırda yüzen en büyük yelkenli gemi. seren armalı ahşap bir gemidir ve italyan donanması yelken eğitim gemisi olarak kullanılmaktadır.