şükela:  tümü | bugün
5260 entry daha
 • an itibariyle terk ettiğim ülke. bakalım özleyecek miyim ?

  ayrıca buraya “the greatest country” diyen amerikalılara sorun, başka hangi ülkelerde yaşadın diye, cevabı yüzde 90 başka ülkeye tatile bile gitmedim olacaktır.

  abi açıkçası zoruma gidiyor, bizim bir şehrimiz kadar yüzölçümlü ülkeler, bu ülkede gayet iyi bilinirken hatta festivalleri vs yapılırken, bizim kadar köklü bir ülkenin ve kültürün yalan yanlış tanıtılması beni çok üzüyor.

  türkiye’ye gitmiş amerikalıların tamamı memnuniyetten kendilerini kaybederlerken, gitmemiş olanlar medya yüzünden bir çok yalanla dolduruyor.

  aynı şekilde abd kendini diğer ülkelere de aşırı farklı tanıtıyor. öyle ki chris kyle gibileri ile karşılaşsa, aşağılanacak ve hatta öldürülecek olan yurdum insanından chris kyle’ı ve american sniper filmini övenler bile çıkabiliyor.

  zamanında 2 türk arkadaşla barda içiyoruz, bi tane yavşak geldi, laf attı. neymiş ırak gazisiymiş, bizde ok mok dedik piç gitmiyor. sonra bana diyo

  “şanslısın bugün seni öldürmeyeceğim”

  kafam attı, dedim “kimi öldürüyosun lan pezevenk” bira bardağını kafasına geçirdim , gözleri korkudan ve şaşkınlıktan açık kaldı amk zımbosunun.

  edit: olay sonrasında bardan atıldık tabi, ama polis çağırmadılar, bizde mekandan uzaklaştık.

  edit: pkk operasyonlarını “masum kürtlere soykırım” olarak medyada veren ülke.

  edit 2: 700 yıllık tarihi var barbarız tabi amk diye mesaj atmış bir tane kansız orospu çocuğu. burda bu kadar kendini aşağı gören herif, amerika’ya gelse ilk gördüğü sarışın amerikalının penisine yapışır sanırım.
 • hukuk devletiymiş de yargısı bağımsızmış da, külahıma anlatın.

  reza zarrab'ı hatırladınız mı? trump serbest kalması için baskı yapmış. ne zaman ortaya çıkıyor bunlar? 9 ekim 2019 barış pınarı harekatının başlamasından sonra.

  https://www.bloomberg.com/…lient-facing-doj-charges
 • yonetim sistemi demokrasi degil oligarşidir.

  american political science association tarafindan yayinlanan perspectives on politics 2014 raporunda aynen soyle yazilmis:

  "multivariate analysis indicates that economic elites and organized groups representing business interests have substantial independent impacts on u.s. government policy, while average citizens and mass-based interest groups have little or no independent influence. the results provide substantial support for theories of economic-elite domination and for theories of biased pluralism, but not for theories of majoritarian electoral democracy or majoritarian pluralism."

  hukumet politikasini ekonomik elitler* belirliyor, siradan vatandasin hic bir etkisi yok diyor kisaca. bu da gayriresmi bir oligarsiye isaret ediyor.

  kaynak: https://www.cambridge.org/…3959d0a304d4893b382b992b
 • kendisinin oligarşi olduğunu electoral college'dan anlayabilirsiniz.

  kısacası, halk başkan falan seçemez, başkanı seçecek insanları seçer, ve o insanlar da başkanı seçer. sistem böyle kurulmuştur çünkü kurucu babaları halka güvenmemiştir. (haksızlar mı hayır..)

  nitekim hillary'nin oyu daha fazlayken electoral college trump'ı başkan yapmıştır.
  peki electoral college neye göre seçim yapar? tamamen duygusal sebeplere göre...

  ve buna rağmen adamlar kendilerini dünya üzerinde demokrasinin beşiği falan ilân ediyorlar. aslında bunların dünyadan bu kadar kopuk, kendi gerçekliklerinde yaşıyor olmalarına bu kadar şaşırmamak lazım, adamlar böyle..

  kaynak
 • yonetim sistemi oligarsi degil,
  plütokrasidir
 • yönetim sistemi matriarchy olması gereken ülke.
 • yönetim sistemi türkiye’den bin kat iyidir.

  adamlara bak muz cumhuriyetinde yaşayıp özgürlükler ülkesinin yönetim sistemini eleştiriyor.
 • hakkında çok güzel eleştirilere sahip bir belgesel olan ülke. izleyince gözleriniz açılır ve amerikanın filmlerde olduğundan çok farklı bir ülke olduğunu anlarsınız. şimdi nereyi işgal edelim
 • electoral college'in yani sira bazi eyaletlerde electoral vote'un popular vote'u kazanan adaya verilmesi kanunla zorunlu hale getirilmistir. ondan sonra ortamlarda demokrasi dersin.

  ben simdi aday olarak sirf bu eyaletlerde popular vote'u goturmek icin kassam, electoral college'in yasal olarak eli kolu bagli bana vermek zorunda.

  bu olay %51 vs %49 gibi ba$ ba$a giden eyaletlerde cok onem kazaniyor.

  bir de bu var, nedir bu?
23 entry daha