şükela:  tümü | bugün
5452 entry daha
  • abd'li ile iliskilerde erkek/kiz arkadas ve aileleri kesinlikle green card olasiligini dusuneceklerdir.

benim kizin ailesi cok defa kendi aralarinda green card dedikodusu yapmislardi. dusunuyorum, ben burada yasasam ben de oyle dusunurum. insaniz iste her ihtimali dusunuyoruz.

90 day fiance programi da belki abd'lilerde paranoya olusturabiliyordur, dogru. ne tipler goruyoruz, adamlar green card icin evleniyorlar, rol yapiyorlar falan. bu programin bir diger yani ise aralarinda yas farki cok fazla olanlarin, dil bariyerleri cok saglam olanlarin, kultur farki cok olanlarin nasil green card aldigini gosteriyor. bi eleman "ya sunlara bile vermisler amk, bana mi vermicekler" diye sorabilir, gaza gelebilir, umut bulabilir.

iliskilerine gelecek olursak, abd'li ile evlenilmez amk. sevgili olunur, o da uzun vadede olunmaz amk. en temizinin ben 6 ay oldugunu dusunuyorum, daha kisa tutmak tercih meselesi. nedenine gelirsek, kulturler cok sacma bir sekilde farkli, bu saatten sonra da ne o degisir ne de sen amk. turk kiziyla da evlenme, cocuklar cok arada kaliyor kanka. en iyisi takilmana bak, "ne zaman evlenceksin" diye soranlara "yarram" dersin.
  • (bkz: ivy league üniversitelerinde yahudilere iltimas)

2000li yıllarda yahudiler, ivy league'de kendilerine ayrımcılık yapıldığı iddiası ile arka arkaya kitap yazıyorlar. the chosen one, the gatekeepers, the price of admission

en ünlüleri chosen one'dan bir kaç satır: 1961 yılında, rabbi israil, yale başkanına gidip ivy league üniversitelerine yahudilerin kabul oranlarını gösteriyor. yale %12 oranı ile en az, columbia %45 (oha), princeton %15, darthmouth %15, harvard %21. utanmıyor musun antisemitist yale diyor. sonra 1966 yılında, yale'de yahudilerin oranı %30'a çıkıyor. sonunda antisemitik hal ve hareketlerini terk etmiş sayılıyorlar. nüfuslarının %2 olduğunu düşününce 5 yıldızlı bir yüzsüzlük örneği. upenn'de de oran %40 bu arada aynı tarihlerde.

arkasından, nüfusları arttığı halde asya-amerikalıların ivy league'e kabul oranlarının değişmediği söylenerek "yeni yahudiler, asya kökenli amerikalılar mı?" diye ortaya atılıyor.

2015'te bir grup asya-amerikalı harvard'ı mahkemeye veriyor ama mahkeme ayrımcılık yok diye sonuçlanıyor.

the myth of american meritocracy. burada aslında beyazların aleyhine ayrımcılık olduğu ortaya konuluyor.

yapılan şey şu: https://nces.ed.gov/ sitesinde üniversitelerin ırk bazında kabul oranları alınıyor. ancak bu kabul oranları içerisinde yahudiler için ayrı bir sekme yok ancak yahudilerin https://www.hillel.org/ diye bir sitesi var. burada yıl yıl yahudilerin üniversitelere kabul oranlarını yayınlıyorlar en yahudi dostu üniversiteler diye ve the chosen one'ın yazarı jerome karabel bile bu rakamlardan faydalanıyor.

2006-2012 arası kabul oranları. harvard: %25, yale %26, brown %24, columbia %25, cornell %23, upenn %26.

makalenin istatistikleri ile ilgili sayfa. buradan pdf'lerin bulunduğu tabloda yıllara tıklarsanız kaynağa ulaşabilirsiniz, gerek hillel.org'dan gerekse reformjudaism'den kaldırılmış. ancak 2015 yılından bir veri. oranlar düşmemiş, bilakis artmış.

üstelik amerikan üniversitelerinde, affirmative action denen, maddi olarak dezavantajlı gruplara yönelik pozitif ayrım var. bu nedenle beyazların kabulü sınırlandırılarak, siyah, latin, asyalı öğrencilere öncelik tanınıyor.

appendix c'de ırk bazında kabul oranları var. örneğin harvard 2011 yılında %45 oranında beyaz kabul etmiş, %25 zaten yahudi. kalan %20'lik kısım diğer dinlere ait beyazlar. ancak asıl kabul oranının daha yüksek olduğu düşünülüyor, çünkü artık beyazlar ırkını beyan etmiyormuş. unknown rakamındaki yıllar içindeki yükselişin sebebi bu.

ancak unknown oranının hepsini beyazlara yazsak bile %30 civarında bir kabul oranına denk geliyor ki (appendix b'de 18-21 yaş arası nüfus var) nüfusu %1.8 oranındaki yahudilere %25 kabul oranı söz konusu iken %55 oranındaki diğer beyazlar için %30 kabul oranı demek.

daha önceki entrylerimde yazmıştım, eğer yahudilerle beyazlara eşit şans tanınıyorsa, bu kadar nüfus farklılığına rağmen, bu temsil oranlarının oluşabilmesi için yahudilerle beyazlar arasında sadece 15 puan değil, 30-40 puan zeka farkının olması gerekiyor.

bu arada 2006-2012 döneminde söz konusu üniversiteler:

harvard başkanı: kocası yahudi, harvard'ın mevcut başkanı da yahudi, yale: yahudi, yale'in mevcut başkanı da yahudi, , upenn: yahudi, cornell: yahudi, columbia:yahudi, brown'un mevcut başkanı: yahudi, o dönemki başkanı zenci ancak akademik işlerden sorumlu kişisi yahudi, mütevelli heyeti başkanı da yahudi

bu da bonus: newyork university: karısı ve çocukları yahudi imiş

söz konusu kabul rakamları ve nüfus oranları dikkate alındığında ivy league'e kabul şansınız eğer yahudi iseniz %4, asyalı iseniz %1, yahudi olmayan beyaz iseniz binde 1 olarak hesaplanıyor.

üstelik jew york times hala bastırıyor, wasp egemenliği için asyalılara kota konuyor diye ahahaha, bu da yahudiler chosen people diyen akademisyen

beyaz alımı biraz daha düşsün, nasılsa içindeki yahudi payı sabit. giremeyecek olanlar yahudi olmayan beyazlar. böylece yahudiler için wasp tehlikesi ortadan kalksın. mükemmel.
41 entry daha