şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
5959 entry daha
  • new york eyaletinde emekli olmuş doktorlara ve sağlık çalışanlarına gerekli olursa yardım etmeleri için çağrı yapılmıştı, 40 bin kişi gönüllü olmuş.

new york valisi "social distancing" işe yaradığını, günde 10 binden fazla test yapıldığını ve pozitif çıkan hasta oranının azalmaya başladığını gözlemlediklerini söyledi. ona rağmen army corps of engineers javits center'ı 1,000 yataklı hastaneye çeviriyor ve gene 1,000 kişilik orduya ait yüzer hastane new york'a demirlemek üzere. temizliğe gelemeyen kaçak çalışanlarına para vermeye devam eden bazı insanlar diğerlerini ikna etmeye çalışıyor.

batan, çöken, yıkılan amerika'da durum bu.
  • -bilmem ne center 1000 yataklı hastaneye çevriliyor,

-orduya ait 1000 kişilik yüzer hastane istanbula'a demirlemek üzere.

-temizliğe gelemeyen kaçak çalışanlara para vermeye devam,

-emekli sağlık çalışanlarından 40 bin kişi gönüllü....

bunlar türkiye'de olsa:

-türkiye'nin 4 bir yanından yardım çığlıkları yükseliyor!!1!!!1 (bkz: #103978560)
    -ülke batıyor !!111!
    -türkiye süreci yönetemiyor!!!!111
    -kapasite yetmiyor emekliler bile gönüllü olmaya çağırılıyor!1!!11!!!
    -iyyy ortadoğu!!1!11!!

diyecek vatansız ahval news okuyucularının gözleri kapalı yalamaya devam ettikleri ülke. (ahval news'i silmiş:) )

allaha şükür türkiye'de 2 trilyon falan yok.. şimdilik imkanlar yeterli, istanbul'a da demirleyen birşey yok..
    bizimkiler evde, belediye market alışverişlerini ayaklarına getiriyor.
    marketler dolu :)
  • halen biz new york'tan ucus aliyoruz vaaaa diye bagiran cagiran var. salgini kotu yonetiyor diyen var.

o kodumunun turuncu kafali trump'i sagolsun, hafife aldigi icin mart basina kadar yonetim filan yoktu ama 3 haftadir saglam adimlar atildi. adam gibi adimlar atildi. hatta ben hic bir konuda bu kadar iyi adimlar atildigini gormedim.

rakamlara bakip bakip degerlendirmeyin. cunku;

1. new york test yapiyor. buyuk sayida test yapiyor, sayi o yuzden buyuk.
    2. test yapanlarin cok buyuk cogunlugu hastanelik durumda degil. drive through testler yapiliyor. arabasiyla gidiyor. camini aciyor, agzindan salya ornegi aliyorlar. oradan evine donuyor.
    3. uluslarasi havaalani, uluslarasi terminalleri, limanlari, trenleri olan. bol turist alan her mega kentte asagi yukari new york kadar vaka vardir. bilmiyorsunuz cunku test yapilmiyor. 80 milyon ulkede 3000 test ne lan? tasak mi geciyorsunuz? buna guvenip hareket ediyorsaniz bittiniz zaten.
    4. ayrica abd bir ay onceki gevsekliginin faturasini goruyor su an. bugun aldigi onlemlerin iyi sonuclarini da bir ay sonra gormeye baslayacak. turkiye 2-3 hafta boyunca artis gorecek, maalesef gunde binlerce vakaya ulasabilir. sonra yavaslama baslar. ama bu surecte okullari erken kapamalari en olumlu hareket oldu. o konuda takdir ettim.

ayrica yukarda patates kizartmasi, kurye murye diye birileri birseyler sacmalamis.

bak kardesim abd'nin en az yarisi devleti sevmez, devletten bir sey beklemez, devlete guvenmez. off the grid yasamak isteyen milyonlarca adam var abd'de. onu bir kere aklina yerlestir. burasi sosyal devlet degil, bunu bir kabullenin. sosyal haklarini disinle tirnaginla kaziyarak calistigin ozel firmalardan alirsin. devletten bekleyeceksen kuba'ya yerles, finlandiya'ya filan git, sosyal devletlerin oldugu ulkeyi tercih et. ben kendi adima devlet kapisina ne kadar az gidersem o kadar iyi diye dusunuyorum. devlet bana bakmayacakmis gibi planimi yapiyor ve ona gore yasiyorum.

uzun yillardir buradayim. oldukca iyi bir ise ve oldukca iyi bir saglik sigortasina sahibim. turk insaninin en buyuk hatasi buraya geldiginde ayaginin altina kirmizi hali serilecegini saniyor. oyle birsey yok. tam 10 yil once tam zamanli sigortali bir is bulabilmek icin 3 hafta boyunca gecede 50-60 resume yolladigimi biliyorum. en az 30 is gorumesi yaptigimi biliyorum. is gorusmesi yapa yapa en sonunda adamlarin ne aradigini, ne istedigini anladim. peki ne kazandim?hayal ettigimden daha iyi bir maas, emeklilik, saglik sigortasi, hayat sigortasi, refah. su anda calistigim firma beni isten cikarirsa 7 ay boyunca maasimin ve saglik sigortamin tamamini odeyecek. sonrasinda istersem issizlik sigortasi alabilecegim. ama bunca yillik birikimle is bulmak artik zor degil. bu noktaya ulasmak kolay mi oldu? kesinlikle olmadi. essekler gibi calisip, surekli kurslara, sertifikalara giderek oldu. benim abd ile ilgili tek bildigim, cok calisip girisken olup, firsatlari degerlendirirsen devlete ihtiyacin kalmaz. hatta verdigin vergiyi bile gereksiz gorursun. cunku devlete ihtiyacin yok.

politik olarak biz icerden yeterince elestiriyoruz zaten. amerika burada oz elestiri yapmiyor diye dusunuyorsaniz, iki secimdir bernie sanders gibi bir adamin direkten donusune taniklik ediyorsunuz, onu dusunun. demek ki sistem herkese bakamiyor ulkede. bir sosyal devlet arzusu var ve buyuyor. abd'li kodamanlar sosyal devlet istemiyorsa bunu bu insanlara firsatlar ve refah sunarak saglayabilir. amazon deposunda kolelik sartlarinda is, 30 yil mortgage ile cozemez. eminim trump sonrasinda epey olumlu degisim gorecegiz. uretimin cin'den geri gelecegini dusunuyorum. yuksek kaliteli amerikan mallari geri gelebilir.

su ulke hakkinda iki youtube videosu izleyerek yorum yazmayin. bu ulkenin sorunlarini da, artilarini da yasayan bilir. her sene yuz binlerce insan gelip, hayatini burada kuruyorsa bir sebebi vardir. begenmeyip geri donuyorsa da bir sebebi vardir.
  • vatandaşlarının köpek gibi vergi verip sonra da devletten birşey istemedikleri ülke.

çünkü devlet devreye girerse komünist olma olasılığı belirebilirmiş.
    "kübalaşma" ve "venezuelalaşma" tehlikesi hala devam ediyormuş.

peki abd devleti vergilerle ne yapıyor?

örn. yıllık 725 milyar dolarlık askeri bütçe hazırlıyor.
    sağa sola ve hayaletlere savaş açıp trilyonlarca dolar harcıyor.

sonra da abd halkına dönüp
    "sizi komünist, müslüman ve korona olmaktan koruduk" diyor.
  • covid-19 vaka sayısında italya'ya selektör çakan ülke.70 bin oldular neredeyse. 1 haftaya kalmaz çin'i de geçip zirveye oturur.

edit:enrty’mde de belirttiğim gibi sadece toplam vaka sayısından bahsediyorum.nüfusa oranla kıyaslarsak işin rengi değişir tabi.
  • covid-19 hasta sayilarinin italya ile karsilastirilmasi dogru olmayan ulke. italya'nin nufusu 60 milyon, amerika'nin 330 milyon. dolayisiyla amerika'daki toplam rakamlarin italya'daki rakamlari gecmesi normal. surec de cok sahane yurutulmuyor, orasi kesin, ancak oranlara bakmak yerine toplam rakamlari karsilastirmak yanlis.
  • halkın çoğunun devletten nefret etmesinin sebebi devletin jeff bezos vs. gibilerden 0 (sıfır) dolar vergi alınıyorken sağlık izni bile olmadan çalışan insanların paychecklerinden kestiği vergiler sonrası halka birşey vermeyerek military industrial complex kalantorlarının cebini doldurması olabilir.

bunu da "devletten birşey beklemeyinnn !!!" diye heroic bir şekle sokan adamlar var...

ağzınıza bile sıçsa kusur bulunamayan ülke.

bu arada

italya'nin nüfusu 60 milyon, amerika'nın 330 milyon.

doğru,

italya'nın gdp'si 1.935 trillion usd.
    abd'nin gdp'si 19.39 trillion usd.
  • çılgınlar gibi sars-cov-2 testi yapan ülkedir. arkadaş madem paran ve imkanın vardı neden erken başlamadın testlere ? ortadoğuda çok takılmaktan iyice birbirlerine benzediler. başkan seçimleri olsun, kritik olaylarda geç karar almalar eee üzüm üzüme baka baka kararır.
  • iki trilyonluk ekonomik yardım paketinin geçmek üzere olduğu ülke. ama devletten bir şey beklememek gerek diyenler bulunur.

bu arada kesin olan 2 trilyonluk kısım, 6’ya da çıkabilir.

2 trilyon ne demek anlamak için alternatif yollar düşünelim. national cancer institute’ın yıllık bütçesi 5-6 milyar dolar. national institutes of health’ın 40 milyar falan. en iyi 10 ilaç şirketinin yıllık araştırma paralarını topla 100 milyar dolar etmiyor.

abd’de her sene 2 milyona yakın kişi kanser oluyor, 600 bin kişi de kanserden ölüyor.

şimdi soru (bütün dünya için), solunum yolu enfeksiyonuna yol açan bir virüs için en iyi savunma yolu yumurta kapıya dayandığında trilyon dolarlar harcamak mıdır? bu arada savunma derken tedaviden bile bahsetmiyorum. savunma diye yaptığımız şey hastaneye yığılmayı önlemek.

mevcut sistemin aklı var mı? iş trilyon dolar boyutuna gelmeden parmağını oynatabiliyor mu? peki sistem neden burnunun bile ötesini göremiyor?
129 entry daha