şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
7166 entry daha
  • çin ile enfes bir sidik yarışı var başlık altında. bunu hem çini hem amerika'yı savunanlar için söylüyorum. şunu da söylemeliyim ki bu iki ülke arasındaki makas daraldığı için burada ötüyorsunuz. ne çin ne amerika atıyorum 80'lerdeki gibi değiller.
    biri de demiş ki çin ve rusya'dansa amerika olsun. evet senin duyguların çok önemli çünkü. öyle yeğlermiş çünkü. olur paşam.
  • ne zaman dış siyasette agresif politikalar uygulamaya geçse özellikle -askeri- açıdan önce alman kökenli başkanların iktidarda olduğu devlet

(bkz: dwight d. eisenhower)
    (bkz: donald trump)
    (bkz: george w. bush)*
  • komplo teorilerine çok inanan biri değilimdir ama bazen abd'de; küreselci ailelerle(rothschild) savaş yapan bir kliğin olduğuna inanasım geliyor. dünya üzerindeki bu kadar ki savaş ve yerine oturmazlık başka bir anlatım kabına sığmıyor sanki. mantıksız geliyor çünkü abd gibi komplike bir devlet yapısını birkaç ailenin yönetmesi insanlığın gelişim sürecine ters bir durum. mantıklı geliyor çünkü parayı cidden onlar yönetiyor, fed gibi yerlerin başkanını hala bu aileler atıyor.

keza; abd-çin savaşında da bu yukarıdaki konuyla alakalı mı bilemiyorum. çin muazzam bir ekonomik atılım gösterip abd'yi geçiyor. komplo teorisyenlerine göre işin arkasında rothschild ve onun kontrolündeki diğer zenginler var deniyor. mantıksız olanda şu; rotschild veya başka zenginler niye insanlık düşmanı, demokrasi düşmanı çin'i daha güçlü kılsınlar? abd'deki bağnazlık seviyesi çin'i geçti mi ki veya abd'de ki teknolojik gelişim seviyesi durdu mi ki böyle bir yola başvursunlar. ucuz insan gücü elbette önemli bir faktördür ama bu faktör çin'i bir ekonomik dev haline getirmek için yeterli bir sebep midir?

80'lerin sonunda bize öğretilen; abd kendisine düşman belirliyor ve o düşman üzerinden dünyayı kontrol ediyordu. ilk düşmanları; sovyetler birliği(rusya) olacak ardından islam ülkeleri olacak en sonda da çin olacak dendi. biz şimdi islam ülkeleri aşamasındayız. müslüman dünyasını kan götürüyor. ama sanki koronavirüs ile birlikte çin aşamasına geçildi bile.

abd'nin ortadoğudan boşalttığı alanları da rusya ve türkiye doldurmaya başladı. abd; israil, kuzey ırak, kuveyt ve suudi arabistan topraklarında çok kuvvetli ve oradan çıkmış değil. bu ülkelerdeki iktidarlar; kudretini abd askerlerinden alıyorlar. ama bunların dışında kalan her yere rusya ile türkiye giriyor. abd operasyon kuvvetlerinin çin'i çevrelemek için asya'ya kaydığı söyleniyor.

bu virüs; abd ile çin savaşı ise bu iş nükleer savaşa kadar gidebilir nihayetinde.
  • aylardır tayyip ve süleyman soylu'nun trajikomik covid-19 kararlarından daha salakçalarını uygulayan yöneticilere sahip ülke. gerçi başkanı çamaşır suyu için dezenfektan için diyen bir ülkenin valilerinden ne beklersin ki?
    yaşadığım eyalette covid19 vakaları hiç çok büyük boyutta olmadı. pandeminin en hararetli dönemi mart-nisan-mayıs'ta stay at home emri verildiği günlerde bile maske takmak mecburiyeti yoktu. tavsiye kararı vardı. taa ki geçen haftaya kadar.
    heryer açıldı, günlük hayat eski yoğunluğuna geldi ama birden bire maske takma mecburiyeti geldi.
    dışarda değil ama kapalı mekana girerken maskesiz giremiyorsunuz. ne güzel önlem diyebilirsiniz ama durum tam olarak şu.
    4 arkadaş restoranta gidip yemek yiyeceksiniz. mekanın önüne kadar maskesiz geliyorsunuz, maskeleri takıp içeri giriyorsunuz. masanıza oturana kadar 1 dakika maskeniz takılı ve oturunca çıkarıyorsunuz çünkü yiyip içeceksiniz. 4 kişi yüksek sesle sohbet ederek, ağzınızdan tükürük saçarak yiyip içiyorsunuz maskesiz ve hesabı ödedikten sonra tekrar maskelerinizi takıp kapıya doğru yürüyüp dışarı çıkana kadar 1 dakika daha maskenizi takıp dışarı çıkınca tekrar maskenizi çıkarıyorsunuz.
    toplam restorant içinde 2 dakika maske takmak için yanınızda maskeniz olmak zorunda yoksa içeri giremiyorsunuz.
    ve bu saçmalık ilimin ve bilimin dünyadaki öncü ülkesinde gerçekleşiyor.
  • bence artık eski bayraklarından vazgeçip yeni bir bayrak kullanmaları gerekir; ne bileyim mesela o yıldızlar ve şeritler falan pek de uymuyor gibi.
    bence yeni bayraklarında beyaz zemin üzerine kocaman bir "oh my gosh" yazabilir veya yine aynı koca bir "fuck" yazabilir. yazılar kırmızı olabilir ve bold bir karakter uygun olur.
  • çin gibi ateist komünist bir ülkendense semavi dinlere inanan ifade inanç düşünce basın özgürlüğü olan bu ülkeyi yüz kez yeğlerim.
  • anthony fauci dedemin bugun senatoda verdigi ifadeye gore onlem alinmazsa gunluk yeni hasta sayilarinin 100bine cikmasi kuvvetle muhtemel olan ulke. elizabeth warren olu sayilari kaca cikar diye ustune gitti cok ama dedem sayi vermek istemiyorum dedi, ne yapsin adamcagiz daha fazla panik yaratmak istemiyor ama durum da hic parlak degil. bu sayilarin cok hizli arttigi eyaletlerde zaten hastaneler de dolmus, olumlerdeki artisi birkac hafta icinde maalesef hep birlikte gozlemleyecegiz.
  • abdnin cok yonunu elestirdim. adina, ulkesindeki insanlarin yeteneklerine, bilgi birikime yakismayan sacmasapan olaylari elestirdim

ama senatodan secilen bir grubun, ust makamdaki birini onune cagirip, bir gunde saatlerce, birkac gun cocuk azarlar gibi sorgulamasini takdir ediyorum. dunyada baska hicbir ulkede bunu gormedim. abdde baskanin sorgulandigini gormedim, ama ordudan ve politikadan cogu yuksek konumdaki kisi sorgulandi

senate hearing official diye youtubeda aratabilirsiniz. ornegin sunu buldum. ki bundan daha sert tartismalar var bulabilirsiniz

https://www.youtube.com/watch?v=irldgvuuxmy

turkiyede bunun olacagini sanmiyorum, ama neden olmasin. umarim bir gun
  • yağma için özel mülke giren social justice warrior'ları def eden çift sizi kutluyorum. daha iyi bir amerika için bireysel silahlanma şart.

görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
96 entry daha