şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
7918 entry daha
 • insanlık tarihinin sonuna doğru yalnızca bir devlet ayakta kalacaksa, o muhtemelen abd olacak.
  götünde don olmayan adamlar amerika'da doğum yapmaya gidiyor. evi yok, arabası yok, kredi çekip 33.000 doları bayılıyor, çocuk amerika'da doğsun diye, vatandaşlığı bile deli para.
  üniversite okumak yüz binlerce dolar, ama insanlar acımıyor, gömüyor parayı. hastaneleri, okulları para basıyor.
  dünyanın en çok güven duyulan para birimine sahip, herkes onun peşinde. afrika'ya da gitsen, rusya'ya da gitsen cebinde dolar varsa kral sensin.
  california tek başına almanya kadar sermaye üretiyor, ekonomi check.
  dünyanın kafası çalışan her milletten bilim adamları amerikaya kapağı atma peşinde, bilim check.
  teknoloji firmaları sürekli fonlanıyor, hintlisi, japonu, çinlisi kafası çalışan mühendisler amerikaya kapak atma peşinde, teknoloji check.
  teknoloji + para = askeri güç check.
  zeki beyinlerin hiç bitmeyen göçü + para = eğitim check.
  adamların yapılacaklar listesinde pek bir şey kalmamış. bir de bize bak, ne bilim kaldı, ne teknoloji, ne eğitim, ne ekonomi, ne güvenlik. parlak zekalar kaçma derdinde. bir gün bu orta doğuda mad max dünyası yaşanacak, biz de bu dünyanın mensupları olacağız. ödüm kopuyor ama yapacak bir şey yok.
 • insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük terör örgütü.
 • saglik sistemi cok kotu olan ulke.

  bulundugum eyalet bugun itibari ile asi olmak isteyen herkesi bedava asilamaya baslamistir, hem de saraydakilerin oldugu asilar ile.
 • 10 gun icerisinde hic bir sey olmayacak merak etmeyin. inanmiyorsaniz videosu burada.

  brookfield place
 • onumuzdeki yillarda dunyadaki sosyal medya-anayasa-demokrasi-protesto hakki fitilini bu son hafta yasanan olaylar fitilledi. dunyanin onundeki devrimlerin kontrolunu adeta eline almis tech devlerinin oldugu ulke konumunda suan amerika. o yuzden biden baskanliginda ve sonrasinda bu acidan neler olacak, butun dunyayi etkileyecektir...

  trump'in sonunda gitmesine sevinsem de, son anda yaptiklari ve sosyal medya sirketlerinin ona verdigi tepki, ileride progressive sol'un basina patlayacak diye dusunuyorum. trump'in tweetlerini "bizim siddet kurallarimizi ihlal ettigini 'dusunduk'" diyerek, adeta sezgisel bir tepki veren sosyal medya devleri, yarin birgun ileride bir sol protesto oldugunda aynisini amerika'da ve devaminda dunyada yapmayacagi ne malum? gezi protestolarinin direkt twitter tarafindan engellendigini dusunun! tamam trump bir okuz ve narsist ama... ayni kurali diger tarafa uygulamayacaklarinin garantisi var mi? yok. ustelik, ipin ucu salindi bir kez ve tech devleri artik devlet ustu bir guce ulasti adeta...

  trump kendi narsizminin kurbani oldu, orasi belliydi ama actigi yaralar ve etki uzun zaman basimiza bela olacak. hos, trump tek sorun degil, buyuk sorunlarin aciga cikan belirgin bir semptomuydu ama en azindan ondan bir sure uzakta durmak iyi gelecek. adam kaos manyagi... turkiye'de kaos icinde buyudum, yoruldum. amerika'ya geldim. bari burada pesimi birak, huzur istiyorum. he, tv'de her daim kavga yok diye gercekte kaos bitmis olmuyor elbette anladin sen onu, ama diplomasiye ihtiyac var ve konusulacaksa zaten gercek konular konusulsun, yuzeysel 'o bunu dedi, su sunu dedi' tv pundit'lerinden gina geldi artik.

  trump'in yarattigi kaosa dair fikirlerim de soyle idi
  (bkz: twitter'ın trump'ın hesabını kapatması/@sacmalog)
  (bkz: 6 ocak 2021 amerika protestoları/@sacmalog)
 • dünyanın başka ülkelerinde özgürlük, demokrasi diye sattığı bütün değerlerin bir yalandan ibaret olduğunu gösteren ülke. kendi seçilmiş başkanının sesini kısan ülke sana neler yapmaz. dünyanın diğer taraflarında çok daha şiddetli kalkışmalar oldu, yüzlerce, binlerce insan öldü, ama amerikan sosyal medyası bunu engellemeyi bırak, çoğu yerde körükleyen işlere imza attı.

  geri plandaki yönetiminde hala barbarların olduğu ülke. demokrasi, özgür düşünce felan işin cilası, görünen marka yüzü.
 • amerika; pandemi yuzunden bu yil kendini isgal etmek zorunda kalan ulke. **
 • en büyük(güya) demokrasi dedikleri ülkenin meclisinin koridorlarında askerler uyuyor falan. çok acayip ülke. yakında tam darbe olursa şaşırmayın.
 • demokrasi adına hiç bir mücadele vermeden, bir kişinin "alın size demokrasi" diye demokrasiyle tanıştırıldığı ülke vatandaşları tarafından demokrasi dersi verilmeye çalışılan, modern dünyanın ilk demokrasilerinden biri olan devletler birliği. kuruluşu ve gelişimi sırasında da demokrasi için en çok kanı dökülen ülkelerden biridir.

  arkadaşım, bakın, demokrasi %50.00001 oy aldığın için her istediğini yapabilmek değildir. ifade özgürlüğü kendi düşüncen hariç her düşünceyi linç edip itibarsızlaştırmaya çalışmak, başkasının özgürlüğünü kısıtlamak değildir.

  demokrasi, ülkedeki her kesimin hakkını korumak ve kollamaktır. gerekirse diğer seçmenlerin hakkı için kendi seçmeninle karşı karşıya gelmektir. en az değer verdiğin değil, en çok istediğin şeyden feragat etmek, toplumun genel çıkarı için, tüm kesimlerin ortak paydada buluşmasıdır.

  ifade özgürlüğü, kişinin başkalarının temel hak ve hürriyetlerini kısıtlayıcı, onurlarını ve şereflerini aşağılayıcı sözlere başvurmadan, bir konu hakkında fikir belirtmektir.

  bu nedenle, trump'ın sesinin kısılması, ifade özgürlüğünün ve demokrasinin korunması adınadır aslında. geldiğinden beri sürekli düşman üreten, insanların kafasındaki amerika algısını 4 senede yerin dibine sokan, milletin uğruna kan döktüğü "constitution" denilen şeyi ayaklar altına alan, aykırı seslere hiç tahammülü olmayan bir adamın sesinin kısılması çok normal bir şeydir.

  edit: çin yalaması hemen gelmiş altımıza pislemiş, trump'ın susturulmaması hukuk değil, tech giantların kararıyla olmuştur diye. kardeşim sen karışmasana abd'nin iç işlerine. çin'in iç işlerine karışma deyip her fırsatta abd'ye niye saldırıyorsun. ayrıca dediğim gibi, adamlar anayasasına bağlı. hıyarın biri çıkıp halkı kin ve düşmanlığa sevk edip 0 delil ile çaldılar, sokaklara inin deyince susturdular. beynin olsa bu adamı 4 sene boyunca değil de, niye şimdi susturdular dersin de, yok işte. velev ki mahkeme kararıyla yapacaksın. ne olacak? sen savcılığa vereceksin, dosya incelenecek, dava açılacak, davada sanık dinlenecek, sonra trump çıkacak davayı uzatmak için taklalar atacak. o süreçte de milleti gazlamaya, saldırganlaştırmaya devam edecek. gerek var mı? bence yok. adamların kullanım şartlarında "halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek" banlama sebebiyse, banlar. hele ki bu devlet başkanı ise fazla bile dayanmışlardır.
 • trump'ın sesinin kısılması herhangi bir hukuk kararıyla değil tech giantlarının zevkleri dogrultusunda olmuş ülkedir.

  edit: çok ilginç kafalar var stalinin rüyası gibi birşey icat edilmiş tek düğmeye basılıp insanın varlığı siliniyor ve bunun için mahkeme kararı vs gerekmiyor. tamam ben o zaman rakip sisteme geçeyim denince o da heryerden engelleniyor.
  bazı insanlar da bu gücü savunuyor.
  stalinin lambadan çıkan cine üç dilek söyleme hakkı olsa biri böyle bişey olurdu sanırım.
77 entry daha