şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
8125 entry daha
 • artik tum eyaletlerinde, washington d.c.'de ve puerto rico'da 16 yas uzeri herkesin asi olabilecegi ulke.

  kaynak: nytimes
 • lisansi abd'de okuduguma gore ileri geri fikir beyan edebilecegimi ogrendigim baslik.*

  (bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)

  bakiniz vermek zorunda kaldim cunku bunun anlamini bilmeyen tiplerin ugradigi baslik olmus ayni zamanda.
 • abdde kendi eyaletinde bir devlet üniversitesine kaydolursan, u.s. armyye kaydolmak zorunda kalmazsın. bununla ilgili konuşmak için ücretlere bakmak yeterlidir.

  kendi eyaletinde state uniye gidersen, ödeyeceğin para yıllık 10k civarıdır. bu da bir ailenin çocuklarının eğitimi için 15 yılda yaklaşık aylık 50 dolar civarı birikim yapması ile mümkündür. 4 sene için bu fiyat 200 dolara çıkar, ki buna burs falan katmıyorum.

  community collegelarda bu fiyat yarıya veya 3te birine iner. özel üniversite istersen, 2-3 katına çıkar.

  bunlar matematiktir. insanların üniversite okumak için orduya yazılması gibi bir oran çok çok düşüktür. zira part time çalışan bir öğrenci kendi eyaletinde state uniye de private uniye de gidebilir.

  edit: isteyen dünyanın en saygın üniversite derecelendirme yerlerinden birinde çıkan şu haberden fiyatları kontrol edebilir

  şuradan da, amerikada bir liseden mezun olup üniversiteye giden kişi oranının %67 olduğunu görüyoruz. amerika'da millet okuyamadığı için orduya yazılıyor mu, biz liseyi bitirince es kaza ucuza üniversiteye mi gidiyoruz bilmiyorum ama türkiye'de 2.3 milyon öğrenci sınava giriyor ve bunları yerleştirebileceğimiz toplam kontenjan 830bin. yani bizde ise öğrencilerin %67'sinin üniversiteye gitme ihtimali dahi yok.

  parasal olarak ise, sosyo ekonomik duruma göre %70-%55 gibi bir fakir-zengin okul mezunu oranı varmış.

  sadece virginia'da, in-state yeni giren öğrenci oranı devlet üniversitelerinde %81. sayı olarak da 142bin. yani virginia'da 142bin civarı devlet üniversitesinde okuyan virginia'lı öğrenci var. yani 4'e bölersek yaklaşık ortalama 35bin. tek bir eyalette.

  abd genelinde 14.6 milyon devlet üniversitesi kontenjanı var. mezun olan abd'li sayısı ise, bunun %20'si bile değil. yani in-state'de yer yok, urfa'da oxford vardı da biz mi okumadık gibi bir bahanenin karşılığı da yok.

  evet abd'de student loan büyük problem. ancak o biraz da kişilerin umursamazlığından. yanlış anlamayın da, 18 de değil, 15 yılda, çocuğunuzun eğitimi için ayda en azından 50-100 dolar kenara atamadıysanız, ya da öğrenci olarak, part time çalışsanız hatta yaşınız tutuyorsa 3-4 saat uber yapsanız dahi rahatlıkla ödeyebileceğiniz bir parayı seneler boyu ödeyemiyorsanız, bu biraz da sizin suçunuz sanki.

  türkiyede veya avrupada yükseköğrenimin ücretsiz olduğu tamamen yalandır. okuduğunuz dönemde cebinizden para çıkmaz evet, ama çalıştığınız dönemde kat kat fazlasını zaten ödersiniz vergi olarak.

  ayrıca türkiyede yurdu boku püsürü 10bin ödemek zorunda kalsanız bir baltaya sap olabilir miydiniz denmiş de, devlet üniversitesi kontenjanı 347 bin. o 347nin kaçı hangi baltaya sap olabilir bir düşünün. yani aslında girenlerin 500 bini de devlete değil özele gidiyor ve döbemlik boku püsürü burssuzsa 50 bin para ödüyor. burs dersen orada da var bildiğim kadarıyla.
 • aşı meselesinde şu vaziyette olan memleket.

  screenshot eve en yakın eczaneden. bunun gibi düzineyle eczane aşı yapıyor, kimilerinde moderna kimilerinde pfizer aşıları mevcut.

  aşılar halka tamamen açık, yaş/meslek sınırlaması yok ve her gün düzinelerce açık randevu mevcut.
 • solcuların, dincilerin çökmesini istediği ülke. şimdi bunlara sorsan çin de mi, rusya'da mı, küba'da mı yaşamak istersin yoksa abd'de mi diye cevabını hepimiz biliyoruz. dinciler de aynı şekilde hiçbir zaman müslüman ülkelere göç etmez, gitmek istemez. ya avrupa ya da abd. ulan hoca efendi dedikleri bile zamanında abd'ye gitti. abd karşıtlığı yüzünden paranoyak olmuslar bir de. bir şey olsa abd yaptı. saçma sapan komplo teorileri. az realist olun.

  tanım: dünyanın en güçlü ülkesi ve refah seviyesi en yüksek ülkelerden.
 • 2 yıl önce vize alıp , bir türlü gitmeye cesaret edemediğim ülkedir.
 • amerikada yaşayanları dışarıda bırakarak, millet bu ülkenin aşılama oranını niye övüyor anlamakta güçlük çekiyorum.

  başka ülkelerde aşılamanın yavaş ilerlemesinin sebebi zaten amerika, ingiltere, israil gibi devletlerin bütün aşıları bir şekilde kendilerinde toplanması. adamlar aşıların adil bir şekilde dağılmasına mani oldukları ve aşılar üzerinde patentlerin korunmasını sağladıkları için yüzbinlerce insan ölüyor dünyanın dört bir tarafında.

  hadi diyebilirsiniz adamlar aşıyı kendileri buldu tabii ki önce kendileri aşılanacak diye. o zaman başka ülkeler kendi egemenlik hakkını kullanmaya çalışınca amerika niye 100000 tonluk diplomasi yolluyor?

  edit: ekşisözlük skolastik düşünce timi yine gelmiş. adam bir tane metin okuyor, orada bi tane kelime buluyor, ona anlam yükleyip, onu tartışıyor. türk eğitim sisteminin başarısızlığı işte, neyse artık kanadanın problemi.

  yine de cahille cahil olup o bir şeyi kısaca açıklayayım. amerika ülkesinde aşıyla üretilen maddelerin ihracatını yasakladı. ayrıca moderna, pfizer, johnson & johnson gibi amerikan ilaç şirketleri üzerinde baskı kurarak aşıların başka ülkelere gönderilmesini de engelledi. aynı şeyi ingiltere astrazeneca için yaptı. israilin zaten ayağı taşa takılsa amerika yüzbinlerce kilometre uzaktan koşar gelir. haliyle onlar da aşılardan paylarını aldı.

  bir yere kadar kendilerine öncelik tanımalarını anlarım da başka ülkeler risk grubuna aşılama yapamazken amerikalılar 16 yaş grubuna aşılama başlatıyorsa ortada bir problem var. şimdi herhangi bir ülke amerikaya istediği bir şey vermeme konusunda dirense amerika saygı mı gösterir yoksa kafasına bomba mı yağdırır?
145 entry daha