12712 entry daha
  • s&p'nin tamamı buyuyor -ancak teknoloji şirketleri inanılmaz hızlı buyuyorlar. sağda solda paylaşılan grafik ise s&p'de teknoloji şirketlerinin büyümesine oranla diğer şirketlerin büyümesini gösteriyor.

yani bu grafikten cikarilabilecek tek sonuç s&p'deki teknoloji şirketlerinin diğer şirketlerden daha hızlı buyuyor olduğu.

aslında bu grafik bir anlamda dot com bubble ve sonrasını gösteriyor bence. dot com bubble sonrası teknoloji şirketleri patladıkları için s&p'deki büyümeyi tamamen non-tech şirketleri sağladılar. sonrasında tech şirketleri diğerlerine göre çok hızlı büyüdüler ve tech/non-tech büyüme orani dot com bubble öncesinde olduğu seviyeye döndü.

grafik de tam olarak bunu gösteriyor.
  • bu terör devletinin eski başkanı baba bush "kırmızı düşmanı bitirdik (komunizmden bahsediyor) şimdi yeni dünya düzeni için kendimize yeni bir düşman yaratmalıyız, bu da yeşil düşman olacak" deyip islam'ı hedef seçmişti.

çünkü bunların kölelik kafir sömürgeci düzeninde "insan eşref-i mahluktur, üstün varlıktır, hürdür ve yeryüzü kendisine sofra kılınmıştır" diyen islam en büyük engellerden biriydi.

yıllarca "islami terörizm" diye bir şey uydurdular. bu uğurda milyonlarca insanı öldürdüler, trilyonlarca dolar harcadılar, dünyayı kana buladılar...

sonuç?
    gazze'de bir avuç insan tüm oyunlarını bozdu ve insanlar akın akın islam'ı araştırıp islam'a geçiyor.

tek tük böyle ekşi sözlük gibi yerlerde satılık, kansız enikleri kaldı işte islami terörizm diyen.
  • müthiş verimli ve bereketli topraklar üzerine kurulmuştur. herifler dünya üzerindeki cenneti ve vizyon sahibi zehir gibi adamları bir araya getirmişler. sonra ortaya şöyle bir şey çıkmış link. bugün bile çoğu ülkenin hayalini dahi kuramayacağı seviyeye 1930 yılında ulaşmışlar.

şuna bir bakın link resmen tanrının armağanı. böylesine bir coğrafyada kurulan devletin başarılı olması değil başarısız olabilmesi zordur. tabi kurucu babalarının hakkını vermek lazım çok zeki herifler.

bir de bizim anadoluya bakın, vallahi dertlenirsiniz.
  • "burada olan veya yeni gelen varsa yeşillendirsin. bir tekila içeriz."

10 milyon kilometrekarelik bir ülke burası arkadaşım. sen hangi kilometrekaresindesin?

tanım: genel kanının aksine küresel sermayenin en acımasızca sömürdüğü ülkelerden biri.

abd'nin yurtdışında yaptığı operasyonlar abd halkına daha çok vergi ve enflasyon olarak geri dönüyor. bu operasyonlardan fayda sağlayanlar ise küresel tefeciler. dünyanın en borçlu ülkeleri abd ve avrupa ülkeleri. ve borçları sürekli artmaya devam ediyor.

zaten trump'ın bu kadar popüler olmasının sebebi de abd'de bu sömürüye karşı olan tek siyasi figür olması.
  • ukrayna'ya yardım paketini onaylamak karşılığında sınır sorununu çözmek istiyordu cumhuriyetçi vatanseverler. bunun için özgürlük ve millet egemenliğinin yanında yer alan rand paul adlı kentucky senatörü, fillbuster kartını oynadı. bu şu anlama geliyor : bu yasa basit çoğunlukla geçemez. nitelikli çoğunluk gerekir. bu olayda nitelikli çoğunluk ise senatonun 5 te 3 üdür. yani 60 oy lazım. başkanı azletmek için 3 te 2 dir mesela. cumhuriyetçilerden 22 sinin oyu ile paket geçti. hem de sınır sorunu çözülmeden. şurada yazmıştım sınır sorunu olayını : (bkz: donald trump/#161442060)

peki neden? ne alaka da abd meclisi izliyorum türkiye'de ? işim gücüm yok niye yarım yamalak da olsa takip ediyorum? çünkü vatan haini troller sürekli manipulasyon yapıyor. abdde demokrasi olmadığını iddia edip bizim de köle olmamamız gerektiğini söylüyorlar. "lan bunlar neden bahsediyor? " dedim. bakınmaya başladım.(bkz: medya/#158908805)

küresel islamcıların bizi köleleştirme olayına tepki duyarken kendimi küresel etnikcilere karşı trump hayranı olurken buldum. (bkz: donald trump/#161474706)

ekşiyi de online günlük olarak kullanıyorum. bu da böyle bir anımdır. milyonlarca takipçime selam olsun.

tanım: bir ülke. greta ile dalga geçerek özgürlükçü rolü yapan ama filistin konusunda aynı tarafa düşünce maskesini çıkarıp küreselci olan islamcı yazarların manipülasyonlarında kullandığı ülke.
  • bir süre daha dünyanın patronudur.
  • abd'de dava masrafını ve avukatlık ücretini davayı kaybeden taraf ödemez, her bir taraf kendi masrafını ve avukatlık ücretini kendi öder. ancak dava haklı amaç olmadan kötü niyetle açılmışsa ancak o zaman yaptırım olarak yargıç davacının davalıya avukatlık ücreti ödemesine karar verebilir.

herkesin kendi dava masrafından ve avukat ücretinden kendisinin sorumlu olması kuralını abd'yi kuran kurucu babalar ingiltere'deki "davayı kaybeden masrafları öder" kuralına tepki olarak getirmiştir. insanlar "davayı kaybedersem dava masrafları ve avukatlık ücreti üstüme kalır" korkusuyla hakkını aramaktan korkmasın mantığıyla bu kural getirilmiştir.
  • ulus devlet hayaline kapılmayıp bu topraklarda birlikte yaşadığımız ermenilerle,rumlarla,kürtlerle,gürcülerle,çerkezlerle ortak bir devlet kursaydık,herkese eşit haklar sağlansaydı usa den daha güçlü bir devlet olabilirdik.önümüzde usa örneği varken biz başka hayallere kapıldık,tabii rumlar ermeniler de başka hayallere kapıldı olan hepimize oldu.
  • "ulus devlet hayaline kapılmayıp bu topraklarda birlikte yaşadığımız ermenilerle,rumlarla,kürtlerle,gürcülerle,çerkezlerle ortak bir devlet kursaydık,herkese eşit haklar sağlansaydı usa den daha güçlü bir devlet olabilirdik."

nazi almanyası tarihe karıştıktan 10 yıl sonra bile, amerikada ırk temelli kesin bir sosyal ayrım olduğunu bile bile.. zenciler 60ların ortasına kadar resmi olarak ikinci sınıf insan statüsündeydi, 80lere kadar da beyazlar tarafından sosyal dışlanma devam etti, hatta inanır mısın? hala devam ediyor ama daha seyrek.

şu yukarıdaki entryi yazmak ya ağır bir aymazlıktır. "yada" cahillik diyemiyorum, öyle olsa cidden oturur burada amerikanın kuruluşundan tut bu güne getiren dinamikleri tek tek anlatır, bizimle ne gibi farklar gösterdiğini dilim döndüğünce anlatırdım.. ama forest gump da mı izlemediniz be birader be..

olsa olsa, art niyetli olabilir bir insan şöyle bir çıkarımda bulunmak için..

zaten bu koduğumun amerikası nasıl bir devlet ki, lafa gelince; solcular karşı, sağcılar karşı, dinciler karşı..

ama bokta çimlendirilen patates kadar değeri olmayan sikik cumhuriyet düşmanı ideolojilerini ortalığa saçmak için bu ülkeyi sürekli iyi ve/ya kötü örneklem olarak kullanmaktan da geri kalmıyorlar..

olayın amerika birleşik devletleri ile alakası yok arkadaşlar, dürüst olun. olay sizin cumhuriyet hakkında beslediğiniz hislerle alakalı.

şu sözlükte ilk kez direk olarak başka bir entrye referans veriyorum, gerçekten inanılmaz bu kitle.
  • sadece zenciler değil, bembeyaz olan irlandalılar bile dışlanmıştır vaktinde.

ayrıca bizim yırtıp attığımız sevres’in temelini oluşturan seperatist, ırkların bir arada yaşayamayacağına dair fikirler wilson prensipleri olarak geçer.
    işte kendi ırkçılığından dünya’nın her yerini mahveden bu wilson, amerikan başkanıdır. şimdi herkesi üst üste yaşatanlar o zaman %51 kimdense koskoca toprakları ona veriyorlardı. sivillerin sadece varlığı bile bu dallamalık yüzünden tehlikeli bilindi.

almanya yenilince yenilmiş sayılmıştık ya,
    ha o almanya da amerika’ya yenilmiştir.
    ama sonra biz de amerika’ya yenildiğimizden tarih kitaplarımız bunlardan bahsetmez.

bugünkü halimizin baş sorumlularındandırlar.
60 entry daha
hesabın var mı? giriş yap