şükela:  tümü | bugün
14 entry daha
 • abd tarafından yabancı terörist örgüt olarak ilan edilen devrim muhafızları'nın genel komutanı general hüseyin selami, abd ile savaşın eşiğinde olduklarını açıklamış.

  bu terörist ilan edilme hikayesi ilginç. devrim muhafızlarının yaklaşık 11 milyon iranlı üyesi olduğu düşünülüyor. 11 milyon insanı terörist ilan ettiler velhasıl.

  "with the stroke of a pen, the donald trump administration declared more than 11 million ıranians – nearly one-seventh of the country’s population – terrorists."

  "it has also been a part of the ıranian governmental, industrial, economic, and social system ever since the 1979 ıranian revolution with now potentially 11 million affiliated people."

  gözden kaçan bir başka konu, abd'nin ateş gücünün 2003'den bu yana çok artmış olduğu. bölgedeki arap devletlerinin ne kadar silahlandığını saymıyorum bile. "the “lethality of us force”, says plesch, “to very rapidly destroy military, civil, political and economic infrastructure is hugely underestimated” – and is far greater than in 2003."

  ve işin en boktan tarafı da ardından yaşanacaklar.

  "the us would seek to impose a government-in-exile with no roots in the country; a bloody balkanisation could follow. ıran would mobilise its regional influence – dramatically increased by the ıraq catastrophe – raising the prospect of wider regional conflict."

  velhasıl ne yapıp edip bu savaş olasılığı engellenmeli. ortada türkiye de kalmaz.
 • bugüne dek, "kuzey kore-g.kore&abd", "pakistan-hindistan", "hindistan-çin" arasında yaşanan anlaşmazlıklara ve ufak çaplı çatışmalara insanlar "3.dünya savaşı geliyor" diye tepki verirken çok net "geçiniz" diyordum. (mevzubahis başlıklarda nickimle aratıp bulabilirsiniz şimdi uğraşamadım.)

  ama iran-abd meselesi çok daha ciddi.
  trump 2016'dan beri (seçim kampayasından beri) bunun temellerini atıyor.
  avrupa ülkelerinin desteklediği ve bozmak istemediği nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmişti.

  tabii abd olmadan anlaşmanın bir anlamı yok, bir de abd anlaşmadan çekildiğini (bkz: iran nükleer programı) ve iran'la ticaret yapan şirketlere yaptırım uygulayacağını söyleyince diğerlerinin iran'ı yalnız bırakmaktan başka çaresi kalmadı.

  iran'ın ekonomisi berbat. tek çaresi saldırganlaşmak kalıyor... abd iran'ı buna mecbur etti, yani abd resmen savaş istiyor.
  iran da uranyum zenginleştirmeye devam edeceğini söyledi. (nükleer başlık seviyesine gelmeleri şu andan itibaren 3 ay alabilirmiş diye okudum.) bu da müdahale için zaman sınırı oluşturuyor.

  burada dengeleyici unsur rusya ve kısmen çin idi. bunların ikisi de iran'dan vazgeçerseler işler karışık.

  bu büyük illa ki projenin adımı falan değil aslında. politikada projeler öyle kağıt üstünde işler gibi işlemiyor, hiçbir zaman da işlemedi. hep adım adım bakılır. iki dünya savaşı bile böyleydi.
  mesele şu:
  iran'ı zayıf gördüler ve fırsat bu fırsatken yararlanmak istiyorlar. bir nevi doğal seçilim. silah endüstrisinin böyle bir savaştan kazanacağının haddi hesabı yok. trump gibi para sevgisi yüksek bir adamın da buna boyun eğmesi anormal değil.

  ırak'a olduğu gibi, iran'ın yanında kimse kalmazsa yem olma ihtimalleri artar. bir gece b-52'lerin bombardıman haberini alabiliriz... şu an dünyadaki en olası savaş bu (kongo iç savaşı ihtimalini vs. kenara bırakıyorum.)
  ancak iran'ın yanında duranlar olursa savaş ihtimali düşer.

  yine de böyle bir savaşın geleceğini, önden asker yığma haberleri ve meclislere gelen tezkereler ile anlarız. şu an için mesele o raddeye gelmedi.
 • devrim muhafızlarının 11 milyon üyesi yoktur. devrim muhafızları rejimi korumak için örgütlenmiş elit birlikler. o 11 milyon dediğiniz şey iran'a bağlı milis sayilari olabilir ama o bile çok abarti.
 • amerika ırak ve suriye'de iran'ın ayaklarını kırmadan iran'a mudahele edemez. eğer böyle niyetleri varsa ilk olarak ırak'a büyük çaplı bir operasyon yapabilirler.
 • altın ı roketleyecek savaşdır.
 • amerika-ırak savaşında ırak ordusunda yer alan bir çok generalin amerika tarafından satın alındığı olmuştu. çoğu birer birer üniformalarını, saddam'ı ve ırak'ı satmıştı. olası amerika-iran savaşında en çok merak ettiğim şey iran ordusundaki generallerin de böyle bir şey yapıp yapmayacağıdır. acaba amerikan gizli servisleri iran ordusundaki yüksek rütbeli general ve amirallerin kaçıyla gizli anlaşma yapmıştır?
 • amerika iran’ı patlatır. rusya’da ses çıkarmaz.
6 entry daha