şükela:  tümü | bugün
 • uluslararası atom enerjisi kurumu'nun bu haftaiçi iran'ın nükleer çalışmalarıyla ilgili raporunu yayınlamasından sonra çıkması olası savaştır. olası savaşın tarafları da ülkelerin açıklamalarıyla belli olmaya başlamıştır. bu savaşın türkiye toprakları içerisinde de oluşabileceği söylentiler var.
 • cekirgenin 3. sicramasi olacaktir.
  ilki irak, ikincisi afganistan.
 • şimdilik ufukta görünmüyor. daha çok türkiye'nin de göbeğinde yer aldığı ve büyük oranda güney kafkaslar'da süren stratejik ve ekonomik bir rekabet olduğunu söylemek daha doğru.

  http://goo.gl/8umn3z
 • artık biraz zor ihtimal. bırakalım savaşı, ortadoğu'da yaşanan dönüşüm sebebiyle, iki ülke yakınlaşmaya başlamıştır.

  http://www.yeniturkiye.org/…stirdi/yeni-dunya/10955
 • gümbür gümbür gelen.
 • bayram değil seyran değil abd ordusu dün yaptığı açıklmada iran'ın abd askerlerine saldırı hazırlığı yaptığına dair emareler olduğunu söylemiş. abraham lincoln uçak gemisini de bölgeye göndermişler. iran ise nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmuş.

  israil'in trump yönetimi üzerindeki etkisi göz önüne alındığında (bkz: abd'nin kudüs'ü israil'in başkenti ilan etmesi) yıllardan beri hayal ettikleri iran operasyonunun yaklaştığını söyleyebiliriz.
 • düşünmesi bile vahim olay. körfeze gönderilen uss abraham üzerine bugün 4 tane b 52 bombardıman uçağının katar'daki el udeid hava üssüne iniş yapmasıyla yine olasılık kazanmıştır. bahreyn'deki 5. filo da alarma geçmiş. sebep, bölgedeki abd varlığına yönelik iran saldırısı olasılığının çok artmasıymış. yersen.

  zamanında ırak savaşı için bush'u gazlayan john bolton tipsizi geçen hafta cia'da bütün top brass'ı toplamıştı. amacını da "rejim değişikliği" olarak özetliyor açık açık. ki yine geçenlerde devrim muhafızları'nı terörist örgüt listesine aldılar, ambargo boyutlarını genişlettiler.

  iran körfezi dediğin hürmüz boğazı'nda 56 km ye kadar düşüyor ve dünyanın neredeyse 1/5 petrolü buradan taşınıyor. bu kadar sıkışık yerde bu boyutta gövde gösterisi hoş değil. ne yazık ki bir kıvılcıma bakar.
 • amerika jeopolitik konumundan dolayı karşılık görmeyeceğinden; tek taraflı saldırı niteliğindedir. amerika ile kimse savaşamaz. rusya, çin devletleri haricinde hiç bir bu konumda ve bu güçte olan bir ülkeye saldıramazlar. tek taraflı olması, koşulların eşit olmaması, silahlı güç ve teknolojinin eşit olmaması sebepleri ile bu saldırı bir insanlık suçudur. maalesef sonraki ülkenin bizim ülkemizin olma ihtimali yükselmiştir.
 • körfez ülkelerinin de katılımıyla bir deniz savaşına dönüşme riski bulunmaktadır. bugün fujairah'da 4 ticari gemiye sabotaj düzenlendiği açıklandı.

  batı basınında 2 senaryo var. birincisi iran'ın 5 etnik bölgeye bölünmesi. (sıkar) ikincisi rejim değişikliği için bastırmak. (olası) şu anda rejimin eli kolu bağlı. ambargo listesinden türkiye dahil 5 ülkenin çıkmasıyla petrollerini satabilecekleri bir ülke kalmadı. ve ülke dışında, içinde rejim değişikliği için çalışacak milyonlarla iranlı var. sadece uae'de iran'da kaçmış yüz binlerce iranlı var.

  muhtemelen deniz savaşıyla sınırlı kalacak bir emperyalist müdahale olacak. belki de içeriye bir hava harekatı. suud, katar, uae de savaşa çekilecek. israil de dolaylı olarak, tabii.

  körfez yanacak yani. on binlerce insan ölecek. türkiye nötr kalır. bir ihtimal katar'ı korumak için savaşa girer. o zaman istanbul seçimleri yerine bambaşka şeyler konuşuyor oluruz. konuşmayı hayal bile etmeyeceğimiz şeyler.

  neyse, son tahlilde, büyük bir çatışma olsa bile, bunun bölgesel olarak sınırlı kalacağını düşünüyorum. abd fazla ileriye gidemeyecektir, deli gibi silahlanmış arapları bilemiyorum. ama o da bir yere kadar.