şükela:  tümü | bugün
 • savaş karşıtlığının içi doldurulmuş ve piyasaya en son sürülen versiyonu olmaya başlamıştır. bi insan amerika ya karşı olamaz mı .. tabi ki.. ama bunu savaş karşıtlığı maskesiyle yapmaya kalkarsa bunu da herkese yutturamaz. savaş karşıtlığı ve hümanizmi aynı cümlede yanyana gördükten sonra ölen amerikan askerlerine ölsün gebersin pezevenkler bana ne onlar suçlu bu işten demek mantık işlemcisine mavi ekran verdirme konusunda oldukça etkilidir. o zaman bu savaş karşıtlığı birikintileri yarın öbür gün güç kendi ellerine geçince aynı mantıkta mı olucaktır? savaşa yine aynı gözle mi bakıcaktır?
 • sadece hümanizm boyutunda değil devam edip giden ve kayıtsız kalınamayacak bir savaşta kendi ülkelerinin politikalarına da aynı duyarsızlığı gösteren insanların artık iyiden iyiye gösterdikleri durumdur.. kemdi mantıgımda ne kadar millet ve devlet kavramlarını reddetsem de varolan düzeni düşünüldğünde yapılanları sadece amerika karşıtlığı ve korkarım ki anlaşılamaz bir eziklikle karşılamak akıp giden "savaşa hayır" söylemlerini gülünç durumlara düşürmektedir. evet amerika su an emparyalizm adı altında bir oyunu tüm kurallarıyla oynamaktadır. ve bunu da ne yazık ki bu işten ne olursa olsun etkilenecek olan türkiye nin dibinde yapmaktadır. buna ragmen olayları tek hümanizm yönünden değerlendirip insanların, özellikle de sırf bu duygu sömürüsü yüzünden adam gibi bir kıyaslama yapılamayacak olan hükümetin davranışlarını hep aynı dogrultuda eleştirmek kimseye bi katkı sağlamayacaktır. evet sonuna kadar savaşa hayır denir. bunun için herşey riske edilir. ama bişeyleri yöneten siz olursanız. tek sizin değil tüm dünyanın baskılarına boyun eğmeden böyle bi rezilliğe kalkan bi ülkeye karşı olmak sadece bu alanda kalmalıdır. sozkonusu olan eger başka cıkarlarsa ve burada bazı şeylere mahkumsanız burda hala başlamış olan bişeyi görmezden gelip "savaşa hayır" demek ki bu sloganı amerika karşıtlığı ibarelerle desteklemek sadece amiyane tabirle tribune oynamak olur. yoksa şu ülkede sorduğunuzda "evet ben savaş istiyorum" diyen kaç kişi çıkar acaba?
 • amerikalıların, "bedeninize sahip olduk, niye şimdi ruhunuzu da vermiyosunuz? ama niye? niye vermiyorsunuz?" demek için kullandıkları bir ifade. "siz amerika karşırtısınız, bizi sevmiyorsunuz!... bana ne bana ne!... biz size hem o kadar ekonomik krizler yollamıştık, hem hükümetlerinizi devirmiştik, hem bir sürü ülkede milyonlarca kişiyi öldürmüştük, tsunami olurken insanlara haber vermemiştik, sizi aşağılamıştık, insanlara işkenceler yapmıştık, onlarca ülkede darbe yapmıştık, üstelik bir de dünyanın sonunu getirecek (eyoo) çevre felaketlerine çil çil dolarlardan yollar açmıştık!... siz gene de gelip bizi sevmiyorsunuz ha!.... alacağınız olsun... yazıklar olsun!..." demek için amerikalıların kullandığı ifade...
 • ırak işgaliyle ivme kazanmış, bugünlerde herkesin kendini iyi hissetmek için kapıldığı moda. fransa ile amerika'nın farklı olduğunu zannedenler bile var bu modaya uyanlar arasında.
 • ulkemizde buyuk bir cogunlugun degil ,kucuk bir azınlıgın sahip oldugu bir ozelliktir zira oy dagılımına bakılırsa ismini verecegim partilerin hemen hemen hepsinin amerikan usaklıgına iktidarda da devam edebilecekleri farkedilebilir.bunları secenlerin hepsinin marslı olmadıgı ,halkın taa kendisi oldugu akla gelirse sanırsam haklılıgım biraz daha artacaktır.

  misal vermek gerekirse bugun ki basbakanımız 94 yılında amerikayı seytan ulke olarak nitelerken yani bir numaralı amerikan dusmanıyken,secimlerin hemen ardından amerika ile ikili ilişkilere gitmiş.teskere için yapılacak olan oylamada dahi amerika için olmenin ve oldurmenin kutsalıgını meclis kursusunden halka anlatma geregi duymustur.

  baska bir acıdan yani halkın içinden olayı irdelersek bugun ben "amerikan dusmanıyım kardesiyim" diyen ulkemin saygı deger yurtaslarının hayat felsefelerinine, yasayıs tarzlarına ve hatta tuketikleri urunlere bakarsanız bu işin ne derece bir dusmanlık olabilecegini ,her seyin sadece sozden ibaret oldugunu anlasılabilir.

  işin ozu sadece gecici bir husumetten ibarettir yoksa ozal ın kucuk amerika sının ornek aldıgı buyuk amerika ya karsı nefret duymasına olanak yoktur. insan hiç babasına karsı nefret duyabilir mi sevgili dostlar ?
 • hükümetlere rüşvet vererek temsil ettikleri halk kitlesini de etki altına alabileceğini sanıp dünyanın içine eden bir grup dar vizyonlu hiper bencil insanın neden olduğu; her konuda milliyetçiliğin ve ırkçılığın doruklarında gezinen bir ülkeye karşı oluşması normal olan karşıtlık. öyle bir ülke ki kendine karşı olma hakkını bile insanlarda görmeyen, bunu "düzeltmesi" için misyonerler tutan... yoksa hamburgerine lafımız yok
 • amerika' nin irak' i isgalinin ardindan amerika ile ilgili, fransa' da oldukca buyuk bir ilgi uyandiran apres l’empire kitabinin yazari emmanuel todd' un gunumuzun amerikan karsitliginin olusmasi ile ilgili olarak soyle bir tespiti bulunuyor: “bugün küresel istikrarı tehdit eden yegane unsur: bir koruyucu yaratıyorum derken, bir sömürücü yaratmış olan amerika’dır.”

  gunumuz amerikan karsitligi diyorum cunku bu amerikan karsitligi meselesi donemler icerisinde degisen bir etiket haline gelmis durumda. elbette sunu unutmamak gerekir ki bugun amerika karsitligi derken, kimse kalkip meksika veya arjantin' den bahsetmiyor. mevzu bahis konu gunumuz icin elbetteki amerika birlesik devletleri... ancak ilk donem amerika karsitlari daha cok cografi konumu on plana cikaran kita avrupasi cekemezleri olmus. avrupa' da havlayan kopegin, amerika' da havlayamadigi gibi amerika' daki her seyin ne kadar yoz oldugu konusunda cilgin tezler ortaya atmislar. hatta bazilarina gore havasindan suyundan olacak, gemiden inen adam aninda yozlasarak akil ve mantik meziyetlerini toptan kaybeden bir canavara donusmus.

  bugunun amerikan karstiligi ise daha cok savas merkezli bir cemberin icini doldurdugu irk, teknoloji, tuketim, din gibi basliklarin bulundugu amerika birlesik devletleri" ndeki yasamin cekirdegini olusturan, bu baglamda amerikan degerlerini olusturan herseydir. bunlar oyle icice kavramlar haline gelmistir ki "modern" yasamin getirdigi tuketim unsurlarinin cikis noktasi olan bir ulke olarak elestirilrken, ayni zamanda yeni hacli seferlerini baslatacak kadar "yobaz" bir ulke olarak da gorulebiliyor amerika.

  tabii tum bu karisik yapi, amerikan karsitligi kavramini daha karisik bir hale getirmek bir kenara, beraberinde amerikan karsiti oldugunu belirten insanlarin da sacmalamasina da neden olabiliyor. sanki 18. yuzyildaki amerikan karsiti o muhtesem kopekli amprik deneylere dayanan insanlarin yaptigi abuklamalar gibi denize dusen yilana sarilir hesabi beyanatlar dolasiyor ortada.

  mesela ulkemizdeki orneklere bakilacak olursa, 1993 yilinda ugur mumcu' nun olumu ile iran konsoloslugunu tas yagmuruna tutan kitleler neredeyse ahmedinejad' in yanaklarindan opecek. ne o; tum kotuluklerin kaynagi, tum isgallerin sorumlusu, dunyadaki acliklarin birincil nedeni amerika birlesik devletleri' ne zirvalama seklinde kafa tutuyor diye... molla rejimi kuruldugu gunden beri ayni teraneyi salliyor, yeni bir sey degil, tutarliligi veya alternatif bir getirisi yok. en azindan gercek bir demokrasi ve akilci dusunce pesinde olan insanlar icin... gercek demokrasiden kastim elbetteki irak' da uygulamaya calisilan trajedi degil.

  sonuc olarak dunya uzerinde yasayan insanlarin, onune gelen her seyi mahveden, yaralanmak pahasina oraya buraya saldiran ortaligi bos bulmus bir boga olarak gordugu bir ulkenin yapi taslarina karsitligin olmasindan daha dogal bir tepki dusunemiyorum. tepki olusturanlarin, bakar-kor istisnalar disinda (ki bayagi buyuk bir kesimdir bu), iletisim kanallarini tum gucuyle somuren bu super gucun oyunlarina direnmesi, kafasinda soru isaretleri olan insanlar icin umut verici. ancak bu boganin karsisina matador olarak soyunan adamlarla arenada karsi karsiya kalma riskini unutmamak gerekir. keza alkis tuttugumuz, "esektir, seytandir, anasinin gozudur, domuzdur..." vs. gibi soylemleri olan insanlarin amerikan karsitligindan sagladigi faydalar da sanirim, tartisilan amerikan degerlerinin insanogluna cikarttigi maliyet hesabinda liste basi olmalidir.
 • amerikan karşıtı olmak için onlarca, belki yüzlerce sağlam gerekçe sayılabilir. ancak amerikan, ya da amerika karşıtı olmak için gerekçe gerekmez. karşıt olmak yeter, karşıt olunmalıdır.
  bir de gerekçe yazalım: açtıkları işkence kurslarından diplomalı işkenceci hastalar mezun etmeleri ve bunlara iş olanakları yaratmaları.