şükela:  tümü | bugün
 • 60 - 62 eyaletli bir kıta devletinin ortaya çıkması demektir.
 • kanadaliların hoş bakmadığı, amerikalılarında pek tınlamadığı olay. bi ara ortak para için protokol falan imzalamışlardı ama tabi o fed şuursuzca para basmaya başlamadan önceydi :"(
 • en basta amerikalilar'in karsi cikacagi durum. sikayet konusu olacak konulardan yalnizca bir tanesi saglik sigortasi duzenlemeleridir. abd'ye gore yuksek vergi oranlari, silah tasima ile ilgili kisitlamalar var daha. say say bitmez.
 • birgün gerçekleşecektir.kanada konfederasyonu kendini feshedecek ve eyaletler teker teker abd'ye katılıcaktır. zaten iki ülke ortak orduya geçme aşamasında.bir müddet sonra kanada merkez bankası kendini lağvedip fed'e bağlanır kanada doları yerini abd dolarına bırakır ardından topyekün siyasi birleşme süreci başlar.ha bu 50-100-150 yılda olur onu bilemem...
 • quebec ayrı bir ülke olmak ve abd'nin kuzey eyaletleri asıl abd'den ayrılmak suretiyle gerçekleşme olasılığı olan siyasi birleşme.

  kanada'dan quebec'in ayrılmasıyla, kalan anglo-saxon kısım, abd'nin demokrat ağırlılklı kuzeyi ve aşağıya doğru uzanan kaliforniya'nın büyük kısmı ile birleşmesiyle olması olası olay.

  4 ila 20 yıl sonrası bir projeksiyon içerir...
 • kültürel ve tarihsel olarak birbirinden belirgin şekilde ayrı olan iki ülkenin gerçekle?mesi zor olan birle?mesidir. ne kadar birbirlerine yakın olsalar da gerek bağımsızlıklarını kazanı?ları gerek bundan dolayı halkın ve politikacıların devlete bakışları nedeniyle iki halkın ve iki devletin de bu durumdan kazanacakları hiçbir şey yoktur. aksine böyle bir olasılık atıldığında nispeten daha ulusalcı olan amerikan halkı bu duruma karşı çıkacaktır. ayrica bu iki devlet arasında ekonomik ve diplomatik herhangi bir sorun da bulunmadığından iki ülkeye de herhangi bariz bir avantaj sağlamayacaktır.
 • iki ülke kültürel ve tarihsel olarak birbirinden ayrı değil iç içedir.

  dünya üzerinde hiç bir komşu iki ülke , abd-kanada kadar kültürel,ekonomik ve sosyal anlamda bütünleşik değildir. ingiltere ile iskoçya'nın birlik olmasından bile çok daha kolay ve basit bir olaydır.

  tarihsel bir pranga yok. dilsel bir pranga yok.dinsel bir pranga yok. ekonomik bir pranga hiç yok.aksine ihtiyaç var.

  kanada halkı tamamen abd sisteminin içine hem ekonomik hem de kültürel olarak entegre zaten.

  kıta güvenliği için ortak kuzey amerika ordusu kurulacak illa ki...

  http://www.dunya.com/…lesecek-iddiasi-haberi-293460

  farklılıklar tabii ki var. vergiler, silah yasaları , sağlık hizmetleri gibi.fakat bunlar birleşmeden gelecek win-win'in yanında hiç bir anlam ifade etmiyor

  çin kanada'nın kaynaklarını açık açık hedef almakta ayrıca rusya kuzey buzulları konusunda bastırmaktadır. kanada bu konularda yani devletin egemenlik hakları konusunda zaten abd'nin bir parçası olarak hareket ederek kendini korumaktadır.

  kanada eyaletleri teknoloji, güvenlik, iş gücü gibi eksiklerini abd bünyesinde sağlayıp devasa kaynaklarını işleterek yine refah içinde yaşayacak.abd ise doğal kaynak bağımsızlığını kazanarak yeni katılan kuzey eyaletlerini geliştirmek için milyonlarca iş yaratacak.kanada hala daha refahını doğal kaynaklarına borçlu abd ise doğal kaynaklarına borçlu değil.

  birleşmeden sonra kanada'da doğal kaynak bağımlılığından kurtulacak.

  her şeyden önce nükleer savaş çıktığında rusya , nükleer füzeleri kutupların ve kanada'nın üzerinden abd'ye yollayacak yani füzeler doğu veya batı'dan değil kuzeyden gelecek.

  bu nükleer tehdit karşısında zaten abd tüm anavatan ve kıta savunmasını kanada'nın kuzey topraklarına yerleştiriyor. yani kanadanın güvenliği abd ordusunun teminatında.abd'nin kuzey kanada'da sayısız erken uyarı radar üssü ve füze savunma sistemleri var.

  birleşme bu sebepten ötürü bile son derece olası. orta vadede kanada'nın amerikan dolarını kullanmaya başlayacağı ardından birleşecekleri aşikar.