şükela:  tümü | bugün
  • 100 dolar'a alışveriş yapan genç

üzmüştür.

adam özellikle bizim aklı evveller parayı tl'ye çevirmesin diye 100 birim diye vurguluyor.

aldıkları kabaca.

- süt
    - yumurta
    - tuvalet kağıdı
    - 1.5 kilo et
    - 1.5 kilo tavuk
    - 24'lü su
    - yarım kilo peynir
    - ekmek
    - portakal suyu
    - benzinle depoyu sıfırdan fulleme
    - 2 adet sandviç

toplam tutar: 98 dolar
    kalan para: 2 dolar

edit: ilk troll tanesi gelmiş neymiş türkiye'de asgari ücret iki kat birimmiş.

e sen 100 değil 200 birime bu alışverişi yapabiliyor musun?
  • bizim allahımız var onların yok, bak ezan sesi geliyor camilerden var mı elin amerikalısının böyle muhteşem şeyleri, herşey para değildir biraz şükretmeyi öğrenin namkörler.
  • 12'li tuvalet kağıdı(orta kalite):30tl
    1.5 kilo kıyma:67.5tl(en ucuzu)

kalan para:2.5 tl

etinizi yiyip sıçtıktan sonra kıçınızı temizleyebilirsiniz.bu ülke vatandaşına çok bile.

edit:kıymanın daha pahalı olduğuna dair gelen tepkiler üzerine kıyma fiyatına "(en ucuzu)" eklemesi yapıldı.daha pahalı yazsaydım vatan haini ilan edilebilirdim,anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.
  • ekonomi ve sosyal haklar disinda sinifta kalmis, birinci dunya kilikli ucuncu dunya ulkesinde gerceklesmistir.

uzun uzadiya yazmaya gerek yok, amerikan ruyanizdaki insanlarin sayisi genellemeye gore baya az, cogu da gocmen degil.
  • ben de bu birim olayına tutuluyorum.
    birimlerden gidersek türkiyede asgari ücret amerikanın 2 katı.
  • 1.5 kg et danaysa 70-80 tl kuzuysa 120-130 tl
  • asgari ücretin 1/12’si ile yapılmıştır. ki bu tutar minimumun minimumudur. burada maaşın yarısını bırakırsın.
  • türkiye ile gelişmiş ülkelerin refah düzeyini yarıştırmak zaten kendi başına mizah konusudur.
    akıl var, mantık var. birinin geliri 10 bin dolar diğeri 30 50 bin dolar arasındadır.
    bu ikisi nasıl eşit olabilir?

edit: arkadaş güzel açıklamış.
    (#107459516)
  • bulundugu eyalete gore degisir tabi ama bana biraz pahali gelen alisveristir.