şükela:  tümü | bugün
  • ucuzdur diye bi rivayeti vardir.

ucuzu da bulunur da park ucretleri ve araba sigortasi hesaba alinmadan karar verilmeyesidir.

(bkz: ukte dolmusu)
  • bunu yapmak icin once craigslist'e bakmakta fayda vardir.
  • elinizin altinda bayagi cok online bilgi, hatta alisveris imkani oldugu icin iyi ama car dealerlarin genelde hin oglu hin olmalari yuzunden tatsiz hadisedir. bilgi en onemli silahiniz, elinizdeki kaynaklari kullanin katakulliye gelmeyin.

ayrica yeni araba alacaksaniz auto finder/broker'lar oluyor, o servisi de bir denemenizi tavsiye ederim. dealerlarla hic ugrasmadan iyi bir fiyata araba kapiniza gelebilir sayelerinde.

(bkz: msrp)
    (bkz: carfax com)
    (bkz: edmunds com)
    (bkz: cars com)
    (bkz: kelley blue book)

bir sonraki adimi da ekleyelim:
    (bkz: amerika da araba sigortasi yaptirmak)
  • kolay ama dikkat isteyen bir istir. turkiye ye gore ucuz oldugu dogrudur, lakin kisi dolandiricilara karsi gozunu dort acmalidir. title alinmadan saticiya bes kurus verilmemelidir. zira arabanin baska bir isme devredildigini ispatlayan yegane belge budur. satici size "sen simdi parayi ver, al arabayi git, ben sana title yollarim haftaya" derse kendisine hadi ordan seksi denmeli ve olay yerinden uzaklasilmalidir.

zira bu terbiyesizin yapmaya calistigi sudur: paranizi alip sizi kendisine ait arabayla yollayacak, sonra da resmen hala kendisine ait olan arabayi sizden geri alacaktir. ya da kim bilir nerde buldugu ve size "sattigi" arabaya ait title ortada olmadigi icin arabaya ruhsat alamayacaksinizdir ve bu yuzden de kullanmaniz mumkun olmayacaktir. allah bu saticinin belasini versindir.

(bkz: aglarken entry girmek)
  • yil sonuna dogru yapilirsa gercek degerinden cok daha dusuk bir fiyata anlasma saglanabilen hadise. musteri pazarlik esnasinda fiyati begenmeyip masadan kalkar gibi yaparsa, cogu satici "wait, what can we do to earn your business today" diyerek karsilik verebilir.
  • gençler amerika'ya geldik, içimiz kıpır kıpır değil mi... bir de araba alsak ne güzel olacak. aferim ne güzel düşünmüşsün ama iyi ki sana şu entrysiyle yardım eden bir kuno abin var.

bir kere arabayı alacaksan ve inspection'a 3 aydan az kalmışsa, biraz da ucuza bulmuşsan arabayı kıllan. büyük ihtimalle sahibi onu inspectiona götürmüş, kolum gibi faturayı görünce nasıl olsa 3 tane arabam var bunu kakalayım bari birine diye düşünmüştür. belki de düşünmemiştir. araştır. arabayı al bi tamirciye git.

bu biraz konuyla ilgisiz ama....
    mesela araba bozuldu tamirci sana 950 dolar dedi. sen nasıl türksün lan. çatır çatır yap pazarlığını 600'e kadar düşürürsün.

bir de insurance meselesi var. şimdi ben yazılanları okudum geico ucuz değil falan demişler. ben de derim ki: nere değil lan. geico candır, canandır. ama, sen sen ol amerika'ya geldiğin ilk gün ehliyete başvur ki bi driving record'un oluşsun. bak demedi deme. kesin yap. kesin.
  • buyuk sehirlerde yasiyorsaniz, ve downtown'da oturuyorsaniz 2000 dolara araba alip sonra ayda 240 dolar park parasi, en az 60 dolar da sigorta odemek zorundasiniz, ortalama aylik 100 dolar da benzin desek yaragi yedi niyazi. o yuzden recaizade mahmud ekrem olmadan once iyi dusunmek lazim. derler ki amerikada ucuz diye araba almak, yalnizca bedavaya sevismek icin evlenmek gibidir. nasil ki o kari sonradan canavara donusup sinir, zaman, para yiyen bir canli haline gelebilirse, araba da ayni sekilde omrunuzden omur calabilen bir problem makinesi haline gelebilir. onun yerine ver taksiye parasini, sen sag ben selamet.